Karty debetowe, a karty kredytowe.

0
824

Polski rynek produktów i usług bankowych prężnie się rozwija od momentu tak zwanego boomu czyli roku 1991 kiedy to bankowość elektroniczna dumnie wkroczyła na nasz rodzimy rynek. Prawdziwym przełomem na Polskim rynku produktów i usług bankowych była karta kredytowa. Pierwsza karta identyfikacyjna należała do banku PKO SA i została wydana na początku lat osiemdziesiątych. Wtedy też zainstalowano pierwszy w naszym kraju bankomat, który także należał do PKO SA. Natomiast pierwsza karta kredytowa VISA została wydana w 1991 roku przez Bank Inicjatyw Gospodarczych (BIG). Wtedy też został przełamany impas dotyczący kart kredytowych, ludzie coraz chętniej zaczęli korzystać z kart kredytowych i chcieli stać się „dumnymi posiadaczami magicznego plastiku”.

Czym jest karta kredytowa i do czego się ją wykorzystuje?

Mówimy tu o historii kart kredytowych w naszym kraju lecz nie każdy może wiedzieć czym jest karta kredytowa, nawet w dzisiejszych czasach. Tak więc kilka podstawowych słów na temat kart kredytowych.

Kartka kredytowa to kawałek plastiku wielkości identycznej jak inne plastikowe karty, chociażby karta identyfikacyjna grupy krwi, karty do bibliotek. Aby lepiej zobrazować sobie wielkość karty kredytowej należy ją porównać do wielkości dowodu osobistego. Jedyną różnicą pomiędzy dowodem osobistym, a kartą kredytową jest to, że karta kredytowa posiada pasek magnetyczny na którym zapisane są dane potrzebne do wykonywania operacji bezgotówkowych. Dzięki karcie kredytowej nie musimy posiadać środków na koncie, karta kredytowa pozwala nam robić zakupy, a okres bez odsetkowy (okres w którym nie naliczane są odsetki) często wynosi ponad pięćdziesiąt dni.

Aby otrzymać kartę kredytową należy najpierw spełnić określone przez wybrany przez nas bank warunki. Standardowymi wymogami jakie stawiają przed nami banki to oczywiście pełnoletniość, posiadanie stałego dochodu na odpowiednim poziomie (każdy bank określa konkretną granicę minimum) oraz mieć zdolność kredytową. Składając wniosek o przyznanie karty kredytowej potrzebne na pewno będą zaświadczenia dotyczące naszych zarobków (z zakładu pracy) oraz dotyczące stażu pracy jaki posiadamy (również z zakładu pracy). Kopia dokumentu tożsamości (obu stron) oraz historia rachunku bankowego, który posiadamy w innym banku również może być wymagana.

Karta kredytowa umożliwia nam nie tylko wykonywanie transakcji bezgotówkowych do wysokości określonego nam limitu kredytowego ale także do wypłacania gotówki w bankomatach. Niestety należy pamiętać, że wypłacanie gotówki w bankomacie wiąże się z pobieraniem prowizji, która niekiedy wcale nie jest mała. Karta kredytowa to nie tylko możliwość korzystania z przydzielonego nam kredytu to także inne korzyści, między innymi:

o Możliwość uzyskiwania kart prestiżowych bez limitów kredytowych jeżeli będziemy zaufanymi klientami banku (nie każdy bank oferuje takie „promocje”).
o Kredyt udzielony dla klienta na kartę kredytową jest kredytem odnawialnym.
o Dzięki kartom kredytowym możemy płacić za usługi przez Internet (na przykład na popularnym w Polsce serwisie aukcyjnym Allegro. pl).
o W niektórych przypadkach karta kredytowa pozwala nam na uzyskanie dodatkowych ubezpieczeń.
o Karta kredytowa zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo, przy kradzieży karty kredytowej wystarczy kilka minut aby ją zablokować aby złodziej nie mógł z niej skorzystać. W przypadku gotówki niestety pieniądze przepadają.

Praktycznie każdy bank na świecie wydaje obecnie swoje karty kredytowe, w naszym kraju wystarczy około sześciuset złotych zarobku netto miesięcznie abyśmy mogli zostać posiadaczami karty kredytowej. Karta ta to nie tylko kawałek plastiku, dla niektórych osób może istotnym być design karty kredytowej dlatego też banki oferują złote, platynowe i czarne karty czy też karty na których możemy umieścić dowolnie wybrane zdjęcie z naszego rodzinnego albumu. Podczas wybierania karty kredytowej należy przeanalizować wszystkie możliwe opcje ponieważ każda instytucja finansowa oferując produkt finansowy skutecznie „ukrywa” minusy swojej oferty.

