Jurajskie zamki: Bobolice

0
741

Jeszcze kilka lat temu w czasie wycieczki do Bobolic można było zobaczyć tu ruiny średniowiecznego zamku. Dziś jest to jeden z najsłynniejszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd, który swą ogromną popularność zawdzięcza odbudowie zabytku i udostępnienia go turystom. Hotelowe wnętrza kuszą, choć nie tylko noclegi w tak niezwykłym miejscu są zachętą do złożenia wizyty w tym miejscu. Dla turystów ważnym punktem w programie wycieczki po tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest też możliwość zwiedzenia zamku. Korzysta z tego wielu miłośników historii i średniowiecznych budowli. Zyskują na tym i ci turyści, dla których Jura to kraina niezwykłych atrakcji i region, na terenie którego można ciekawie i aktywnie zarazem spędzić wolny czas. Co warto wiedzieć na temat zamku, dzięki któremu tak dobrze zaczęła się w tej części Wyżyny rozwijać turystyka?

Zamek w Bobolicach, podobnie zresztą jak oddalony o niespełna 2 km zamek w Mirowie, powstał w połowie XIV wieku. Był to jeden z tych zamków, które powstawały w miejscu niewielkich drewnianych grodów z woli króla Kazimierza Wielkiego. Murowane obiekty miały zastąpić prowizoryczne strażnice i inne drewniane umocnienia, a ich głównym celem było zapewnienie Małopolsce możliwie jak największej ochrony na wypadek ataku ze strony Śląska. Szlak Orlich Gniazd pozwala zatem na odbycie ciekawej wędrówki w otoczeniu zamków, które dawniej strzegły granic. Jednym z nich jest zamek w Bobolicach. Dawna ruina, dziś piękny hotel, przyciąga swą formą. Wiadomo, że ten ciekawy obiekt składał się już w XIV wieku z zamku dolnego i górnego, które pięknie wkomponowano w naturalne skały wapienne. Dodatkową obronę załodze zamku miała zapewniać fosa ze zwodzonym mostem. Taka budowla w czasach średniowiecza musiała się prezentować wspaniale. Zamek, który aż do XV wieku był własnością króla, w XVI i XVII wieku zaczął dość szybko zmieniać właścicieli. Wiadomo, że wśród nich byli przedstawiciele tak ważnych w tej części kraju rodów, jak Męcińscy oraz Myszkowscy. Najgorszy okazał się jednak dla zamku w Bobolicach wiek XVII, kiedy to atak Szwedów doprowadził do zniszczenia wielu zamków na terenie Jury. Już w XVIII wieku zamek pojawia się w źródłach jako „ruina”, wiadomo też, że od XIX wieku podejmowane były próby jej rozbiórki. Na szczęście wraz z rozwojem turystyki w okresie powojennym zadbano o pozostałości zamku w Bobolicach. Znalezienie inwestora, który odbudował zamek i uczynił zeń modny hotel sprawiło z kolei, że Bobolice stały się znane w całym kraju. Dzięki nim Jura jest coraz chętniej odwiedzana przez wycieczki z odległych zakątków kraju, a o jednym z najsłynniejszych Orlich Gniazd słyszał już chyba każdy miłośnik podróży.

Dzięki takim atrakcjom, jak zamek w Bobolicach, Jura zyskała wiele. W miejscowościach leżących w pobliżu pięknych skał i ruin zamków coraz chętniej oferowane są noclegi w prywatnych kwaterach, a chętnych na taką propozycję nie brakuje. Powstają też pola namiotowe oraz punkty gastronomiczne. Dzięki tym udogodnieniom Jura staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów, którzy tutejszym zabytkom oraz szlakom turystycznym zaczynają poświęcać coraz więcej uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here