Kowno: miasto pełne skarbów architektury

0
1945

Położone nad Niemnem Kowno przyciąga turystów z całej Europy. Dawna stolica Litwy może oczarować wspaniałą architekturą i niezwykłą historią. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście? Jakie atrakcje turystyczne zdobyły największą sławę? Oto kilka tych najważniejszych, od których warto rozpocząć zwiedzanie Kowna.

Z dziejów miasta
Kowno jest miastem mogącym pochwalić się długą historią. Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z początków XI wieku, choć osada w tym miejscu istniała już pewnie w IV-V wieku. Lokowane w początkach XV wieku miasto przez wieku mogło się pomyślnie rozwijać. Decydowały o tym zarówno pobliskie szlaki handlowe, jak i przynoszący wielkie dochody handel z Rusią. Aż do XVII wieku miasto bogaciło się i zyskiwało na znaczeniu, a powstające na jego terenie budowle miały podkreślać zamożność jego mieszkańców. W chwili, gdy Kowno dostało się w ręce Rosjan, jego znaczenie zmalało. Zniszczone przez wojny napoleońskie miasto po I wojnie światowej stało się stolicą Litwy, choć główną przyczyną tego stanu rzeczy było włączenie Wilna do Polski.

Niemniej jednak okres międzywojenny sprawił, że Kowno znów ożyło. Rozwinął się tu i przemysł, i nauka, czego najlepszym dowodem jest tutejszy Uniwersytet Litewski. Obecnie ważną rolę w mieście zajmuje turystyka, która dzięki rosnącemu zainteresowaniu Litwą oraz jej zabytkami odgrywa coraz większą rolę w krajowej gospodarce. Jakie zabytki i atrakcje turystyczne przyciągają polskich turystów do Kowna?

Najważniejsze skarby Kowna
Kowno znane jest z wielu wspaniałych budowli, jednak za najważniejszą i najchętniej odwiedzaną uchodzi tutejsze zamek. Zamek kowieński to bez wątpienia jeden z najciekawszych obiektów nad Niemnem, którego historia sięga XIII wieku. Początkowo miał zapewnić ochronę przez atakami ze strony Krzyżaków, dziś jego mury są jednym z symboli miasta i dowodem jego potęgi w dawnych czasach. Kowno może się również pochwalić niezwykle piękną starówką, która zachwyca turystów swą wyjątkową atmosferą. Wspaniałe kamienice renesansowe i barokowe są najlepszą i najliczniejszą zarazem grupą zabytków na starym mieście. Nie brak jednak i cennych pamiątek sztuki gotyckiej. Tu wyróżnia się słynny Dom Perkuna oraz gotycka bazylika, której imponujące rozmiary mogą zadziwić każdego turystę. Kowno może też oczarować wspaniałym rynkiem oraz pięknym ratuszem. Ta niezwykła siedziba władz miejskich powstała w połowie XVI wieku i już w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów była uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli tego typu. Do dziś jest to najwspanialszy ratusz na Litwie, który z pewnością zasługuje na uwagę.
Wielką moc przyciągania mają też znajdujące się na terenie Kowna kościoły i klasztory. Dawne opactwo jezuickie czy klasztor Bernardynek to ważne punkty na turystycznej mapie tego miasta. Miłośnicy średniowiecza z pewnością będą zachwyceni klasztorem Bernardynów oraz gotyckim kościołem Świętej Trójcy. Ich uwagę powinien tez przyciągnąć kościół św. Jerzego, będący jednym najbardziej okazałych gotyckich kościołów na Litwie. Jego wnętrze ma już barokową formę, w podobnym stylu utrzymane są też przylegające do świątyni budynki klasztorne.

Nowe Miasto i jego skarby
Kowno to jednak nie tylko starówka, ale i założone w XIX wieku Nowe Miasto. Jego powstanie wiążę się m. in. z budową linii kolejowej do Prus Wschodnich i rozwojem przemysł w tym czasie. Jednym z tych obiektów, które stały się symbolami Nowego Miasta, jest okazała cerkiew Michała Archanioła. To piękna budowla inspirowana stylem bizantyjskim, której z pewnością warto poświecić nieco uwagi w czasie wędrówki po Kownie. Wielką atrakcją jest też jedyna synagoga, która do dziś ocalała na terenie Kowna. To synagoga chóralna z lat 70. XIX stulecia, której najbardziej charakterystycznym elementem jest ozdobiona gwiazdami Dawida fasada. Kowno może się też pochwalić cennym meczetem – jednym z czterech obiektów tego typu na terenie całego państwa litewskiego.

To tylko najważniejsze atrakcje turystyczne, które warto poznać w czasie wycieczki o tym mieście. Kowno to miejsce wyjątkowe, a na jego pełne poznanie przeznaczyć trzeba ze 2-3 dni. Bez wątpienia coraz lepsze warunki pobytu w Kownie oraz noclegi oferowane przez tutejsze hotele zachęcają do poznawania wszystkich skarbów tego miasta. Kowno na stałe zagościło też w ofertach niejednego biura podróży, dla którego tereny Litwy są szansą na urządzenie wycieczki nie tylko oryginalnej, ale i sentymentalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here