Konto bankowe

0
823

Dziś, w dwudziestym pierwszym wieku, rynek produktów i usług bankowych na całym świecie jest ogromny. Również w naszym kraju znajdziemy szeroki zakres usług i produktów jakie nam oferują instytucje finansowe. Można śmiało powiedzieć, że konta bankowe oferowane w naszym kraju to jedna z najszerszych „dziedzin” oferowanych przez banki produktów. Przyjrzyjmy się tej grupie produktów bliżej.

Czym jest konto bankowe i jakie rodzaje kont bankowych wyróżniamy obecnie?

Tak więc odpowiadając na pierwsze pytanie, tak naprawdę nie możemy określić konkretnej definicji konta bankowego. Nie należy tutaj także kierować się definicjami podawanymi w internetowych encyklopediach. Możemy po prostu powiedzieć, że konto bankowe jest to swego rodzaju wirtualny portfel z przypisanym konkretnym ciągiem liczb tworzącym numer danego konta. W posiadanie konta może wejść zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna lecz pierwotnym właścicielem konta bankowego zawsze będzie bank, który je udostępnił. Warto także dodać, że dzisiejsze czasy dodają również kilka pojęć do „koszyczka” konta bankowego, ponieważ na konto bankowe składają się również karty bankomatowe, karty płatnicze czy chociażby internetowa bakowość. Śmiało też możemy nazwać konto w banku cząsteczką całej machiny finansowej jaką jest bank. Dzięki koncie w banku będziemy mogli zarządzać swoimi pieniędzmi na wiele różnych sposobów.

Konta bankowe to ogólne pojęcie wszystkich produktów, które pozwalają nam przechowywać i jednocześnie zarządzać naszymi pieniędzmi. Główny podział dzieli konta bankowe na konta osobiste oraz konta firmowe. Nie trudno jest się domyślić, że konta osobiste są przeznaczone dla osób prywatnych, natomiast konta firmowe są dedykowane firmom i osobom, które posiadają działalność gospodarczą.

Z kolei konta osobiste dzielimy na następujące rodzaje kont:

o Standardowe konto – proste, uniwersalne konto bez szczególnych warunków do założenia.
o Studenckie konto – konto dla studentów potrzebujących darmowego konta i łatwego dostępu do ulokowanych pieniędzy.
o Młodzieżowe konto – przeznaczone jest dla osób niepełnoletnich od trzynastego roku życia, wymaga zgody dorosłej osoby (rodzica lub opiekuna), a do konta najczęściej dodaje się kartę płatniczą.
o VIP-owskie konto – przeznaczone do najbogatszych klientów, oferujące im szczególne warunki oraz między innymi indywidualną opiekę w celu przyciągnięcia jak największej ilości zamożnych klientów.
o Internetowe konto – przeznaczone praktycznie dla każdego, pojawiły się w momencie powstania takich banków jak mBank czy Inteligo, dzięki temu kontu wszystkie operacje na koncie możemy wykonywać przez Internet.
o Oszczędnościowe konto – konto, które jest kompromisem pomiędzy lokatą terminową a kontem
indywidualnym, ma wyższe oprocentowanie niż standardowy ROR oraz często oprocentowanie dorównujące lokatom terminowym.

Konta firmowe nie mają aż tak wielu rodzajów, są po prostu kontami przeznaczone dla firm, a banki starają się rywalizować na płaszczyźnie usług oferowanych w danych kontach firmowych nie tworząc tak wielu rodzajów kont jak jest to zrobione w przypadku kont osobistych.

Jeżeli zdecydujemy się założyć swoje własne konto bankowe, na którym będziemy chcieli posiadać pieniądze i nimi rozporządzać za pomocą właśnie wybranego konta musimy najpierw zastanowić się czego właściwie oczekujemy od konta bankowego. Zwróćmy szczególną uwagę na koszty związane z używaniem rachunku bankowego (koszt przelewów, koszt prowadzenia), również ważne są oferowane usługi czyli wszelkiego rodzaju dodatkowe produkty finansowe, a także metody dostępu do konta. Oprocentowanie jest tu mniej ważnym aspektem chyba, że liczymy na spory zysk z leżakujących pieniędzy (wtedy warto pomyśleć o koncie oszczędnościowym lub lokacie terminowej). Lokalizacja bezpłatnych bankomatów i oddziałów banku to także niezwykle ważny aspekt wpływający na decyzję wyboru konta bankowego.

Zero emocji, sto procent zdecydowania i rozeznania w ofercie – tak powinien wyglądać prawidłowy wybór konta bankowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here