Krosno i jego atrakcje turystyczne

0
1144

Dawne Królewskie Wolne Miasto, a współcześnie Miasto Szkła – te określenia najlepiej oddają charakter Krosna. To piękne miasto może się pochwalić ciekawą historią oraz licznymi zabytkami. Na jakie atrakcje turystyczne warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tym mieście?

Geograficzne ABC
Wielkim walorem Krosna jest jego położenie. To jedno z ciekawszych miast na terenie Podkarpacia, a jednocześnie najważniejszy ośrodek na terenie Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Położenie na terenie Beskidu Niskiego oraz bliskość malowniczej doliny Jasiołki to największe walory miasta. Jest ono doskonałym punktem wypadowym dla tych, którzy chcą odkrywać piękno tej części Beskidów. Nie brak i atrakcji na terenie samego miasta. Piękna architektura sprawiła, że Krosno często porównywane było z Krakowem.

Z przeszłości Krosna
To miasto może się pochwalić długą historią. Choć pierwsze informacje na jego temat pochodzą z XIII wieku, badania archeologiczne potwierdzają istnienie w tym miejscu osady już w X stuleciu. Prawa miejskie zyskało Krosno w XIV wieku z woli Kazimierza Wielkiego, który jednocześnie sprowadził na jego teren sporą grupę niemieckich osadników. Królewskie miasto Krosno już w XIV wieku zostało otoczone murami miejskimi, które zapewniały jego mieszkańcom bezpieczny żywot. Dobrze rozwijało się tu rzemiosło, źródłem wielkich zysków był też handel. Z czasem ważną częścią lokalnej gospodarki stała się produkcja płótna, dzięki czemu w okresie średniowiecza stało się Krosno miastem zamożnym. Bogactwo to znalazło odbicie m. in. w miejskiej architekturze, która dziś przyciąga liczne wycieczki szukające na terenie Podkarpacia wyjątkowych atrakcji. Na które z historycznych obiektów warto zwrócić uwagę?

Zabytki Krosna: co warto zobaczyć?
Krosno to miasto pełne wspaniałych zabytków i perełek dawnej architektury. W czasie wycieczki po tym mieście, koniecznie trzeba zwiedzić rynek oraz jego najbliższą okolicę. Wytyczony w XIV stuleciu rynek przyciąga zabytkowymi kamieniczkami oraz nowoczesną fontanną. Warto tu zwrócić uwagę na Kamienicę Wójtowską, będącą najstarszą kamienicą na terenie miasta. Wzniesiona w XV wieku, zachwyca swym renesansowym charakterem, pięknym portalem oraz ciekawą fasadą. Dom Pod Zegarem, Pałac Biskupi oraz dawne Kolegium Jezuickie to kolejne zabytki, które skutecznie przyciągają uwagę turystów. Warto też zwrócić uwagę na fragmenty murów obronnych, będące jedną z cenniejszych pamiątek z czasów Kazimierza Wielkiego. Dom malarza Stanisława Bergmana z początków XX wieku oraz dom rzeźbiarza Andrzeja Lenika wzniesiony pod koniec XIX stulecia to kolejne obiekty, na które warto zwrócić uwagę. Każda z tych budowli jest cennym zabytkiem architektury, każda z nich przyczynia się do popularności Krosna i zwiększa jego turystyczną atrakcyjność.

Zabytkowe świątynie Krosna
Piękne świątynie stanowią kolejną grupę zabytków, którym warto poświecić nieco więcej uwagi. Najważniejszym obiektem w tym gronie jest Bazylika Farna p. w. Trójcy Świętej. Jej dzieje sięgają połowy XIV wieku, choć w późniejszym okresie była ona wielokrotnie przebudowywana. Bogate wyposażenie wnętrza zasługuje tu na szczególne wyróżnienie. Większość zabytków sakralnych, które można tutaj zobaczyć, pochodzi z XVII wieku. Liczne dekoracje oraz dzieła sztuki sprawiają, że bazylika w Krośnie uznawana jest za jeden z najbogatszych (ze względu na swe wyposażenie) kościołów w południowo-wschodniej Polsce. Znacznie skromniejsza, lecz wyjątkowo uroczą pamiątką z dawnych czasów, jest znajdujący się na terenie Przedmieścia Górnego kościół św. Wojciecha. Historia tego drewnianego zabytku sięga XV wieku, a jego piękne wnętrze może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami sztuki sakralnej. Tym najważniejszym jest tryptyk, pochodzący najprawdopodobniej z początków XVII wieku. Późnogotyckie i renesansowe rzeźby to kolejne atrakcje, które czekają w tym kościele na miłośników historii i sztuki. Miłośników gotyckiej architektury może oczarować gotycki kościół Franciszkanów, w którego wnętrzu znajduje się obraz słynący łaskami. Interesującym zabytkiem sakralnym jest również kościół Kapucynów, będący z kolei ciekawym przykładem architektury barokowej.

Krośnieńskie muzea
Liczne placówki muzealne w ciekawy sposób opowiadają o kulturze oraz przeszłości miasta. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie? Jednym z najważniejszych obiektów jest Muzeum Podkarpackie. Skupia się ono na historii regionu, choć i inne tematy są tu godnie reprezentowane. Urządzone w dawnym Pałacu Biskupim, z pewnością jest miejscem zasługującym na uwagę. Krosno może się też pochwalić wspaniałym Muzeum Rzemiosła. Urządzone w budynku Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza, pozwala się zapoznać z historią rzemiosła na terenie Podkarpacia. Urządzone tu pracownie rzemieślnicze są wielką atrakcją dla turystów, którym taka forma eksponowania zbiorów wyjątkowo przypadła do gustu. Miłośnicy techniki również nie będą mogli narzekać na nudę. Podczas wycieczki do Krosna, mogą oni zwiedzić ciekawe Muzeum Motoryzacji. Stare motocykle oraz samochody, odnowione przez uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych, stanowią tu wyjątkowo ciekawą kolekcję.

Z dziejów szklanego miasta
Związane od blisko stu lat z hutnictwem szkła, Krosno może się pochwalić nie lada atrakcją. To Centrum Dziedzictwa Szkła, które pozwala w ciekawy sposób zapoznać się z historią tej gałęzi przemysłu oraz z procesem wytwarzania szklanych przedmiotów. Interaktywna wystawa oraz pokazy to czynniki, dzięki którym ta placówka szybko zyskała uznanie w oczach turystów. Wycieczki z całego kraju chętnie zaglądają do Centrum, łącząc naukę o szkle z rewelacyjną zabawą.

Piękna okolica stała się kolejnym walorem Krosna. Wycieczki w rejonie tego miasta każdemu mogą sprawić wiele radości, a gęsta sieć szlaków i tras turystycznych ułatwia odkrywanie jego największych atrakcji. Krosno może się pochwalić świetnym przygotowaniem do obsługi turystów, a noclegi na jego terenie można znaleźć bez problemów. Sprawna komunikacja sprzyja turystom, a powstające tu wciąż atrakcje przyciągają. To miasto, którym znudzić się nie można i które wciąż zaskakuje nowymi ciekawostkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here