Jak wyznaczać sobie cele? Czyli zrealizować niezrealizowane

0
663

Ile to już razy stawiałeś sobie to wyzwanie i obiecywałeś, że rzucisz w końcu palenie albo więcej czasu poświęcisz rodzinie? Nieistotne, czy masz nałogi czy nie. Skoro to czytasz, na pewno coś chcesz sobie i otoczeniu udowodnić. Właśnie zbliża się Nowy Rok i dla wielu z nas, to kolejny magiczny termin, który ma ułatwić osiągnąć określone cele.
Bardzo dobrze, że się nie zrażasz i planujesz coś zmienić w swoim życiu. Nowy rok to naprawdę znakomity moment na poprawę jakości życia! Nie ma w tym absolutnie żadnej przesady. Niech nie zrażają Cię szepty, że to dziecinne. Masz osiągnąć sukces, a nie stać w miejscu! Poniżej masz garść porad, które mają Ci pomów w dopięciu swego.

Wizualizuj swoje postanowienia
Zapewne masz już wypunktowane swoja postanowienia. Znakomicie. To świadczy, że dokładnie wiesz co chcesz uzyskać, a jasno określone cele to połowa Twojego sukcesu. Ale jak być konsekwentnym w działaniu? Musisz wiedzieć, że wiele zależy od uwarunkowań biologicznych, a konkretniej od ludzkiego mózgu. Otóż umysł każdego człowieka ma pewne problemy ze zrozumieniem słów „więcej, lepiej, bardziej” itp. Jak zapewne się domyślasz, są to niestety puste określenia i tak samo je Twój mózg odbiera. Po coś masz jednak wyobraźnię. Użyj jej. Wyobraź sobie pewne sytuacje związane z Twoim celem i często wracaj do tych myśli. Chcesz więcej spędzać czasu z dziećmi? Wyobraź sobie chwile jak zabierasz je do kina a potem na wycieczkę do ZOO. Pomyśl jak skaczą uśmiechnięte do Ciebie i obejmują. Miłe nie?

Nagradzaj siebie
Mózg ludzki to skomplikowane narzędzie, ale zarazem proste. Podobnie jak Ty, lubi dostawać nagrody. Mimo, że nie osiągnąłeś jeszcze swego celu, wyimaginuj sobie swój zysk, czyli nagrodę. Wyobraź sobie jak ją w końcu odbierasz. To znakomicie sprawdza się w roli czynnika motywującego. A może poszukujesz nowej pracy? Zamiast zamartwiać się rosnącym bezrobociem i pesymistycznym gadaniem w mediach i wśród znajomych, lepiej przed pisaniem swojego CV i szukaniem ogłoszeń wyobraź sobie, że w końcu wyrwałeś się ze starego środowiska i w końcu możesz się realizować w nowym gronie. Zakładasz działalność gospodarczą? Rewelacja! Będzie ciężko, ale inni już Ci zazdroszczą, bo dalej muszą uczestniczyć w korporacyjnym wyścigu szczurów.

Zapamiętuj każdy swój kroczek
Dążenie do sukcesu to sztuka cierpliwości, konsekwencji, uporu i opanowania. Zapewne wiesz, że nie od razu Kraków zbudowano. Dlatego na początku nie oczekuj wielkich rezultatów, bo nikt nie został od razu mistrzem ani się nim urodził. Musisz zapamiętać, że ekspert to taka osoba, która osiągnęła maksymalną liczbę błędów w swojej dziedzinie. Wiedz, że z każdym krokiem jesteś bliżej swojego celu. Jak dziecko zapamiętuje upadki, tak i Ty zapamiętuj każdy swój moment, nieważne, czy dobry czy zły. Podnoś się nieskończoną ilość razy i pisz z tego książkę.

Niech te wskazówki poprowadzą Cię do sukcesu w Nowym Roku. Obecny mógł być pechowy z uwagi na trzynastkę. Przyszły będzie lepszy. Myśl pozytywnie, bo nie chcesz, by Twoje życie było nudne. Jasno określaj cele i realizuj, a w końcu zobaczysz sukces na horyzoncie.