Karta debetowa
Zdecydowana większość banków w naszym kraju jak nie praktycznie wszystkie wystawia do swojego konta bankowego karty debetowe. A zatem zwykłe karty do rachunku, które służą do płatności w kraju, zagranicą czy też internecie. Ich nazwa jest jednak zmyłkowa dla nie jednej osoby. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, że znajduje się w niej słowo debetowa. A to jednoznacznie kojarzy się z posiadaniem jakiegokolwiek debetu na rachunku i możliwością zejścia poniżej salda dostępnego. Czy zatem jest w ogóle taka możliwość? Bez specjalnego wniosku o limit zadłużenia składanego w banku takiej możliwości nie ma aczkolwiek nowa funkcjonalność, jaką posiadają takie karty debetową, czyli funkcjonalność transakcji zbliżeniowych umożliwia dokonywania debetu na rachunku. Odbywa się to poprzez transakcje, które nie są wykonywane w trybie online. A zatem przy ich wykonywaniu nie jest sprawdzane saldo na rachunku i nie ma weryfikacji czy dany użytkownik posiada środki na koncie. Można wiec w ten sposób stworzyć debet na rachunku. Jednak czy uprawniony? Zdecydowanie nie. Bank może, bowiem wtedy zweryfikować, że wybrany użytkownik karty dokonuje takich operacji bardzo często, wchodzi na saldo ujemne, przez co naraża bank na straty. Bankowi specjaliści zdecydują, więc o zablokowaniu funkcji zbliżeniowej na karcie lub nawet wszystkich obciążeń na rachunku. A jeżeli do tego dojdzie do sytuacja stanie się wręcz patowa pod każdym względem. Nie będziemy, bowiem możliwości dokonania nawet jakiegokolwiek przelewu lub innego obciążenia na rachunku. Takiej sytuacji należy, więc zdecydowanie unikać pod każdym względem.

Wiele osób najczęściej nie odróżnia karty debetowej od płatniczej a karta debetowa to niczym karta płatnicza, która zostaje wydawana do rachunku bankowego.
Posiadacz owej karty debetowej jest obciążony na kwotę transakcji, którą dokonał w danym momencie.
Debet, który posiadamy na karcie nie może przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie posiadacza karty.
Jest to bowiem bardzo fajna zaleta tej karty, ponieważ w przypadku kredytu, który np. zawieramy podczas posiadania karty kredytowej możemy obciążyć nasze konto o dowolną kwotę, którą i
tak w określonym przez bank terminie musimy spłacić wraz z odsetkami od zadłużonej kwoty.
Karta debetowa pozwala jej posiadaczowi dokonywać płatności za dokonane zakupy i nie obciążać tym samym konto o kwoty, których nie posiadamy na koncie bankowym.
Ta forma karty jest coraz bardziej popularna i wyłapywana przez młodych posiadaczy kont bankowych.
Alternatywą dla tej karty może być karta przed płacona, która umożliwia posiadaczowi takiej karty dokonanie zakupu np. w sklepie, galerii handlowej czy nawet restauracji
za środki, które wcześniej zostały dodane do karty bądź osobnego konta otwieranego przy otrzymywaniu takiej karty.
Coraz częściej z karty płatniczej też korzystają osoby niepełnoletnie ale posiadające 13lat.
Jeżeli więc jeszcze się zastanawiacie czy warto skorzystać z oferty banku, który umożliwia otrzymanie owej karty to wejdźcie na stronę banku i dowiedźcie się więcej o karcie debetowej.
Albowiem dla wielu przedstawicieli banków karta debetowa to po prostu zwykła karta do rachunku, która umożliwia dokonywanie transakcji gotówkowych jak i bezgotówkowych. Gotówkowych, czyli wybór środków z bankomatów na terenie naszego kraju jak i za granicą a bezgotówkowych, czyli płatności kartą. Umożliwia, zatem realizowanie podstawowych funkcji, jakie posiada konto bankowe. A wszystko po to, aby mieć stały dostęp do swoich środków i możliwość ich wyciągnięcia z banku o każdej porze dnia i nocy. I w większości przypadków tylko swoich środków. Nie ma, zatem co się łudzić, że w najbliższym czasie karta debetowa sama w sobie umożliwi korzystanie ze środków banku. O takie dodatkowe dofinansowanie w postaci limitu zadłużenia w koncie należy najpierw zawnioskować. Odbędzie się badanie zdolności kredytowej a następnie przyznanie odpowiedniej kwoty po pozytywnej weryfikacji. Tak wygląda schemat uzyskania takich środków.
Ale pamiętajcie żeby otrzymać taką kartę musicie posiadać rachunek bankowy lub konto w banku, od którego chcecie otrzymać kartę debetową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here