Kosmetyki naturalne i organiczne – co je wyróżnia?

0
2328

Słabo pachną, prawie się nie pienią, nie kuszą ładnym opakowaniem i długim terminem ważności. Mimo to są zdrowe, bezpieczne i w pełni ekologiczne. Kosmetyki naturalne i organiczne – co to takiego?

Aby kosmetyk tzw. naturalny był rzeczywiście naturalny, musi spełnić szereg wymagań jakościowych, określonych przez międzynarodowe standardy COSMOS. Standardy o nazwie Cosmetics Organic Standard (COSMOS) zostały wprowadzone w życie w 2009 roku w celu sformułowania jednolitych zasad określających, jaki produkt kosmetyczny można nazwać produktem naturalnym. Wprowadzenie w życie tych standardów pozwoliło na uporządkowanie międzynarodowego rynku kosmetyków naturalnych. Zatem kosmetyczny produkt naturalny to taki, który spełnia wymogi certyfikatu COSMOS. Wyróżnia go napis COSMOS-ORGANIC lub odpowiadające napisowi logo. Kosmetyki certyfikowane mają krótki termin ważności, ponieważ nie stosuje się w nich konserwantów. Surowce użyte do ich produkcji pochodzą z upraw ekologicznych.

Standardy COSMOS
obejmują wszystkie procesy związane z wprowadzeniem produktu na rynek: od hodowli roślin, poprzez odpowiedni dobór surowców, opracowanie receptur, realizację procesu produkcji, magazynowanie i dystrybucję gotowego towaru. Wszystkie etapy produkcji wyrobów tego typu, muszą być przyjazne dla środowiska. Proces produkcji powinien też zapewnić wytworzenie substancji biodegradowalnych, co oznacza niskie zużycie energii i małą ilość ścieków. Zakład produkujący kosmetyki certyfikowane musi posiadać odpowiedni plan zarządzania środowiskiem, uwzględniający utylizację i recykling odpadów.

Produkcja i magazynowanie kosmetyków COSMOS powinny być oddzielone od innych wyrobów. Dla zapewnienia odpowiedniej higieny w trakcie produkcji, mogą być stosowane jedynie środki myjące i dezynfekujące, spełniające standardy COSMOS. Również opakowania kosmetyków naturalnych powinny być przyjazne środowisku, a więc wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Zabrania się stosowania opakowań zawierających polistyren, PCV lub polietylen. Nie wolno też stosować materiałów produkowanych z użyciem GMO lub enzymów opracowanych w procesach inżynierii genetycznej. Do produktów w aerozolu dopuszczone są jedynie opakowania z użyciem sprężonego powietrza, tlenu, azotu, argonu i dwutlenku węgla. Najwłaściwszym opakowaniem dla kosmetyków określanych standardem COSMOS jest szkło.

Standardy COSMOS
wyróżniają dwie kategorie kosmetyków certyfikowanych, określane na podstawie składników receptury: kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne. W kosmetykach naturalnych mogą, ale nie muszą być obecne składniki pochodzenia organicznego. Jeśli w skład produktu naturalnego wchodzą składniki organiczne, wskazane jest wykazanie ich obecności na etykiecie produktu. W skład tego typu kosmetyków może wchodzić maksymalnie 5% substancji syntetycznych, pozyskiwanych w procesach chemicznych. Również w odniesieniu do kosmetyków organicznych producenci muszą zastosować tę samą zasadę. Kosmetyki organiczne powinien wyróżniać minimum 20. procentowy wkład składników pochodzących z upraw organicznych i co najmniej 95. procentowy wkład surowców organicznych przetworzonych metodami fizycznymi.

Kosmetyki produkowane według zasad COSMOS
, to kosmetyki, w których skład wchodzą przede wszystkim surowce pochodzące z upraw organicznych. Ich zawartość jest ściśle określona przepisami, które zabraniają producentom stosowania między innymi: nanocząsteczek mniejszych niż 100 nm, organizmów modyfikowanych genetycznie, promieniowania gamma i promieniowania rentgenowskiego oraz surowców testowanych na zwierzętach – z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to dopuszczalne przez prawo. Wszystkie składniki dopuszczone do stosowania w kosmetykach organicznych i kosmetykach naturalnych podzielono na pięć grup. Są to: woda, minerały i substancje pochodzenia mineralnego, agrosurowce pozyskiwane lub przetworzone metodami fizycznymi, agrosurowce wytwarzane chemicznie oraz inne komponenty.

Żródło: B. Włudyka, Standardy COSMOS-u dla kosmetyków. „Aura” 2010 nr 7, s. 26-28.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here