Cele to realna wizja naszych marzeń, do których dążymy. Każdy z nas je posiada. Chce je osiągać i wyznaczać w dobry sposób. By zrealizować to, co sobie wyznaczymy, musimy na początku, zadbać o poprawność wyznaczenia samego celu. Jeśli tego nie zrobimy, możemy łatwo zrezygnować z walki o to, czego pragniemy.

Pierwszym warunkiem, wyznaczenia dobrego celu, jest przemyślenie własnych pragnień. To, co chcemy osiągnąć, musi być zgodne z nami samymi. Gdy cel, lub cele, nie pokrywają się z naszymi zasadami, wartościami, które wyznajemy, to bardzo szybko rezygnujemy z walki. Jest to naturalna reakcja, ponieważ podświadomie buntujemy się przeciwko temu, czego tak naprawdę nie chcemy. Dlatego tak ważne jest, by wyznaczać sobie cele, w zgodzie z samym sobą. Inaczej będziemy niezadowoleni, a może nawet nieszczęśliwi.

Znaczna część osób, które spotykamy na swojej drodze, powiela schematy. Pracują nad tym, by założyć rodzinę, skończyć studia, zbudować dom, mieć dobry samochód. Po pewnym czasie budzą się, nieszczęśliwi. Jeśli idąc jakąś drogą, próbując osiągnąć jakiś wyznaczony cel, nie czujesz motywacji i satysfakcji, to cofnij się i przemyśl, czy dane pragnienie jest na pewno Twoim celem.

Drugi czynnik to dokładne określenie swego celu. Konkretność jest niezmiernie istotna, ponieważ wiemy, w którym kierunku iść i od czego zacząć. Gdy za cel wyznaczasz sobie – zdobycie nowego auta, to nie jest dobra droga. Cel powinien brzmieć np.: „Chce kupić nowego forda, maksymalnie pięcioletniego”. To jest konkret, od którego możesz się odbić. Zawiera się w nim jakieś uosobienie, w tym wypadku konkretna marka samochodu.

Trzy, czyli cel powinien być rzeczywisty. Nie sztuką jest marzyć, o wyprawie na Zanzibar, gdy nie pracujemy, nie mamy wykształcenia i jesteśmy dalej, na utrzymaniu rodziców. Sztuką jest pokonać te drogę, od braku perspektyw, do chociażby wyprawy na Zanzibar. Jest to jednak karkołomna i ciężka droga. By ją pokonać, musimy postawić, przed sobą wiele wyzwań. Ogólne marzenie o podróży, w momencie, gdy nie ma na to żadnej szansy, jest błędem. Nim pomyślimy o Zanzibarze, wyznaczmy sobie za cel podjęcie pracy. Następnie odłożenie jakiejś wyliczonej gotówki, na wojaże. Taką drogę można przebyć na wiele sposobów, chodzi jedynie o to, by nasze cele były realne. Bo gdy je osiągniemy, automatycznie wskakujemy na wyższy poziom, z którego możemy mierzyć dalej. Ważne, by to, co przyjmujemy za cel, było możliwe do zrealizowania, w naszej obecnej sytuacji życiowej.

W parze z realnością idzie osiągalność, która jest czwartym warunkiem dobrze wyznaczonego celu. By dobrze nakreślić jakiś cel, musimy widzieć go w zasięgu naszego wzroku. Wówczas łatwiej nam będzie stworzenia plany, do osiągnięcia celu, który sobie wyznaczymy. Ostatnim, już piątym czynnikiem, jest wyznaczenie celu „w porę”. Chodzi o wyznaczenie takiego zadania, które przyniesie nam zysk w dalszej perspektywie.

Wyznaczenie celu, jak widać, jest równie ważne, jak jego realizacja. Bez dobrze sformowanego niewiele zdziałamy, ponieważ pojawią się wątpliwości, brak motywacji. Cel, który jest konkretny, realny, miarodajny oraz zgodny stworzony, w zgodzie z samym sobą, jest początkiem drogi, która jest działanie. Gdy już na początku zrobimy błąd, nasze działania i wysiłek, mogą nie przynieść skutku, jaki chcemy osiągnąć. Dlatego warto poświęcić chwilę na przemyślenie celu, by potem nie stracić tygodni (albo nawet lat) na niesatysfakcjonujące działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here