Krajobraz przyrodniczy Mongolii

1
4314
mongolia

Mongolia kojarzy się zazwyczaj z rozległym i monotonnym stepem. Tymczasem to także obszar porośnięty gęstą tajgą oraz rozsianymi tu i ówdzie pustyniami, i półpustyniami. Na tym tle połyskują w słońcu liczne jeziora, zaliczane do najczystszych jezior naszego globu. Dzikie zakątki Mongolii to jedne z najbardziej dziewiczych regionów świata, w których minimalistyczna gospodarka człowieka splata się w harmonii z dziewiczą przyrodą. Mówi się, że dzięki tej równowadze, omijają Mongolię katastrofy i klęski ekologiczne, właściwe dla regionów wysoko rozwiniętych. Już samo położenie geograficzne Mongolii decyduje o charakterze i bogactwie jej przyrody. Kraj ten leży bowiem na rozdrożach czterech odmiennych stref naturalnych Azji Środkowej. Zbiegają się tu: syberyjska tajga, step środkowoazjatycki, góry Ałtaju i pustynia Gobi. Krainy te są prawie niezmienione działalnością człowieka.Niektóre pasma górskie i szczyty już od dawien dawna uważane są za święte, dlatego otoczono je szczególną, niemal mistyczną ochroną.

 góry Ałtaj
góry Ałtaj
Nizina Zachodniosyberyjska
Nizina Zachodniosyberyjska

Tzw. Ściśle Chroniony Obszar Górski „Bogdchan” to jeden z najstarszych takich terenów na Ziemi. Prawdziwą dumą mongolskich przyrodników jest też Park Narodowy Jeziora Chubsuguł – środowisko życia wilków, rysi, niedźwiedzi brunatnych, dzików i piżmowców. Z kolei wysoko w Górach Sajańskich żyją renifery, koziorożce syberyjskie i dzikie owce argali. Park ten można zwiedzać na przykład konno. Organizowane są w tym celu specjalne wyprawy. Inspirujący dla turystów jest też Ściśle Chroniony Obszar Wielkiej Gobi, drugi co do wielkości tego typu teren na świecie. Gobi to miejsce prawdziwych skrajności, gdzie delikatny wiatr może w mgnieniu oka zmienić się w ogromną wichurę lub piaskową burzę. Krajobraz pustynnych równin urozmaicają skaliste głazy, wysokie na ponad dwieście metrów wydmy oraz słone jeziora. Są tu także głębokie kaniony i strome klify oraz wysokie szczyty Ałtaju Gobijskiego i Mongolskiego.

pustynia Gobi
pustynia Gobi

Na pustyni żyją unikalne zwierzęta, wpisane do mongolskiej czerwonej księgi jako gatunki zagrożone. Są to: niedźwiedź gobijski, dziki wielbłąd, dziki osioł oraz pantera śnieżna. Bezdrzewny step stwarza doskonałe warunki do obserwacji zwierząt, choćby z okna autobusu. Mongolia to podobno jedyny taki kraj na świecie, gdzie można za jednym razem zobaczyć aż pięć różnych gatunków żurawi. Nie do rzadkości należy też nigdzie indziej niespotykany widok ogromnego stada antylop dereń, których coroczne wędrówki są jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk przyrodniczych na świecie. Do bardziej codziennych widoków zaliczyć możemy widziane z okien pojazdu przemykające wśród traw susły.

susel
susel

Mongolia to ogromny i bardzo piękny kraj, z bogatym krajobrazem kulturowym, którego głównymi twórcami są nomadowie, czyli ludy koczownicze, przemierzające niejednokrotnie setki kilometrów w poszukiwaniu tymczasowego osiedla. Znajdziemy tu zabytkowe lamalskie klasztory i pozostałości trzynastowiecznych budowli imperium mongolskiego. Możemy spotkać też prawdziwego szamana albo legendarnego mongolskiego człowieka śniegu. Albo nomada, mieszkańca tutejszych stepów, który z wyrazem szczerej radości na twarzy, zaprosi nas do swej jurty – na herbatę.
Źródło: Zaręba M., Obszary chronione Mongoli. „Aura” 2001 nr 1, s. 32-33.

1 KOMENTARZ

  1. Swiat zwierzat jest bogaty ze wzgledu na niewielka gestosc zaludnienia, oraz ze wzgledu na ogolnie niska liczbe mieszkancow, ktorzy nie ingeruja w srodowisko w duzym stopniu. Wiele obszarow Mongolii jest niezamieszkanych, co stwarza doskonale warunki dla bytowanie wielu gatunkow zwierzat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here