Jurajskie atrakcje. Ojców

0
718

Jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, a każdego roku na jego teren przybywają tysiące turystów. Nie powinno to dziwić. Ojców znany jest przecież z pięknej zabudowy oraz wyjątkowej okolicy. Jako stolica Ojcowskiego Parku Narodowego może pochwalić się gęstą siecią szlaków, dzięki którym turyści mogą odkrywać piękno doliny Prądnika. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Jakie atrakcje turystyczne kuszą w tym miejscu najmocniej?
Wielką atrakcją jest już sam Ojców, pięknie położony w dolinie Prądnika. Ta dolina cieszyła się popularnością i zainteresowaniem człowieka już w pradziejach, a okoliczne jaskinie są miejscami znanymi z cennych znalezisk archeologicznych. Już w XIX wieku Ojców zaczął funkcjonować jako popularne letnisko, a niektóre z dawnych zajazdów i pensjonatów służą turystom do dnia dzisiejszego. Pobliska Jaskinia Ciemna, Grota Łokietka oraz piękne formy skalne sprawiły, że jako miejscowość turystyczna Ojców ma się bardzo dobrze do dnia dzisiejszego.

Zabytki Ojcowa
Z najstarszych budynków wzniesionych z myślą o turystach zachowały się tak piękne wille i zajazdy, jak dom Pod Łokietkiem, w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego oraz willa znana jako Bazar Warszawski – obecnie służąca jako Muzeum Regionalne. W centrum Ojcowa zachował się również piękny i zadbany park zdrojowy, pełen ciekawych roślin, alejek i ławeczek.
Nad zabytkowym centrum letniska wznosi się zamek, będący jednym z kilkunastu warownych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Choć pozostały z niego tylko ruiny, wizyta na zamkowym wzgórzu jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki przybywającej do Ojcowa.
Drugim obiektem, uznawanym za symbol Ojcowa, jest stojąca przy drodze do Pieskowej Skały Kaplica na Wodzie. Zbudowana została w stylu alpejskim, bardzo modnym w początkach XX wieku.

Wyprawa do Ojcowskiego Parku Narodowego
Ojców jest jednocześnie doskonałym punktem dla tych, którzy chcą wybrać się na wycieczkę po terenach Ojcowskiego Parku Narodowego. Taką wyprawę warto zacząć od zwiedzenia Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym można zapoznać się zarówno z przyrodą, jak i pradziejami doliny Prądnika. Doskonale znanym miejscem na terenie parku jest Grota Łokietka – jaskinia znana z legendy o uciekającym z Krakowa królu, a zarazem jaskinia o wyjątkowo pięknej szacie naciekowej. Druga ważna jaskinia znajduje się z drugiej strony doliny. To Jaskinia Ciemna, która zwiedzana była już w XVIII wieku. Do dnia dzisiejszego zwiedza się ją z latarkami i świecami, co czyni z niej miejsce wyjątkowe. Jest ona jednocześnie cennym stanowiskiem archeologicznym, a znalezione w niej przedmioty i szczątki zwierząt potwierdziły długą historię bytności człowieka w rejonie Ojcowa.
W okolicy jaskiń znajdują się kolejne ważne symbole Ojcowa. To Brama Krakowska oraz pobliskie Źródło Miłości. Innymi atrakcjami OPN są młyny znajdujące się w dolinie Prądnika, które można podziwiać w drodze do Pieskowej Skały. Tam czekają już inne atrakcje turystyczne, jak słynna Maczuga Herkulesa oraz zamek pełniący obecnie rolę muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here