Jukatan. Półwysep pełen skarbów

0
2191

Od reszty Meksyku odróżnia go rzeźba terenu oraz wyjątkowa historia. To obszar ściśle związany z kulturą Majów, po których do dnia dzisiejszego zachowało się tu sporo cennych pamiątek. Półwysep Jukatan jest coraz chętniej odwiedzanym przez Polaków zakątkiem świata, a rosnące zainteresowanie jego obszarem dziwić nie powinno. Dlaczego?

Półwysep i jego dzieje
To chyba najbardziej płaski skrawek Meksyku, który wysuwa się w głąb morza. Otoczony wodami Morza Karaibskiego oraz Zatoki Meksykańskiej już przed tysiącami lat przyciągał uwagę ludzi. Jego najbardziej znanymi mieszkańcami stali się Majowie, po których zachowało się wiele dawnych miast oraz świątyń. To dzięki nim Jukatan jest obecnie rajem dla archeologów i poszukiwaczy przygód.
W dziejach Półwyspy nie brak ważnych wydarzeń. Pełnił on ważną rolę, a na jego dzieje duży wpływ miało położenie z dala od najważniejszych ośrodków miejskich Meksyku. W efekcie w okresie kolonialnym miał Jukatan własnego gubernatora, a przez pewien czas funkcjonował nawet jako niezależny kraj. Jeszcze w XIX wieku był Jukatan znany z buntu Majów, którzy – jak na potomków dumnych panów tych ziem przystało – walczyli o swą niezależność z przybyszami z odległej Europy. W tym samym wieku na terenie Jukatanu dostrzeżono wyjątkowe bogactwo, jakie mogła zapewnić… agawa. Wykorzystywana do produkcji trwałego włókna zapewniła godny byt mieszkańcom półwyspu, a jej plantacje stały się ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Od kilkudziesięciu lat Jukatan rozwija się również jako region turystyczny, a zarówno zaginione miasta Majów, jak i nadmorskie letniska, są częstym celem podróżników z całego świata.

Merida. Stolica Jukatanu
Od ponad 500 lat jest najważniejszym miastem na półwyspie, a jej piękna (głównie XIX – wieczna) zabudowa sprawia, że wycieczki zaglądają tu z przyjemnością. Merida może się pochwalić licznymi atrakcjami. To właśnie w tym mieście można zobaczyć najstarszą meksykańską katedrę. Nie brak tu również okazałych budowli pałacowych. Do najciekawszych zaliczyć można dawny pałac biskupi, w którym obecnie mieści się muzeum malarstwa oraz pałac gubernatora, w którym dziś urzędują władze stanu Jukatan. W rezydencji należącej dawniej do jednego z miejscowych plantatorów mieści się natomiast muzeum, które pięknie prezentuje dzieje Majów oraz ich wierzenia i kulturę.

Jukatan i jego historyczne skarby
Długą i bogatą historię półwyspu można poznać najlepiej w tych miejscach, w których przed wiekami żyli Majowie. Ich miasta, pełne ruin okazałych rezydencji i świątyń, są najcenniejszymi zabytkami Meksyku. Miasta Majów są chętnie odwiedzane, a do jednych z najpopularniejszych zalicza się Uxmal, znany przede wszystkim z pięknego Pałacu Gubernatora oraz Piramidy Wróżbity. W czasie wizyty na tym półwyspie koniecznie trzeba też zwiedzić najstarsze i największe ze wszystkich miast Majów. Jest nim Chichen Itza – ośrodek znany ze świątyni boga – węża Kukulcana, Świątyni Wojowników oraz Świętej Studni.

Nadmorskie atrakcje
Zarówno na wybrzeżach karaibskich, jak i nad Zatoką Meksykańską można znaleźć wiele pięknych plaż, modnych kurortów oraz sympatycznych miast portowych. Nad Zatoką Meksykańską wyróżnia się miasto Campeche, znane z dobrze zachowanych murów obronnych zbudowanych przed wiekami z powodu częstych ataków piratów.
Campeche, choć jest miastem uroczym, przegrywa jednak w rywalizacji z tymi kurortami, które znajdują się nad wodami Morza Karaibskiego. Jednym z najbardziej specyficznych miejsc wypoczynkowych jest otoczona wodami Morza Karaibskiego Isla Mujeres, czyli Wyspa Kobiet. Urocza wysepka znana jest z pięknej plaży oraz pięknych raf koralowych, które przyciągają tu nurków z całego świata. Największą sławą cieszy się na Jukatanie Cancun – letnisko o wysokim poziomie, które kusi ciepłą wodą i pokrytymi jasnym piaskiem plażami.

Podróż do Meksyku i na sam Jukatan może sprawić sporo problemów turystom chcącym odbyć taką wyprawę. Ci, którzy nie czują się na siłach do organizacji podróży na wielką skalę mogą jednak skorzystać z wycieczek zorganizowanych. Kierunek Meksyk cieszy się coraz większą popularnością, a biura podróży kuszą atrakcyjnymi programami i wygodą zwiedzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here