Kilka skutecznych sposobów na odstresowanie się

0
1829

W naszym życiu zawodowym nie brak sytuacji, które powodują stres. Nie ważne, jaki zawód wykonujesz – czy pracujesz w zawodzie o wysokim stopniu odpowiedzialności i jesteś policjantem, pielęgniarką, sędzią, a może pracujesz jako dziennikarz, bądź budowlaniec czy kasjerka – w pracy zawsze napotykamy trudności, bądź pragnąc jak najlepiej wypaść przed szefem, przejmujemy się najmniejszymi sprawami. Dlatego też poza pracą, w zaciszu domowym, warto jest odstresować się i zregenerować siły, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ten artykuł podpowie Ci kilka sposobów, dzięki którym skutecznie się zrelaksujesz i zregenerujesz swoje siły życiowe.

Pomysł nr 1 – zrób coś kreatywnego

Jednym z ciekawych sposobów, które skutecznie pozwolą Ci zapomnieć o napięciu towarzyszącym w Twoim życiu zawodowym, jest kreatywne wykorzystanie czasu wolnego. Jeżeli pasjonujesz się muzyką, oprócz biernego jej słuchania możesz wykorzystać swój czas po pracy na naukę gry na instrumencie. Muzyka często wpływa na nasze emocje i samopoczucie, dzięki czemu możesz sam zmienić swoje stany emocjonalne i pozbyć się w ten sposób stresu i napięcia. Ucząc się gry na przykładowej gitarze lub dowolnym innym instrumencie musisz włożyć w to całe swoje serce i umysł, dzięki czemu zapomnisz na jakiś czas o stresujących sytuacjach, problemach lub trudnościach w Twoim życiu zawodowym. Dla tych, którzy niekoniecznie chcieliby nauczyć się tej gry, pozostaje zawsze słuchanie muzyki. Według powszechnej opinii, najbardziej relaksująco na wielu ludzi wpływa muzyka klasyczna, a zwłaszcza utwory Mozarta. Innym sposobem, który pozwoli Ci się oderwać na chwilę od zawodowej rzeczywistości, może być pisanie lub malowanie. W całokształcie podstawowym zadaniem sztuki zawsze była, jest i będzie pewna abstrakcja, która pozwoli Ci na jakiś czas myśleć o czymś zupełnie innym, dostarczy Ci wrażeń wizualnych lub słuchowych i sprawi Ci przyjemność – jeśli oczywiście choć trochę interesujesz się taką tematyką.

Pomysł nr 2 – siłownia

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, których zawód wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem za biurkiem, doskonałą formą wypoczynku może stać się siłownia. Wielu naukowców utrzymuje, że ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom tak zwanych hormonów szczęścia we krwi oraz skutecznie pozwalają zredukować przynoszące negatywne skutki napięcie. Trzeba przyznać, że ta forma relaksu jest z czasem uzależniająca, zwłaszcza, jeśli połączymy przyjemne z pożytecznym i zapisując się na siłownię, ustalimy cel związany ze zgubieniem zbędnych kilogramów bądź wyrzeźbieniem swojego ciała. Widząc z czasem efekty naszej pracy, z pewnością będziemy odczuwać satysfakcję oraz dużo chętniej korzystać z niej z czasu wolnego. Jest to taka forma rozrywki, którą warto stosować również z przyjaciółmi.

Pomysł nr 3 – spacery lub wycieczki

Ci, którzy nie lubią monotonii, z pewnością docenią taką formę rozrywki, jaką są spacery po pracy lub weekendowe wycieczki poza miasto. Inne otoczenie, możliwość wystąpienia ciekawych zdarzeń, świeże powietrze – to wszystko sprawi, że poczujemy się lepiej, a czasami pozwoli nam na wzięcie głębokiego oddechu i przemyślenie pewnych spraw, które nas nurtują. Na spacery możemy wybierać się sami bądź z przyjaciółmi lub rodziną – niezależnie od towarzystwa lub jego braku powinniśmy poczuć się zdecydowanie lepiej.

Pomysł nr 4 – hobby

Jeżeli znajdujemy radość z tytułu wykonywania czegoś innego, co jest związane z naszą pracą lub domem, to bardzo dobrze. Pozwoli nam to na kreatywne myślenie i zaangażuje nasz mózg w zupełnie inny obszar naszego życia. Dla pełnej harmonii życiowej bardzo ważnym jest, by mieć pewne zainteresowanie, różne od tego, czym zajmujemy się zawodowo. Przykładowym hobby może być czytanie, uczenie się języków obcych, kolekcjonowanie znaczków – niezależnie od tego, jakie ono jest, przyniesie nam satysfakcję i odprężenie.

Pomysł nr 5 – vaporizer

Inną metodą, zwłaszcza dla tych, którzy utrzymują, że palenie papierosów, marihuany lub shishy jest dla nich doskonałym sposobem na zrelaksowanie się, może być stosowanie vaporizera w zaciszu domowym. Vaporizer jest urządzeniem, które produkuje parę, jaką użytkownik wdycha. Obecnie na rynku znajduje się kilka rodzajów takich urządzeń. Jedne z nich są doskonałą formą dla palaczy, ze względu na zawartość nikotyny oraz małą ilość substancji trujących w porównaniu do papierosów tradycyjnych. W Stanach Zjednoczonych są także dostępne takie urządzenia, które umożliwiają podawanie także substancji THC. Wiele z nich bazuje również wyłącznie na wytwarzaniu pary wodnej, co sprawia, że są one niezwykle skutecznym środkiem relaksacyjnym, a do tego bardzo bezpiecznym.

Podsumowanie

Są różne sposoby, które pozwolą nam na odstresowanie się po ciężkim dniu pracy. Jedne są bardziej kreatywne, inne mogą polegać na pewnym wysiłku fizycznym, jeszcze inne – na korzystaniu z urządzeń takich jak vaporizer. Niezależnie od tego, jaką formę relaksu wybierzemy, należy pamiętać o tym, że wyłącznie dobrze wykorzystany czas wolny pozwoli nam skutecznie odstresować się i zregenerować nasze siły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here