Jak wybrać żwirek dla kota?

1
939

Każdy z nas chciałby mieć oddanego przyjaciela, ale nie każdy może pozwolić sobie na spacery kilka razy dziennie. W takich wypadkach najlepszym wyborem jest kot. Ale nawet to stworzenie potrzebuje miejsca, w którym może zaspokoić swoje potrzeby biologiczne. Dlatego każdy, kto decyduje się na kota powinien również pomyśleć o kuwecie z odpowiednim żwirkiem. Jedak nie każdy wie jak taki żwirek wybrać. Jakie cechy powinien posiadać żwirek idealny?
/
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żwirku dla kotów. Producenci prześcigają się w ulepszeniach produktu, dodając ulepszenia w postaci nowych zapachów, nowych właściwości, lepszej jakości itp. Mimo wszystko żwirki można podzielić na kilka kategorii. Poniższy schemat pokazuje dość przejrzysty podział rodzajów żwirku.

Żwirek bentonitowy- naturalny surowiec
Jest to żwirek w pełni naturalny, zrobiony jest ze skały osadowej. Najczęściej ma barwę białą lub lekko szarą. Jest surowcem o silnych właściwościach absorpcyjnych, dlatego idealnie nadaje się do produkcji żwirku. Występuje w różnej grubości i w zależności od niej posiada różne właściwości. Drobniejszy żwirek jest bardziej wydajny, ale z całą pewnością kot w znacznie większej ilości wyniesie go z kuwety. Grubszy natomiast- choć nie wystarcza na tak długo- znacznie mniejsza ilość wydostanie się poza kuwetę.

Pod wpływem moczu kota bardzo dobrze się zbryla, dzięki czemu łatwo go usunąć, bez konieczności wyrzucania całej zawartości kuwety. Niewątpliwym minusem tego rodzaju żwirku jest to, że nie można wyrzucać go bezpośrednio do toalety, ponieważ po zmieszaniu z wodą utworzy się z niego coś w rodzaju cementu, który zatka odpływ kanalizacyjny. Z tego samego powodu jest niewygodny w użyciu jeśli kuweta stoi w łazience. Po rozsypaniu żwirku na podłogę i zmieszaniu się z wodą tworzy trudną do usunięcia warstwę.

Zaletą tego typu żwirków jest stosunkowo duża wydajność oraz doskonałe pochłanianie zapachów. Szczególnie dobrze spełnia swoją funkcje jeśli wybierzemy wersie pachnącą lasem, lawendą, czy innymi kwiatami. Warto zapłacić nieco więcej, żeby żwirek był bardziej funkcjonalny i przyjemniejszy w użyciu. Droższe żwirki nie przyklejają się do dna kuwety, dzięki czemu łatwiej można je usunąć i nie pozostawiają nieprzyjemnych zapachów.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden minus tego typu żwirku- jest stosunkowo ciężki. Opakowanie 10 litrowe waży ponad 8 kilo. Przez co jego transport jest znacznie utrudniony.

Żwirek sepiolitowy- niezbrylająca się odmiana żwirku bentonitowy
Produkowany jest z sepiolitu- minerału, który nazywany jest czasem pianką morską. Jest to minerał podobny do gliny, o barwie najczęściej białej.

Jako żwirek dla kota sprawdza się raczej nie najlepiej. Co prawda stosunkowo dobrze pochłania zapachy (szczególnie jeśli wybierzemy wersje zapachową), ale nie zbryla się. Przez to korzystanie z takiego wyrobu jest niewygodne nie tylko dla kota, ale również dla właściciela. Co kilka dni taki żwirek należy usunąć w całości z kuwety i dokładnie ją umyć, ze względu na to, że żwirek ten pod wpływem moczu przywiera do dna kuwety.

Żwirek drewniany- w pełni naturalny o przyjemnym zapachu
Produkowane są z włókien różnych roślin. Są zatem całkowicie naturalne i biodegradowalne, mają przyjemny zapach drewna. Występują w różnej wielkości.

Wstępują w dwóch wersjach- zbrylającej się oraz niezbrylającej się. Niewątpliwą zaletą obu wersji jest możliwość wyrzucania zużytego żwirku bezpośrednio do toalety. Szczególnie jeśli kuweta kota stoi w wc, można mówić o znacznie łatwiejszym i szybszym jej czyszczeniu. Oprócz tego jest idealny jeśli chodzi o transport takiego żwirku do domu. Opakowanie 10- litrowe waży ok 4, 5 kilograma. Bardzo dobrze pochłaniają również zapachy.

Żwirek drewniany ma również swoje wady. Przede wszystkim- kot z łatwością może wynieść go na łapkach z kuwety. Zasada w tym wypadku jest jedna- im cięższy jest żwirek tym mniej się roznosi.

1. Zbrylającej się
Podobnie jak żwirek bentonitowy, pod wpływem moczu kota tworzą się zwarte bryłki, które z łatwością można usunąć do toalety, pozostawiając czysty żwirek w kuwecie. Przez co zwiększa się jego wydajność. Bardzo dobrze odchodzi również od dna, przez co w kuwecie nie pozostają nieprzyjemne zapachy, które są utrudnieniem nie tylko dla właściciela, ale również dla kota, który również często nie lubi nieprzyjemnych „aromatów”.
2. Niezbrylająca się
Używanie tego żwirku jest nieco bardziej utrudnione. Szczególnie jeśli chodzi o czyszczenie takiej kuwety. Pod wpływem moczu kota, żwirek ten rozpada się i opada na dno kuwety. Przez co nie jest łatwo usunąć zużyty żwirek w całości. Dlatego też co kilka dni należy wymienić całą jej zawartość.

Żwirek silikonowy- produkowany z silikatów
Produkowany jest z silikatów naturalny wyrób wapienno- piaskowy. Są to małe, przeźroczyste „kryształki”.

Ma właściwości pochłaniające mocz. W rezultacie- nie zbryla się, nie opada na dno, nie rozpada się lecz wchłania cały mocz. Nie wymaga wymiany po każdym użyciu, ponieważ dość dobrze wchłania zapachy. Problem zaczyna się po kilku dniach stosowania- przeźroczyste kryształki stają się żółte, przez co tracą swój estetyczny wygląd. Poza tym zaczynają również ulatniać się różne zapachy. Wtedy trzeba wymienić cały żwirek i umyć kuwetę. Jest stosunkowo wydajny. To w zasadzie od właścicieli zależy jak często będą go wymieniać (w praktyce- jak bardzo zależy im na utrzymaniu czystości i świeżości w mieszkaniu). Jest dość uciążliwy w transporcie- 10-litrowe opakowanie waży około 7 kilogramów.

Dość dużym minusem tego typu żwirku jest to, że koty nie zawsze go akceptują. Szczególnie młode kotki, które mogą przestraszyć się charakterystycznego dźwięku i zniechęcić się do korzystania z kuwety. Koty dorosłe natomiast ciężko przyzwyczaić do tego żwirku, ze względu na to, że jest dość ostry. Po latach korzystania z innego rodzaju żwirku może to być dla nich dość uciążliwe.

1 KOMENTARZ

  1. Żwirek silikonowy jest najlepszy. Tylko trzeba uczyć kotka od małego. Nadaje się również do automatycznej kuwety, która potrafi sama wyczyścić i umyć żwirek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here