Jak zrobić masę solną?

0
930

Jak zrobić masę solną?
Masa solna to tani i prosty materiał na wszelkiego rodzaju rzeźby i figurki. Dodatkowo jest świetny do zabawy z dziećmi w każdym wieku.
Istnieje kilka proporcji i przepisów na masę solną. Oto kilka najbardziej popularnych:
/
– podstawowy:
200g mąki (1 szklanka)
200g soli (1 szklanka)
1/3 do 1/2 szklanki wody
/
– do małych i dokładnych elementów
200g mąki (1 szklanka)
200g soli (1 szklanka)
100g mąki ziemniaczanej (1/2 szklanki)
1/2 do 3/5 szklanki wody
/
– do dużych modeli:
200g mąki (1 szklanka)
400g soli (2 szklanki)
1/3 do 1/2 szklanki wody

– schnąca na powietrzu
200g mąki (1 szklanka)
200g soli (1 szklanka)
2 łyżki kleju do tapet (rozrobiony wcześniej)
1/3 do 1/2 szklanki wody

– do płytek i płaskorzeźb
200g mąki (1 szklanka)
400g soli (2 szklanki)
2 łyżki kleju do tapet (rozrobiony wcześniej)
1/3 do 1/2 szklanki wody

Sposób przygotowania:
Mąkę mieszamy z solą. Mieszamy dodając powoli wodę. Masa nie może być za rzadka, powinna być plastyczna i gładka jak ciasto na pierogi. Dla zabarwienia całości możemy dosypać kakao, kurkumę, paprykę lub barwniki spożywcze (do malowania jajek na Wielkanoc), choć te ostatnie czasem barwią masę nierównomiernie. Czas wyrabiania ok 5-10 minut.

Modelowanie:
Tutaj ograniczeni jesteśmy już tylko wyobraźnią i zdolnościami manualnymi. Młodszym dzieciom łatwiej będzie wykroić za pomocą foremki do ciastek kształt i go ozdobić, starsze mogą pokusić się o rzeźby przestrzenne. Warto pozostałą część masy trzymać w zakrytym pojemniku, żeby nie wysychała. Jeśli nie wykorzystamy całej masy jednorazowo, pojemnik można włożyć do lodówki – przedłuży to żywotność masy do kilku dni.

Poszczególne elementy można skleić za pomocą zwilżenia miejsca łączenia lub wykorzystać rozcieńczoną masę solną.

Przy dużych figurkach dobrze jest posłużyć się wypełniaczem na przykład z folii aluminiowej, pianki lub tektury (nie powinno się wtedy wypiekać w piecyku), a z masy zrobić jedynie wierzchnią warstwę. Tak samo nic nie stoi na przeszkodzie dać figurce podpórkę (np. laskę czy drabinkę, która wpisze się w całość kompozycji) z drutu czy deseczki.

Do kształtowania faktury przydatne są wszelkiego rodzaju nożyczki, nożyki, pilnik do paznokci, patyki i wykałaczki, grzebienie, elementy do odciskania – monety, wałki z wypustkami.

Utrwalenie:
Masę odstawiamy w przewiewne miejsce – czas schnięcia uzależniony jest od wielkości figurki i temperatury powietrza. Najlepiej sprawdzić po kilku dniach. Jest to metoda najbezpieczniejsza, ponieważ mamy pewność, że dzieło nie popęka.
Drugim sposobem jest wstawienie do piekarnika rozgrzanego do ok. 50-100 stopni Celsjusza (średnio podaje się 70 stopni) na około godzinę. Im niższa temperatura, tym mniejsze ryzyko popękania. Lepiej wypiekać na srebrnych blachach do ciasta, bo mniej odbijają ciepło niż czarne wkładki do piekarników.
Nie należy wykorzystywać kuchenki mikrofalowej do suszenia!

Dekorowanie:
Na koniec dzieło można pomalować farbami akrylowymi (do kupienia w sklepach modelarskich) lub nieco mniej trwałymi plakatowymi. Po poklejeniu powierzchni klejem roślinnym, najlepiej w tubce, część dzieła można posypać kaszą, makaronem lub cekinami. Utrwalamy bezbarwnym lakierem do paznokci lub werniksem.

Wykorzystanie:
Z masy solnej można robić wszelkiego rodzaju ozdoby, elementy biżuterii (naszyjniki, kolczyki), zawieszki, bombki i aniołki choinkowe, przyciski do papieru, prezenty, ramki na zdjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here