Kredyt odnawialny – wady i zalety.

0
2842

Kredyt odnawialny, zwany również rewolwingowym to produkt kredytowy ściśle powiązany z danym rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym. Jest to nic innego jak stale dostępny limit kredytowy o określonej wysokości przyznany posiadaczowi konta. Przyznany limit kredytu podwyższa wysokość dostępnych wolnych środków na rachunku i pozwala korzystać z nich w każdej chwili, bez konieczności przechodzenia za każdym razem przez procedurę przyznawania kredytu.

Taki kredyt odnawialny ma niewątpliwie wiele zalet. Największą zaletą jest właśnie odnawialność kredytu, czyli możliwość wielokrotnego korzystania z dostępnego limitu, bez konieczności podpisywania za każdym razem umowy kredytowej i wykazania się zdolnością kredytową. Gdy wykorzystamy część lub całość przyznanego limitu, to każda kolejna wpłata na konto zmniejsza zadłużenie, jednocześnie zwiększając ponownie wysokość dostępnych środków. Z tym zjawiskiem wiąże się kolejna zaleta kredytu odnawialnego a mianowicie odsetki. Odsetki w przypadku kredytu odnawialnego naliczane będą jedynie od wykorzystanej kwoty limitu a nie od całości przyznanych środków. Każda wpłata pomniejszająca wysokość kredytu zmniejszy jednocześnie wysokość naliczanych odsetek. Kolejną zaletą jest fakt, że choć kredyt odnawialny przyznawany jest na okres 12 miesięcy, to przeważnie po upływie tego okresu jest on automatycznie przedłużany a prowizja za jego odnowienie jest stosunkowo niska i z reguły kształtuje się na poziomie 1%.

Jednak jak każdy produkt finansowy oprócz niewątpliwych zalet kredyt odnawialny posiada również wady. Przede wszystkim kredyt odnawialny przyznawany jest osobom z dobrą historią rachunku. Na przyznanie kredytu odnawialnego mogą więc liczyć głównie osoby, które zapewniają regularne, częste wpływy na rachunek. Osoby, których konto zasilane jest okazjonalnie lub występują długotrwałe przerwy w zasilaniu konta, na taki kredyt liczyć nie mogą. Ważna jest również wysokość wpływów na rachunek, gdyż kredyt odnawialny przyznawany jest jako –krotność miesięcznej sumy zasilającej konto. Jeśli więc wpływy są regularne ale niezbyt wysokie, na przyznanie wysokiego limitu w koncie liczyć nie można. Ponadto uwaga – wiele banków udzielając takiego kredytu odnawialnego wprowadza również prowizję od niewykorzystanego limitu. Najprościej mówiąc wygląda to następująco: jeśli wykorzystamy limit to płacimy odsetki od spożytkowanej kwoty ale jeśli go nie wykorzystamy to i tak płacimy, tyle że prowizję od tego co pozostało na koncie. Jednak często taka prowizja nie jest naliczana w przypadku wykorzystania przynajmniej 50% przyznanej kwoty. Kolejną wadą jest wymieniona już wcześniej odnawialność. Niestety, to co jest podstawową zaletą kredytu odnawialnego stało się również jego dużym minusem. Stała, nieograniczona dostępność dodatkowej gotówki wystawia kredytobiorcę na pokusy i niekontrolowane wydawanie środków pochodzących z przyznanego limitu. Z kredytu odnawialnego należy więc korzystać odpowiedzialnie i traktować go raczej jako zabezpieczenie w wypadku nieprzewidzianych, nagłych wydatków niż jako dodatkową gotówkę do wydania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here