Kosmetyki do włosów – dobieraj je umiejętnie! ABC Kobiety!

0
2182

Każda kobieta dba o swoje włosy. Codzienna pielęgnacja, szczotkowanie włosów oraz stosowanie odżywek pozwalają nam cieszyć się pięknymi i lśniącymi włosami. Ważnym elementem pielęgnacji włosów jest ich mycie, a tu wyjątkowo ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrany szampon.

Co warto wiedzieć na temat szamponów do włosów i jak wybrać najlepszy dla siebie?
Ważny jest przede wszystkim skład szamponów, którego podstawowymi składnikami są detergenty oraz woda. Z innych składników, będących już w zasadzie tylko dodatkiem do właściwego szamponu, mogą pojawić się wyciągi z różnych ziół, miód, witaminy lub składniki odżywcze. Niektóre szampony zawierają dodatkowo balsamy, inne – filtry UV.
To, jaki szampon wybierzemy dla siebie, powinno zależeć przede wszystkim od rodzaju włosów i ich bieżących potrzeb. Zniszczone czy suche? Przetłuszczające się czy farbowane? Wszystkie włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, którą może im zapewnić dobrze dobrany szampon. Możemy wybierać między licznymi szamponami, z których jedne są skomponowane z myślą o kobietach farbujących włosy, inne o tych paniach, które chcą zwiększyć ich puszystość. W drogeriach można ujrzeć również specjalne szampony nawilżające oraz szampony połączone z odżywką. Ci, którym dokuczają takie schorzenia skóry głowy jak łupież czy łuszczyca mogą skorzystać z tzw. szamponów leczniczych, których aktywne składniki pozwalają poprawić stan skóry oraz zmniejszyć dolegliwości związane z poszczególnymi schorzeniami.

Pielęgnacja włosów nie jest sprawą prostą, bo tak jak różne są nasze organizmy, tak różnią się ich wymagania, a włosy są integralną częścią całości i podobnie zróżnicowane są ich wymagania.
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów dzielimy, najogólniej, na kosmetyki do włosów normalnych, suchych bądź tłustych.

Poza tym należałoby wyodrębnić jeszcze kosmetyki do zadań specjalnych czyli do walki z łupieżem lub nadmiernym wypadaniem włosów, a jeśli dodamy do tego zabiegi takie jak farbowanie (różnymi farbami), zmiany struktury włosa (trwała ondulacja, bądź prostowanie) i inne zabiegi stylizacyjne potrzeby naszych włosów ulegną tym większemu zróżnicowaniu.

Zacznijmy jednak od podstawowego podziału, tj. wyjaśnienia jak działają kosmetyki do włosów normalnych, suchych i tłustych.

Kosmetyki do włosów normalnych

Włosy normalne nie wymagają specjalnego traktowania tj. kuracji leczniczych, wzmacniających, odżywiających i nawilżających. Rosną swoim naturalnym rytmem, mają doskonałą strukturę, organizm sam je chroni wydzielając odpowiednie ilości sebum. Nasze zadanie sprowadza się do tego, by włosom takim nie zaszkodzić.
Kosmetyki od włosów normalnych mają za zadanie ochronić je przed ewentualnymi zagrożeniami i oczyszczać tak, by czupryna nie straciła swoich naturalnych właściwości. Przy optymalnie dobranej pielęgnacji włosy takie zawsze będą wyglądały na zdrowe i mocne. Do pielęgnacji wybieramy kosmetyki do włosów normalnych, stosujemy jedynie lekkie środki do stylizacji.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów tłustych
Włosy tłuste mają tendencje do szybkiego przetłuszczania się, choć efekt ten zależy nie tyle od struktury samych włosów, ile od aktywności gruczołów łojowych umiejscowionych w skórze.
Naszym podstawowym zadaniem będzie więc zahamowanie aktywności tych gruczołów, a przede wszystkim dokładne oczyszczenie włosów i skóry z nadmiaru ochronnego łoju (sebum). Włosów nie należy obciążać. Naszym zadaniem jest nawilżanie, ale nie natłuszczanie. Do pielęgnacji wybieramy kosmetyki odrobinę wysuszające ( z tym też nie należy przesadzać) i takie, które nie spowodują podrażnień gruczołów łojowych. Częstym problemem posiadaczy włosów tłustych jest łupież. Przy tym rodzaju włosów z łupieżem najlepiej poradzimy sobie stosując szampony lecznicze, popularne środki przeciwłupieżowe mogą nie wystarczyć, bo sebum jest doskonałą pożywką dla grzybów wywołujących łupież.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów suchych

Włosy suche bywają kruche i łamliwe. Musimy je intensywnie chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (wiatr, słońce) i uważać ze stylizacją. Przesuszanie włosów suszarką jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Kosmetyki do włosów dobieramy tak, by je regenerowały, nawilżały, odżywiały. Włosów nie należy obciążać, aczkolwiek w tym jednym przypadku wskazane jest nawet stosowanie odżywek bez spłukiwania, bo stanowią one doskonałą warstwę ochronną.

Kosmetyki do włosów mieszanych
Mają za zadanie hamowanie nadmiernego wydzielania sebum, ale jednocześnie powinny chronić końcówki włosów, które bywają kruche, łamliwe i wysuszone. W przypadku włosów mieszanych w codziennej pielęgnacji wykorzystujemy dedykowane im szampony i odżywki. Uważamy ze stylizacją (nie przesuszamy końcówek), a w czasie mycia włosów dokładnie oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum.

Kosmetyki do zadań specjalnych
W razie problemów z łupieżem i nadmiernym wypadaniem włosów sięgamy po kosmetyki specjalne. Problem z dopasowaniem ich do wymagań włosów tłustych, suchych, mieszanych i normalnych raczej nie istnieje, bo profesjonalne kosmetyki zawierają odpowiednie substancje ochronne i czynne, które raczej nie powinny szkodzić naszym włosom. Zawsze wtedy, gdy mamy możliwość wyboru kosmetyki dobieramy kierując się ogólnymi zasadami.
Kosmetyki do walki z łupieżem bazują albo na aktywnym cynku (popularne szampony), albo na substancjach leczniczych (profesjonalne szampony przeciwłupieżowe). Osoby, które mają włosy suche lub normalne raczej powinny unikać szamponów dziegciowych, bo dziegcie wysuszają i skórę i włosy.

Kosmetyki na porost włosów i przeciwko ich wypadaniu bazują z kolei na składnikach witaminowych i mineralnych (cynk, żelazo, magnez, witaminy z grupy B, aminokwasy siarkowe), ewentualnie blokerach enzymów i substancji powodujących łysienie i nadmierne wypadanie włosów (DHT, enzym 5ar w łysieniu męskim i kobiecym).

Kosmetyki działające od wewnątrz
Dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. W razie jakichkolwiek problemów z nimi powinniśmy przyjrzeć się temu, co codziennie zjadamy. Włosy potrzebują energii (węglowodanów), budulca (białek, aminokwasów), witamin i minerałów. Dobrze zbalansowana dieta powinna więc być podstawą pielęgnacji. Przy okazji zresztą zyskuje cały nasz organizm, bo wszystkie składniki jakich mu dostarczamy mają wpływ na każdą z naszych tkanek.
Jeżeli nie potrafimy skomponować pełnowartościowej diety możemy wykorzystać suplementy.
Rynek oferuje nam całkiem sporo dodatków do diety, które zadziałają od wewnątrz wzmacniając i witalizując nasze włosy. Jednym z najlepiej działających suplementów są drożdże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here