Konto dla firm

0
754

Własna firma łączy się z wieloma obowiązkami, z których to będziemy musieli się skrupulatnie wywiązywać. Jednym z warunków założenia firmy jest również założenie konta firmowego w banku, co jest regulowane przez polskie prawo, ponieważ każda działalność gospodarcza będąca płatnikiem podatku VAT musi posiadać rachunek bankowy. Choć zakładanie firmy w naszym kraju wiąże się z dużą ilością papierkowej roboty to pewną rekompensatą za tak skomplikowany proces zakładania firmy jest łatwy proces zakładania firmowego konta.

Na co zwracać uwagę w ofertach kont firmowych? Co powinno być dla nas najważniejsze?
Po pierwsze porównując wszystkie dostępne oferty na rynku zwróćmy uwagę na metody w jaki sposób będziemy mogli zarządzać naszym kontem firmowym. Konto dla firm powinno posiadać bardzo łatwy dostęp, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy. Wybierając konto zwróćmy uwagę na to czy bank umożliwia korzystanie z konta przy pomocy Internetu lub telefonu, w dzisiejszych czasach szybkość działania to jedna z najważniejszych cech firmy. Czas to pieniądz, a łatwy dostęp do konta skraca czas działania do minimum. Całodobowy dostęp do konta pozwoli nam chociażby na finalizowanie transakcji z naszymi kontrahentami.

Drugi aspekt na który warto zwrócić uwagę, to oprocentowanie konta firmowego. Oprocentowanie pozwoli nam generować bezpieczne (choć małe) zyski ze zgromadzonych na koncie kwot (które nie raz zapewne będą przekraczały spore sumy). Obecnie konta firmowe są oprocentowane w wysokości nawet kilku procent, co w porównaniu z popularnymi rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi daje spory efekt.

Co dzieje się w momencie, gdy na rynku pojawiają się takie same firmy oferujące takie same lub podobne produkty lub świadczące podobne lub takie same usługi? To oczywiste, kiedy konkurencja wzrasta każda z firm chce być atrakcyjniejsza ofertowo dla klienta i walcząc o niego obniża swoje ceny. Podobnie jest z bankami, które są świadome, że klient będzie szukał konta firmowego, które nie generuje wysokich kosztów jego prowadzenia. Wybierając konto firmowe zwróćmy szczególną uwagę na koszty związane z prowadzeniem rachunku, wykonywaniem przelewów czy wypłacaniem pieniędzy z bankomatu.

Mówiliśmy wcześniej o tym, że na firmowym koncie często znajdują się pokaźne sumy. Niestety jak to w życiu bywa czasami jest tak, że na koncie firmowym liczby są bliskie zeru, a miesiąc się kończy i trzeba opłacić pracowników i rachunki związane z prowadzeniem firmy. Co wtedy robić? Banki o tym pomyślały i na kontach firmowych oferują limity kredytowe, które pozwalają firmom wyjść z ciężkiej sytuacji. Zakładając konto przyjrzyjmy się szczegółowo limitom kredytowym jakie oferuje bank oraz oprocentowaniu jakie zostaje nałożone na wzięty kredyt. Im wyższy limit i mniejsze oprocentowanie tym lepiej dla właściciela firmy, czyli dla nas.

Warto zwrócić uwagę również na aspekt dodatkowej funkcjonalności konta firmowego. Przykładowo banki mogą oferować tak zwane polecenia zapłaty lub inaczej mówiąc zlecenia stałe, które polegają na comiesięcznym opłacaniu pewnej kwoty. Przykładem takiego zlecenia stałego może być opłata za użytkowanie danego lokalu, czyli czynsz. Zlecenie stałe spowoduje, że automatycznie co miesiąc będzie pobierana określona kwota z naszego konta i przesyłana na odpowiednie konto właściciela lokalu. Właściciel firmy nie musi się martwić czy zapłacił czynsz za lokal czy nie, wie wtedy, że zrobił to za niego bank, automatycznie.

Pamiętajmy o jednej ważnej sprawie, która tyczy się nie tylko wybierania konta firmowego, ale jakiegokolwiek produktu lub usługi oferowanej przez bank. Reklamy bankowe często potrafią nas zmylić przedstawiając jedynie plusy danego produktu, a ukrywając wszelkie minusy, które są niewygodne dla banku. Podejmując decyzje o założeniu konta, czy to firmowego czy osobistego róbmy to z rozwagą i po uprzednim zapoznaniu się z dostępną ofertą na rynku. Przeanalizujmy dokładnie wszystkie możliwe opcje aby być pewnemu, że nasz wybór był najlepszym wyborem jakiego mogliśmy tylko dokonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here