Jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach?

0
2236

 

Wypłata wciąż wydaje się zbyt niska w stosunku do twoich potrzeb a koszty zbyt duże? To problem wielu z nas. Każdy chciałby, aby na koniec miesiąca w jego kieszeni zostało więcej pieniędzy na przyjemności. Istnieje rozwiązanie tego problemu – dostać awans lub wziąć nadgodziny. Można też zamiast tego przyjrzeć się dokładniej wydatkom i zobaczyć, w których aspektach życia można je obniżyć.

 

Zacznij od dokładnego zestawienia

Zarządzanie domowym budżetem bez regularnego liczenia jest jak leczenie pacjenta bez postawienia diagnozy. Musisz najpierw “zbadać” swój budżet, żeby móc wprowadzić działania zapobiegawcze. Wiele osób po otrzymaniu wypłaty po prostu płaci rachunki, a resztę przeznacza na żywność i codzienne wydatki, jak na przykład wycieczka szkolna dzieci, spontaniczne wyjście do kina czy zakup suszarki, bo poprzednia się popsuła. Na koniec miesiąca nie zostaje nic, a świnka skarbonka jak świeciła pustką tak świeci. Trudno to nazwać zarządzaniem pieniędzmi. To raczej unikanie tematu i czekanie “na lepsze czasy”. One mogą nadejść jedynie wtedy, gdy sam się o to postarasz. Robiąc miesięczne zestawienie dowiesz się, gdzie “uciekają” twoje pieniądze. Być może kupiłeś kolejny płaszcz pod wpływem impulsu, który tak naprawdę nie był ci potrzebny? Może kupując codziennie batonika czy ciasteczko do drugiego śniadania wydałeś w ten sposób sporą kwotę? A może rachunki za prąd są dość wysokie? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki magii liczb! Tak naprawdę to żadna magia, ale okrutna prawda, z którą trzeba się zmierzyć oko w oko.

 

Prąd

Jeśli dotąd nie przykładałeś wagi do oszczędzania prądu to na pewno możesz obniżyć rachunki za prąd wprowadzając kilka prostych nawyków. Nie chodzi o to, żeby siedzieć przy świecach i zrezygnować z wieczornych sensów filmowych. To prostsze niż może się wydawać. Czy wiesz, że wiele urządzeń w stanie stand by zużywa zaledwie o jedną czwartą mniej energii niż, gdy jest włączone? Wniosek z tego taki, że należy wyłączać w prądu urządzenia elektryczne, gdy nie używasz ich przez dłuższy czas. Ponadto zacznij zwracać uwagę na to, czy gdy gra telewizor czy szumi komputer to na pewno ktoś go używa. Zdarza się, że zostawiamy włączone urządzenia i światło, gdy nikt ich nie używa. Być może wydaje ci się, że wychodzisz na chwilę i to nic takiego, ale gdy zadzwoni telefon i zajmiesz się rozmową zapomnisz, że zostawiłeś wszystko włączone. Podobnie stanie się, gdy podczas przerwy na reklamy pójdziesz do kuchni po coś do jedzenia i zabawisz tam na dłużej. W skali miesiąca uzbiera się niezła suma. W taki właśnie sposób pieniądze uciekają z kieszeni. Możesz zostawić zapalane światło tylko wtedy, gdy naprawdę wychodzisz “na minutkę”.

Należy też zwracać uwagę na to, ile prądu zużywają sprzęty AGD. Jeśli mieszkasz sam i gotujesz wodę w dużym czajniku elektrycznym, to zwiększasz niepotrzebnie koszty. Przerzuć się na mały czajnik elektryczny lub na tradycyjny czajnik na gaz. Pilnuj, aby zmywarkę i pralkę włączać dopiero, gdy jest pełna. Natomiast największym pożeraczem prądu jest lodówka. Oszroniona może zużyć nawet o 10% energii więcej, dlatego pamiętaj o regularnym rozmrażaniu. Kupując nową lodówkę najlepiej zaopatrz się w taką z systemem automatycznego rozmrażania. Ta inwestycja się opłaci. Pamiętaj, żeby nie stawiać lodówki blisko źródeł ciepła.

 

 

Woda

Najbardziej znanym sposobem oszczędzania jest zakręcanie wody podczas mycia zębów, chociaż bywa niedoceniane. Liczby mówią same za siebie. Gdy nalejesz wody do kubeczka to zużyjesz 0,5 litra wody, a jeśli zostawisz odkręcony kran na czas mycia zębów doliczysz do swojego rachunku opłatę za dodatkowe 16 litrów wody! Oszczędzanie na domowych opłatach jest właśnie sumą takich pozornie drobnych rzeczy. Równie zatrważające są liczby związane z kapiącym kranem. Zakładając prędkość przeciekania jako kropla na sekundę, to w skali roku zmarnuje się ponad 11 000 litrów wody!

Zaoszczędzić można też na wodzie w kuchni. Gdy zmywasz to w jednej komorze umyj naczynia a w drugiej je wypłucz. Duże oszczędności przyniesie zamontowanie perlatorów ograniczających zużycie wody w kranie. Napowietrzają one strumień wody, dzięki czemu ma on taką samą siłę przy mniejszym zużyciu wody.

 

Codzienne zakupy

To w jaki sposób wygląda twoje zestawienie finansowe jest efektem twoich nawyków. Wiadomo, że picie wody jest zdrowe, więc wiele osób ma codziennie w pracy butelkę wody mineralnej. Dodając do tego inne napoje butelkowane w skali miesiąca zbiera się spora kwota. Zamiast płacić na kolejne plastikowe butelki można kupić dzbanek z filtrem i butelkę wielokrotnego użytku również z filtrem.

Z oszczędności czasu i pieniędzy sporo osób wybiera supermarkety zamiast osiedlowych sklepików. Zakupy w nich niekoniecznie będą oszczędnością, jeśli dasz się złapać na wiele promocji. Korzystanie ze zniżek jest dobre pod warunkiem, że naprawdę potrzebujesz danej rzeczy. Nie kupuj czegoś, tylko dlatego, że jest przecenione, jeśli nie jest ci naprawdę potrzebne.

Nie szukaj oszczędności na siłę, bo w niektórych wypadkach zapłacenie więcej będzie oszczędnością na przyszłość. Dotyczy to na przykład sprzętów AGD, które mają różne klasy energetyczne. Kupienie taniego odkurzacza czy lodówki może minąć się z celem, gdy twoje rachunki będą regularnie wyższe. Z kolei aby zaoszczędzić na żywności gotuj sam w domu. Zwracaj uwagę, czy kupujesz produkt przygotowany do dalszego przetworzenia. Przykładowo ryż w torebkach jest droższy od zwyczajnego. Chleb krojony bywa droższy od niekrojonego. Należy również uważać, aby kupując na promocji świeże produkty nie okazało się, że po dwóch dniach nadają się tylko do kosza.

 

Już wiesz, jakie zmiany możesz zastosować, aby nieco zmienić stan konta pod koniec miesiąca. Teraz wszystko w twoich rękach.

 

Alicja Brzezińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here