Krakowskie TOP 10: mnie znane perły krakowskiej architektury

0
1919

Z jakimi zabytkami większość z nas kojarzy Kraków? Dla większości z nas głównym celem wycieczki do tego miasta jest Rynek Główny z Sukiennicami, Kościół Mariacki oraz Zamek Królewski na Wawelu. W tym mieście można ujrzeć jednak wiele innych budowli, które mogą nas oczarować. Zachwycają piękną architekturą i historyczną wartością. Choć większość turystów je pomija, dla koneserów są wspaniałymi atrakcjami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Oto lista 10 najciekawszych, mniej znanych perełek architektury, jakimi może się pochwalić Kraków.

Miejsce 10: Gmach Magistratu
Choć znajduje się w połowie drogi między Rynkiem a Wawelem, wielu turystów przechodzi obok niego obojętnie. Szkoda, bo ten ciekawy gmach może się pochwalić interesującą architekturą. To piękny pałac miejski z połowy XIX wieku, który obecnie służy władzom miasta.

Miejsce 9: Kościół Misjonarzy
Jego charakterystyczna elewacja przyciąga uwagę. Kościół Misjonarzy to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów, które można zobaczyć przy ulicy Stradomskiej. Nawiązania do rzymskiej architektury barokowej są tu bardzo dobrze widoczne, a wspaniałe wnętrze może oczarować każdego miłośnika sztuki sakralnej.

Miejsce 8: Kościół św. Barbary
Sąsiaduje ze słynnym Kościołem Mariackim, jednak z obecności tej niepozornej świątyni sprawę zdaje sobie tylko niewielki odsetek turystów. Kościół św. Barbary, ulokowany przy Placu Mariackim, to mniej znany, za to bardzo ciekawy zabytek Krakowa. Kamienna pieta oraz wspaniałe epitafia to najważniejsze atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających tę nieco zapomnianą świątynię.

Miejsce 7: Kolegium Nowodworskiego
O ile Collegium Maius czy Collegium Novum są doskonale znane i żakom, i turystom, to Kolegium Nowodworskiego znalazło się nieco na uboczu. A szkoda, bo ta budowla z XVII wieku może oczarować barokowym dziedzińcem ze wspaniałymi arkadami.

Miejsce 6: Pałac Sztuki
Jest jedną z najciekawszych budowli na Placu Szczepańskim. Wzniesiony w początkach XX wieku, służył początkowo Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych. Do dziś w pałacowych murach prezentowane są dzieła sztuki, głównie z XIX i XX wieku.

Miejsce 5: Kościół Pijarów
Barokowy kościół Pijarów z I połowy XVIII wieku to kolejny zabytek Starego Miasta, do którego wycieczki zaglądają sporadycznie. Wizyta w kościelnym wnętrzu będzie z pewnością wspaniałym doświadczeniem dla tych osób, które cenią sobie kontakt z malarstwem iluzjonistycznym i chcą ujrzeć jego najpiękniejsze przykłady. W kościele Pijarów czekają one na zwiedzających przez cały czas.

Miejsce 4: Teatr Stary

Często pomijany przez turystów, jest ważnym obiektem i wyjątkową placówką kulturalną. To najstarszy w Polsce budynek teatralny, który od końca XVIII wieku nieprzerwanie służy widzom i artystom. To jedna z najstarszych i najlepszych scen w Polsce, której gmach z całą pewnością zasługuje na większe zainteresowanie ze strony turystów.

Miejsce 3: Kościół św. Marka

To ciekawy zabytek wczesnogotyckiej architektury, któremu z pewnością warto poświęcić nieco uwagi. Kościół św. Marka, zniesiony w połowie XIII wieku z fundacji Bolesława Wstydliwego, z całą pewnością może zaskoczyć turystów swym pięknem. Jego wnętrze może oczarować manierystycznymi dekoracjami i wspaniałym ołtarzem głównym, będącym jednym z najlepszych przykładów bogactwa i niezwykłej ornamentyki doby baroku.

Miejsce 2: Kościół św. Anny

To jedna z najpiękniejszych świątyń na Starym Mieście, do której turyści nie zaglądają jednak zbyt często. A szkoda, bo kościół św. Anny to zabytek wyjątkowy. Ta gotycka pierwotnie świątynia, przyciąga okazałą, barokową fasadą oraz bogatym wystrojem wnętrza. Najważniejszy jest tu jednak sarkofag, w którym spoczywają szczątki św. Jana Kantego – profesora teologii Akademii Krakowskiej.

Miejsce 1: Kościół Dominikanów
Jedna z piękniejszych i najważniejszych świątyń, jaką może się pochwalić Kraków, dość często jest pomijana przez turystów. Historia tego zabytku sięga połowy XIII wieku, a jego wnętrze może oczarować każdego miłośnika historii oraz sztuki sakralnej. Wspaniała kaplica Lubomirskich oraz kaplica Zbaraskich, neogotycki nagrobek Jana Skrzyneckiego oraz płyta nagrobna Filipa Kallimacha to najważniejsze atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie zwiedzania świątyni.

Mniej znany Kraków może oczarować swym pięknem. W czasie wycieczki po tym mieście z pewnością warto zejść z utartych szlaków. Blisko tak znanych obiektów, jak Zamek Królewski czy Sukiennice czekają przecież wspaniałe skarby, które ze względu na pośpiech czy też zainteresowanie „ważniejszymi” zabytkami większość turystów pomija w czasie zwiedzania miasta. A szkoda, bo i te mniej znane zabytki mają wyjątkową wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here