Konto oszczędnościowe

0
815

Banki oferują wiele rodzajów kont dla swoich klientów, począwszy od popularnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, przez rachunki walutowe, kończąc na lokatach terminowych, czy kontach internetowych. Pomiędzy tymi kontami możemy doszukać się również specyficznego rachunku, na który mówi się potocznie konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe jako kompromis pomiędzy wyborem konta rozliczeniowego, a lokatą terminową.
Czym są konta oszczędnościowe? To swego rodzaju połączenie cech dwóch kont, płynności finansowej, która jest cechą konta rozliczeniowego oraz zapewnienie wyższego zysku co jest cechą lokaty terminowej. Obecnie panuje kilka zasad dotyczących kont oszczędnościowych, między innymi zasada mówiąca o tym, że konta oszczędnościowe są prowadzone za darmo, a także taka, która mówi, że oprocentowanie konta oszczędnościowego zależy od ilości zgromadzonych na nim środków pieniężnych.

Większość oferowanych kont oszczędnościowych nie wymaga od klienta minimalnej wpłaty, chociaż zdarzają się przypadki, że niektóre banki wprowadzają graniczne, minimalne kwoty na rachunkach oszczędnościowych. Banki oferują możliwość wypłacania pieniędzy z kont oszczędnościowych, przeważnie pierwsze wypłacenie pieniędzy z konta jest bezpłatne, lecz kolejne wypłaty mogą być obciążone przez bank prowizjami rozpoczynającymi się na kilku złotych, a kończącymi się nawet na kilkunastu złotych, tak więc trzeba rozważnie korzystać z tego udogodnienia, które bez wątpienia jest jednym z największych plusów konta oszczędnościowego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Jeżeli mamy w planach założenie konta oszczędnościowego to musimy wiedzieć, że reklamy banków nie zawsze mówią wszystkiego i ukrywają te niewygodne dla klienta fakty. Nie „lećmy” na pierwsze lepsze konto w którym gratis dostajemy jakiś drobny upominek od instytucji finansowej. Wybierając konto oszczędnościowe powinniśmy przeanalizować wszystkie dostępne (lub te najbardziej rozpoznawalne) oferty na rynku aby mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru i po tygodniu nie pluć sobie w brodę gdy znajdziemy lepszą ofertę.
Porównując oferty powinniśmy zwrócić uwagę na co najmniej trzy podstawowe aspekty dotyczące konta oszczędnościowego. Tak więc:

Po pierwsze – oprocentowanie – czyli pierwszy i podstawowy aspekt na jaki zwracamy uwagę podczas wyboru konta oszczędnościowego. Nie trzeba tu chyba mówić, że im większe oprocentowanie konta oszczędnościowego tym lepiej. Polskie banki w swoich reklamach podają oprocentowanie dla najwyższego progu pieniężnego. Dokładnie, banki stosują tak zwane progi pieniężne od kwoty których zwiększa się oprocentowanie konta oszczędnościowego. Niektóre banki w naszym kraju działają na zasadzie, mówiącej o tym, że tylko nadwyżka ponad określony próg pieniężny będzie liczona wyższym oprocentowaniem, co jest niekorzystne dla klientów.

Po drugie – kapitalizacja odsetek –
czyli to w jaki sposób nasz potencjalny przyszły bank kapitalizuje odsetki pieniężne na koncie oszczędnościowym. Tutaj też działa zasada im więcej (czyli częściej) tym lepiej. Polskie banki kapitalizują odsetki standardowo co miesiąc lecz nawet jeszcze dziś możemy spotkać się z sytuacją kiedy to na koncie oszczędnościowym kapitalizacja odsetek następuje co trzy miesiące (co kwartał).

o Po trzecie – wypłaty oraz przelewy – czyli zasady panujące w danym banku, które dotyczą wypłacania oraz przelewania pieniędzy z konta oszczędnościowego. Banki przeważnie stosują zasadę pierwszego darmowego przelewu/wypłaty, a za kolejne niestety będziemy musieli płacić. Osoby, które często mają zamiar korzystać z konta oszczędnościowego powinny dobrze zastanowić się, który bank wybrać. Jest to ważne ponieważ już kilka wypłat w miesiącu może zniwelować do zera nasz zysk stworzony na kapitalizacji odsetek konta oszczędnościowego.

Pamiętajmy jednak, że to nie wszystkie aspekty na które warto zwrócić uwagę, zwracajmy uwagę również na to w jaki sposób będziemy mogli zarządzać kontem (Internet, telefon itd.), a także to czy w naszej najbliższej okolicy znajdziemy darmowy bankomat z którego będziemy mogli pobrać pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here