Kreta i jej skarby

0
1966

Kreta jest wyspą należącą do Grecji. Stanowi obszar bardzo atrakcyjny dla turystów, zarówno dla samych Greków, jak i ludzi z zagranicy. Wyspa jest obszarem wysuniętym najbardziej na południe Grecji na Morzu Egejskim, a jej powierzchnia to 8336 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia to siedemdziesiąt pięć osób na kilometr kwadratowy, zaś liczba ludności to 630 tys.

Słowo kreta w języku greckim tj. krateia oznacza siłę. Współcześnie, siłą Krety jest śródziemnomorski klimat, piękne skały, słońce i lazurowa woda. Grecja jest idealnym krajem na wymarzone wakacje przede wszystkim ze względów historycznych i geograficznych, niekoniecznie ze względów politycznych. Politykę w tej krótkiej pracy ominę. Wyspa Kreta ukazuje nam prawdziwe piękno natury. Piękno uwidacznia się w przemieszaniu jasnych i szerokich plaż ze skalistymi wybrzeżami. Obecność skał stanowi dość spore utrudnienia dla rozwoju rolnictwa, dlatego w Grecji w znaczącej mierze rozwija się rybołówstwo.

Na wyspie jest dość skąpa roślinność, ze względu na bardzo gorący klimat, szczególnie latem. Kreta dzieli się na tak zwane nomosy nazywane także departamentami bądź prefekturami. Na Krecie są cztery nomosy tj. Heraklion, Chania, Retimno oraz Lasiti. To, że Kreta należy do Grecji nie jest obojętne dla turystów, ponieważ to Grecja jest ojczyzną klasycznej filozofii, a także całej zachodniej cywilizacji. To na wyspach greckich ludzie szukali mądrości i odnajdywali ją w pięknie przyrody, które dawało refleksje o sprawach wzniosłych i wznioślejszych. Któż z nas nie chciałby poczuć się odrobinę myślicielem odnajdującym źródła swojej własnej kultury?

Należy podkreślić, że Kreta była przede wszystkim ojczyzną cywilizacji minojskiej, nazywanej także kreteńską. To najstarsza kultura epoki brązu w basenie morza śródziemnego. Najważniejszym zabytkiem cywilizacji kreteńskiej ( minojskiej) jest słynny pałac w Knossos, który nazywamy także Pałacem króla Minosa. Szczyt kultury minojskiej to czas tak zwanych młodszych pałaców ( 1675 – 1450 przed Chrystusem). Na uwagę zasługują także inne pałace kultury kreteńskiej, które powstały w takich miastach jak Malii czy Fajstos. Ponadto na Krecie spotykały się różne kultury, co możemy dostrzec podróżując po tej słynnej greckiej wyspie. Kreta nazywana jest królową grecki wysp, nie tylko ze względu na wielkość, ale przede wszystkim historię. Obecnie ruch turystyczny jest możliwy dzięki trzem sprawnie funkcjonującym lotniskom w takich miejscowościach jak Chani, Heraklion oraz Rethymno. Są to także największe metropolie Krety, które przyciągają największą rzesze turystów. Trzeba zaznaczyć, że aż 2 lotniska tj. w Chani i Heraklionie zajmują się obsługą turystycznego ruchu międzynarodowego.

Turystyka wewnątrz wyspy równie nie natrafia na problemy komunikacyjne. Na wyspie znajdują się wypożyczanie samochodów, rowerów oraz skuterów. Ponadto kursuję sprawnie autobusy, samoloty i promy. Życie na Krecie jest utrudnione jedynie w godzinach popołudniowych tj. od czternastej do osiemnastek. Powód jest dość oczywisty tj. bardzo wysokie temperatury. To wtedy wprowadzona zostaje tak zwana siesta i możemy się spodziewać, że główne sklepy mogą być zamknięte. Prawdziwe życie na greckiej wyspie zaczyna się tak naprawdę wraz z zachodem słońca, kiedy to temperatura drastycznie spada. To wtedy jest czas na spotkania towarzyskie, biesiadowanie i bardzo często na pracę. Jeśli sam dzień jest odpoczynkiem, noc staje się pracą i działaniem. Warto zatem przemyśleć wyjazd na Kretę w okresie letnim, kiedy to nawet w Polsce temperatury mogą być dość wysokie. Najlepiej wybrać się na Kretę w okresie zimowym, by móc jak najwięcej zwiedzić, poznać, zrozumieć.

Na Krecie chyba nie warto tylko się bawić i spędzać czas w klubach. Skupmy się na zabytkach. Najwcześniejsze związane są z epokę neolitu. Na Krecie odkopane zostały pozostałości po dawnych miastach takich jak Psira, Gurnia czy Palekastro. Warto zwrócić uwagę na sztukę minojską charakterystyczną dla kultury kreteńskiej. Zaliczamy do niej przede wszystkim ceramikę ( np. wazy Kamares), złotnictwo, freski, rzeźby z kości słoniowej oraz gliptyka ( np. Muzeum w Iraklionie). Historycy sztuki dzielą sztukę kreteńską na trzy okresy tj. wczesnominojski, średniominojski oraz późnokreteński. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że kultura minojska istniała kompatybilnie z takimi sztukami jak cykladzka i helladzka w ramach tak zwanej sztuki egejskiej. Nurty sztuki egejskiej oddziaływały na siebie nawzajem w sposób oczywisty. Cała sztuka egejska była także powiązane z cywilizacją starożytnego Wschodu, dlatego charakteryzowała się synkretyzmem kulturowym i estetycznym. To tylko jeszcze bardziej podkreśla wartość historii Krety i jej zabytków, które niosą przesłanie różnych kultur i cywilizacji, również od nas odległych. Mimo wszystko, sama sztuka kreteńska związana byłą głównie z kultem religijnym oraz dworem. Hamulcem dla większego rozwoju sztuki kreteńskiej byli Achajowie, którzy zniszczyli część pięknych pałaców w XIV wieku przed Chrystusem. W okresach późniejszych sztukę kreteńską zdominowały motywy chrześcijańskiej, w architekturze bazylika ( Panormos, Leben, Grotyn). W okresie średniowiecza rozwinęła się tradycja malarstwa ikonowego oraz malarstwo z wpływami gotyckimi ( XIII, XIV).Malarstwo i architektura na Krecie odżyły w okresie renesansu. Powstawały budowle, który czerpały inspiracje ze sztuki Wenecji np. Iraklion. Obecne są także wielkie wpływy cywilizacji islamskiej, również dziś w perspektywie islamizacji Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here