Jak wybrać szkołę jogi?

1
2788
szkola jogi
szkola jogi

Nawet w średniej wielkości mieście znaleźć możemy kilka szkół jogi i lub zajęć w klubach fitness. Nic dziwnego, bowiem joga przynosi wiele korzyści – redukcję stresu, wzmocnienie mięśni i stawów, smukłą i wyprostowaną sylwetkę – a przy tym może być uprawiana przez każdego przy odpowiednim doborze ćwiczeń. Zajęcia jogi chętnie wybierają osoby, które po prostu nie lubią bardziej dynamicznych ćwiczeń, a zależy im na uzyskaniu porównywalnego efektu. Jak jednak wybrać szkołę jogi, która będzie nam odpowiadać?

Większość szkół ma w swojej ofercie zajęcia dla początkujących. Jogę klasyczną, Iyengara lub ashtanga jogę. Często instruktorzy łączą ich elementy. Dla bardziej wysportowanych, lubiących intensywny wysiłek osób najlepsze mogą okazać się nowoczesne odmiany, z elementami różnych zajęć fitness. Każda szkoła jogi ma dziś stronę internetową, na której znaleźć możemy informacje o instruktorach i prowadzonych rodzajach zajęć.

Nie ma nic niewłaściwego we wcześniejszym odwiedzeniu szkoły, przyjrzeniu się miejscu, zapytaniu o wielkość grup. Często instruktorzy pozwalają też zainteresowanym przyjść popatrzeć na to, jak wyglądają zajęcia. Jeżeli umówimy się wcześniej, uprzejmie poprosimy, nikt nie powinien robić z tego powodu problemu. Także uczestnicy zajęć, gdy instruktor wyrazi zgodę – uwierzcie, choć asany wyglądają statycznie, wymagają niemałego wysiłku, a ponadto ideą jogi jest skupienie się na byciu tu i teraz – nikt nie będzie więc nawet pamiętał o naszej objętości na sali.

Jeżeli nie mamy pewności, czy w ogóle na forma aktywności fizycznej albo konkretna jej odmiana jest dla nas, lepiej przyjść na jedne zajęcia i przekonać się na własnej skórze. Szkoły jogi mają zwykle na wyposażeniu maty do ćwiczeń i pomoce dla osób, które nie zabiorą na zajęcia własnych, nie musimy więc się w nie zaopatrywać, kiedy chcemy tylko spróbować.

Okazją do wypróbowania i sprawdzenia, czy przypadnie nam to do gustu, są także dni otwarte organizowane w szkołach i klubach oraz bezpłatne zajęcia jogi w plenerze, organizowane w sezonie letnim. Jeśli spodoba nam się joga na świeżym powietrzu prowadzona przez konkretnego instruktora bądź instruktorkę, zapytajmy, gdzie prowadzi zajęcia w ciągu roku i do jakich grup możemy się zapisać. Może uda się też namówić kogoś, kto tak jak my korzysta z takich próbnych zajęć, o wiele łatwiej będzie oswoić się z nowym miejscem i nową aktywnością, kiedy mamy już tam choć jedną znajomą twarz.

1 KOMENTARZ

  1. Jezeli zatem znajdziesz szkole, w ktorej praktykuja ludzie z takim usmiechem, jezeli dobrze Ci sie rozmawia z zupelnie nieznajomymi osobami po lub przed praktyka, jezeli w przerwie warsztatow milo spedzasz z nimi czas przy duzej latte na sojowym, nie szukaj innej szkoly. Z wyksztalcenia filolog i troche filozof, milosnik podrozy, dobrego jedzenia i smakowania roznych kultur, z potrzeby uczen jogi wedlug pieknej tradycji Sri K. Pattabhi’ego Jois’a .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here