Jurajskie miasteczka i ich skarby. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Żarkach?

0
2259
zarki stary rynek

Mają niepowtarzalny urok, a wspaniałych zabytków na ich terenie nie brakuje. Żarki to jedna z ciekawszych miejscowości, jakimi może się pochwalić Jura, oraz wspaniały cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i zabytkowych budowli. Na jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wizyty w tym miejscu?

basen zarki letnisko
basen zarki letnisko

O położeniu Żarek słów kilka
Turystyczny potencjał miasteczka wynika m. in. z jego położenia. Żarki to idealne miejsce dla tych, dla których Jura jest celem niejednej pieszej wycieczki. Malownicza okolica miasta zachwyca, a piękny krajobraz przyciąga tu wielu miłośników aktywnego wypoczynku. Żarki mogą się pochwalić położeniem w dolinie potoku Leśniówka oraz bliskością słynnej kuesty jurajskiej. Takie otoczenie sprawia, że Żarki są jedną z najciekawszych miejscowości, jakimi może się pochwalić województwo śląskie.

Z kart historii
Żarki to nie tylko piękna okolica. To również wspaniała historia, której odkrywanie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Wiadomo, że osadnictwo w tym miejscu zaczęło się rozwijać już kilkadziesiąt lat p. n.e., a w okolicy miasta znaleziono wiele cennych pamiątek po ludności kultury łużyckiej. W X-XI wieku istniała tu już spora osada, która z czasem przekształciła się w ważny ośrodek miejski. Od pierwszej połowy XIV wieku zaczynają się w dokumentach pojawiać wzmianki o Żarkach, przy czym wiele zapisków z tego czasu dotyczy miejscowej parafii. Wiadomo, że pod koniec XIV wieku Żarki stały się lennem Władysława Opolczyka który też na początku lat 70-tych XIV wieku nadał im prawa miejskie. W 1391 roku Żarki zostały zabrane Opolczykowi, a król Jagiełło włączył miasto do Korony. W początkach XV wieku, zarządzane przez prywatnych panów miasto rozwija się doskonale. W XVI wieku miastem władali Myszkowscy, do których należał też zamek w pobliskim Mirowie. W XVII wieku stały się Żarki ważna osadą targową, a handel sprawia, że miasto może się cieszyć dalszym rozwojem. Położenie w pobliżu ważnych traktów handlowych bez wątpienia okazało się wielką zaleta, z której mieszkańcy miasta mogli do woli korzystać. Połowa XVII wieku, a więc czasy, gdy rządy w mieście sprawują Męcińscy, miasto zostaje spustoszone przez epidemię. Miasto szybko jednak się odradza, a już pod koniec XVII wieku handel i rzemiosło wracają tu do doskonałej formy. Powstaje tu również coraz silniejsza gmina żydowska, która w znacznym stopniu wpłynęła na najnowszą historię miasta. W XVIII wieku Żarki to miasto znane z handlu i rzemiosła, a kupcy żydowscy mieli znaczny wpływ na tak pomyślny rozwój miasta. Jest też XVIII wiek okresem, gdy w Leśniowie pojawiają się Paulini. Dziś ich sanktuarium jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, z czego korzystają całe Żarki. Drugim walorem miasta jest spora ilość zabytków związanych ze społecznością żydowską, która aż do czasów II wojny światowej odgrywała w tym mieście bardzo ważną rolę.

sanktuarium wnetrze

Żarki i ich atrakcje turystyczne
Sanktuarium w Żarkach – Leśniowie to jeden z najważniejszych zabytków oraz miejsce, które bardzo chętnie odwiedzają pielgrzymki z okolicznych miast. W ścisłym centrum miasta również nie brak atrakcji i cennych zabytków, dzięki którym można się sporo dowiedzieć na temat historii Żarek.

ruiny kosciola
ruiny kosciola

Ruina kościoła św. Stanisława Biskupa-Męczennika przyciąga legenda o tym, iż właśnie w tym miejscu zaczęły powstawać Żarki oraz swym położeniem na skraju kuesty jurajskiej.

kosciol parafialny p. w. sw. Szymona i Judy Tadeusza
kosciol parafialny p. w. sw. Szymona i Judy Tadeusza

Przy pięknie odnowionym rynku czeka z kolei kościół parafialny p. w. św. Szymona i Judy Tadeusza, będący ciekawym przykładem sztuki sakralnej. Nieco na uboczu znajduje się trzecia świątynia, z której mieszkańcy miasta są tak dumni. To niewielki kościół św. Barbary, który ma wiele uroku. Ciekawą trasę wyznaczono z myślą o tych turystach, którzy w czasie wycieczki po tym mieście chcą zobaczyć zabytki związane ze społecznością żydowską. Szlak Kultury Żydowskiej prowadzi m. in. na teren dawnego getta, przechodzi też obok synagogi oraz kirkutu na Kierkowie. Żarki mogą się tez pochwalić zabytkowymi stodołami, które w większości pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Do dziś są tu urządzane słynne targi żareckie. W pobliżu stodół zachował się też stary młyn, który w ostatnim czasie został przekształcony w ciekawą placówkę muzealną. To jedna z najnowszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska oraz miejsce, w którym turyści mogą zdobywać wiele cennych informacji na temat Żarek i historii tego miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here