Kraina modnych kurortów i skalnych miast

0
750

Specyficzna rzeźba terenu oraz jedyne w swoim rodzaju formy skalne sprawiły, że Góry Stołowe od dawna są cenione i chętnie odwiedzane przez turystów. To jeden z najpiękniejszych zakątków, którym mogą skusić Sudety. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po ich terenie? Na które miejsca trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Najwspanialsze kurorty, czyli niezwykłe trio
Trzy kurorty położone na terenie Gór Stołowych zdobyły już dawno uznanie najpiękniejszych uzdrowisk na terenie Dolnego Śląska. Od lat cieszą się one ogromną popularnością, a na brak atrakcji kuracjusze i turyści narzekać w nich nie mogą. Liczne szlaki turystyczne sprawiają, że można wybierać się z nich na niezwykłe wycieczki, a piękne parki zdrojowe i ich zabudowa sprawiają, że na miejscu atrakcji również nie brakuje. Każdy z tych kurortów ma swój niepowtarzalny charakter. W Dusznikach czeka na zwiedzających niezwykłe Muzeum Papiernictwa, które mieści się z zabytkowym młynie. Znana od XVII wieku jako popularne uzdrowisko Kudowa również może zachwycić. Wspaniała pijalnia wód oraz zadbany park zdrojowy czynią zeń jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części Polski. W Kudowie można też zwiedzić wyjątkowe Muzeum Zabawek oraz odbyć podróż w czasie – wystarczy wybrać się na Szlak Ginących Zawodów. W najsłynniejszym zdrojowym trio Dolnego Śląska znalazła się również Polanica. I tu czeka park zdrojowy oraz pijalnia wód. Wielką atrakcją jest jednak tutejsza Huta Szkła Artystycznego, w której powstają wyjątkowe dzieła sztuki. Jest też Polanica miejscem znanym miłośnikom szlachetnych kamieni. Na nich czeka tu pełne niezwykłych okazów Muzeum Kamieni Szlachetnych, które z pewnością zasługuje na uwagę.

Miasteczka, które zachwycają
Mniejsze miasteczka leżące na terenie Gór Stołowych również mogą zachwycić. Jednym z nich jest Lewin Kłodzki, który zachwyca swą zabudową oraz okazałym kamiennym wiaduktem. Drugim miasteczkiem, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest Radków. To miasteczko jest doskonałym puntem wyjściowym na Szczeliniec Wielki, a jego centrum zachwyca ciekawą zabudową. Pięknym zabytkiem jest tutejszy kościół św. Doroty, wspaniale prezentują się zabytkowe kamieniczki przy rynku. Na uwagę zasługują także Wambierzyce, w których znajduje się ważny ośrodek kultu. Droga Krzyżowa oraz kościół Nawiedzenia NMP czynią z Wambierzyc „Kłodzką Jerozolimę” i najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy w tej części kraju. Czeka tu również niewielki skansen oraz kilka ciekawych szlaków turystycznych.

Warto odwiedzić
Jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Polsce jest Zieleniec – najwyżej położona wieś w naszym kraju. Znana jest z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych oraz doskonałej infrastruktury. Do idealne miejsce na narty dla całej rodziny. Na uwagę zasługuje również Czermna – miejscowość znana dawniej jako samodzielna wieś, a dziś – dzielnica Kudowy. Tu przyciąga turystów wyjątkowa kaplica, która powstała z ludzkich czaszek – ofiar epidemii. Doskonałą miejscowością dla miłośników górskich wycieczek jest Karłów, który jako letnisko zdobywa coraz większe uznanie.

Magiczne zakątki Gór Stołowych
Wiele wyjątkowych atrakcji czeka w górach – przy popularnych szlakach turystycznych oraz na tutejszych szczytach. Góry Stołowe bez wątpienia mogą zachwycić licznymi, wspaniałymi zakątkami. Jednym z tych najwspanialszych jest rezerwat Błędne Skały – skalny labirynt, który jest jedną z największych atrakcji w całych Sudetach. Nazywane często skalnym miastem jest jednym z najbardziej niezwykłych rezerwatów przyrody w całej Polsce. Szczeliniec jako najwyższy szczyt tego pasma oraz jako najwspanialszy punkt widokowy również zasługuje na uznanie. Jego dodatkową atrakcją jest również schronisko – jeden z najstarszych obiektów tego typu, jakie powstały na terenie Sudetów. Wielu ciekawych wrażeń może dostarczyć również wędrówka wśród Skalnych Grzybów – kolejnej grupy skał, dzięki którym tak wielkie uznanie zdobyły w oczach turystów Góry Stołowe.

Piękno Gór Stołowych oraz ogromna liczba atrakcji – oto główne przyczyny turystycznego sukcesu tego regionu. Doskonałe zagospodarowanie sprawia, że noclegi można tu znaleźć i w komfortowych ośrodkach wypoczynkowych, i w coraz liczniejszych gospodarstwach agroturystycznych. Czekają kempingi i schroniska górskie, a każda kwatera może stać się doskonałym punktem wypadowym w góry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here