Jak zorganizować studniówkę?

0
4516
studniowka 2020
studniowka 2020

Eleganckie suknie i garnitury, tańce, tort i podniosła atmosfera. Co to? Bal maturalny, czyli studniówka – jedna z najbardziej wyczekiwanych przez maturzystów imprez, odbywająca się zwykle na przełomie stycznia i lutego. Jak się do niej przygotować i o czym pamiętać, by było to wyjątkowe i niezapomniane do końca życia wydarzenie?

Studniówkę organizują wspólnie: grono pedagogiczne oraz maturzyści.

Grosz do grosza

Aby studniówka nie uczyniła wielkich pustek w… portfelu twoim, uczniowie mogą szukać ofert kompleksowej organizacji studniówki, samego cateringu, wynajmu sali, fotografa czy muzyka, na popularnych dziś serwisach zakupów grupowych. Już w okolicy listopada i grudnia pojawiają się atrakcyjne oferty, które pozwolą zaoszczędzić na organizacji balu maturalnego.

Zaproszenia

Uczniowie nie mogą zapomnieć, by na bal maturalny oficjalnie zaprosić grono pedagogiczne: dyrekcję, wychowawców, nauczycieli, a także rodziców. Zaproszenia można wykonać własnoręcznie lub kupić gotowe kartki; zaproszenia najlepiej wręczyć ok. 2-4 tygodnie przed imprezą.

Fotograf

Miło jest po wielu latach popatrzeć na fotografie ze studniówki, jak również obejrzeć nagranie z imprezy. Warto zadbać o profesjonalnego fotografa i kamerzystę, który uwieczni te wyjątkowe chwile.

Spontan czy zaplanowane?

Dobra impreza to impreza zaplanowana; gorsza to taka, podczas której po odtańczeniu poloneza i zjedzeniu uroczystej kolacji, młodzież rozchodzi się po kątach i nie bardzo wie, co, poza tańczeniem (którego chłopcy zwykle unikają), robić. Dlatego warto postarać się o organizację studniówki tematycznej oraz dodać do niej wciągające zabawy czy ciekawe konkursy.

Muzyka i prowadzenie imprezy

Dobra muzyka to podstawa udanej studniówki. Muzykę warto zróżnicować gatunkowo, aby trafiła w gust uczniów o różnych preferencjach muzycznych; niezawodne będą tradycyjne piosenki do tańca-przytulańca, jak i żwawe hity modne w ostatnim czasie. Warto postarać się o osobę, np. DJ-a, która poprowadzi imprezę i będzie zagrzewała do wspólnej zabawy.

Miejsce i wystrój

W zależności od preferencji oraz możliwości finansowych szkoły i uczniów, studniówka może odbywać się w szkolnej auli, na sali gimnastycznej lub w wynajętym lokalu, np. sali balowej, czy modnych ostatnio i dodających wydarzeniu splendoru dworkach lub pałacykach. Nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy na niebanalny wystrój sali – sprawdzą się elegancko upięte tkaniny, balony, girlandy kwiatów, jak również rozstawione na stolikach świeczki, które nadadzą wyjątkowej atmosfery.

Coś na ząb

Studniówka trwa zwykle kilka godzin. Energiczne tańce i zabawa sprawiają, że maturzyści szybko zgłodnieją i poczują się spragnieni, dlatego koniecznie trzeba zadbać o poczęstunek i napoje. Najlepszym sposobem jest zorganizowanie tzw. szwedzkiego stołu: posiłku ciepłego, zimnych przekąsek, tortu lub ciast oraz napojów. Przygotowaniem posiłków mogą zająć się rodzice uczniów lub profesjonalna firma cateringowa, która zadba o kompleksową obsługę imprezy.

Kwestią sporną jest szampan na studniówce – jako, że jest to impreza szkolna, nie wypada podczas niej pić alkoholu, jednakże czasy się zmieniają i coraz więcej szkół zezwala na toast z bąbelkami i procentami; o tym, czy na studniówce można wypić szampana decyduje grono pedagogiczne w porozumieniu z rodzicami uczniów.

Stroje

Trzeba pamiętać, że studniówka to uroczysty bal związany z edukacją, a nie weekendowe party z kolegami czy sylwester. Na topie jest wysoka kultura osobista, umiejętność zachowania się podczas tego typu wydarzenia oraz szacunek wobec kolegów i koleżanek, grona pedagogicznego i rodziców. Szacunek ten przejawia się między innymi w stroju, który, choć czasy i zmieniająca się moda studniówkowa są coraz bardziej łaskawe, nie powinien być wyzywający. Chłopcy tradycyjnie zakładają garnitur, ale dla dziewczyn studniówka to bal życia, porównywalny ze ślubem – chcą wyglądać zjawiskowo i olśniewająco. Dziewczyny powinny wziąć sobie do serca, że skromna sukienka w dowolnym kolorze, bez „gołych pleców”, dekoltu po pępek, prześwitujących koronek ukazujących piersi, czy o stanowczo za krótkiej długości, będzie po prostu lepszym wyborem, a one same poczują się elegancko i romantycznie. Bardzo modne są długie do ziemi suknie z lejącego się materiału, przypominające suknie rodem z oscarowej gali w Cannes, jak również sukienki o długości do kolana á la lata 60., proste, z zakładkami lub marszczone. Można wyglądać pięknie i niekoniecznie trzeba epatować nagością czy wręcz erotyzmem, dla którego podczas balu maturalnego nie powinno być miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here