Jurajskie atrakcje: z wizytą w Olkuszu

0
2657
olkusz architektura rynek

Jest jednym z najciekawszych miast na terenie wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a jego zabytkom z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Olkusz to nie tylko ośrodek miejski znany z górnictwa i produkcji naczyń emaliowanych. To miasto mogące się pochwalić ciekawą historią oraz ciekawymi zabytkami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po najważniejszym mieście na Wyżynie Olkuskiej?-

Z historii miasta
Średniowieczny Olkusz był jednym z najważniejszych ośrodków górnictwa w tej części kraju, a w okresie największej świetności na jego terenie istniało około 300 kopalń. O bogactwie tego miasta, położonego nad rzeką Babą, przypominają zarówno pozostałości dawnych murów miejskich, jak i okazały kościół parafialny. W czasach Stefana Batorego oraz Zygmunta Wazy przy olkuskim rynku działała też mennica, która pomogła miastu zachować ważną pozycję aż do XVII wieku. Najazdy szwedzkie, a po nich okres rozbiorów i ciężkie walki toczone w okresie powstań sprawiły, że Olkusz stracił na znaczeniu. Bardzo trudnym okresem w dziejach miasta były lata II wojny światowej. W przyłączonym do III Rzeszy mieście represje były powszechnym zjawiskiem, wiele strat poniosła również tutejsza społeczność żydowska. Współczesny Olkusz to przede wszystkim przemysł i turystyka. Długa historia oraz ciekawe zabytki sprawiają, że wycieczki chętnie zaglądają na teren tego miasta. Jakie atrakcje czekają tu na miłośników historii?

olkusz bazylika wnetrze
olkusz bazylika wnetrze

W olkuskiej bazylice
Gotycka bazylika św. Andrzeja Apostoła to cenny zabytek, którego w czasie wycieczki po Olkuszu nie można pominąć. Rozbudowana w czasach Kazimierza Wielkiego zachwyca zarówno swymi rozmiarami, jak i ciekawym wyposażeniem wnętrza. Gotycki poliptyk, ciekawe polichromie nawiązujące do górniczej tradycji miasta oraz słynne organy to zabytki, dzięki którym średniowieczny kościół jest tak chętnie zwiedzany przez turystów odwiedzających Wyżynę Krakowsko-Częstochowską.

baszta olkusz
baszta olkusz

Śladami miejskich fortyfikacji
Choć mury miejskie zostały rozebrane w XIX wieku, nadal można ujrzeć ich pozostałości. Odrestaurowana wraz z fragmentem murów baszta szybko stała się jedną z ważniejszych atrakcji na terenie miasta. Dostrzec tu można również pozostałości fosy. Sama baszta przyciąga turystów, którzy chcą napić się kawy w wyjątkowym otoczeniu. Urządzona w tym miejscu kawiarnia to miejsce popularne i chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i miejscowych.

Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygla i Bozeny Szczygiel
Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygla i Bozeny Szczygiel

Odkrywanie Czarnej Afryki
Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygła to chyba najciekawsza i najchętniej zwiedzana placówka muzealna w mieście. Może się ono pochwalić wspaniałą kolekcją przedmiotów pochodzących z Czarnego Lądu. Liczne instrumenty, maski i przedmioty codziennego użytku to wyjątkowy zbiór, którego początkiem stały się pamiątki przywożone z afrykańskich misji przez doktora Szczygła – olkuskiego lekarza, który mieszkańcom odległego kontynentu poświęcił znaczną część swego życia. Wizytę w tym muzeum można połączyć z wizytą w wyjątkowej galerii, która mieści się w tym samym budynku. To Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego – „Anioła Wikliny”, w którym można podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki wykonane z tego właśnie materiału. Na uwagę zasługuje sam budynek, w którym umieszczono te wspaniałe wystawy. To dworek Machnickich z XIX wieku, którego malownicza sylwetka z pewnością zasługuje na uwagę.

muzeum pozarnictwa
muzeum pozarnictwa

Z wizytą u strażaków
Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej to jedna z największych atrakcji miasta. Na zwiedzających czeka tu ciekawa kolekcja dawnych sprzętów strażackich, samochodów oraz konnych sikawek. Zabytkowe medale oraz dawne monety to kolejna kolekcja, z którą warto się zapoznać w tym miejscu. Innymi placówkami, do których warto się wybrać w czasie wizyty w tym mieście, jest galeria sztuki współczesnej oraz Muzeum Regionalne PTTK, urządzone w tzw. Batorówce.
Wycieczka do Olkusza to wielka atrakcja dla każdego miłośnika historii, wspaniałej architektury oraz sztuki. Moc atrakcji sprawia, że w tym mieście każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Z pewnością warto zajrzeć na teren tego miasta i pospacerować po jego zabytkowym centrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here