Kurpie: kraina naznaczona tradycją

0
692

Ten ciekawy region może się pochwalić wyjątkową kulturą oraz wioskami, w których folklor do dziś odgrywa bardzo ważną rolę. Mimo położenia w niewielkiej odległości od Warszawy Kurpie nadal zachwycają sielską atmosferą oraz wyjątkowo silną tradycją. Czym może się pochwalić ten niezwykły skrawek Polski? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Z wizyta w Ostrołęce
Ostrołęka z pewnością może zaskoczyć gości swym malowniczym położeniem nad Narwią oraz wyjątkową atmosferą. W tym dużym mieście i cenionym w okolicy ośrodku przemysłowym doskonale ma się i tradycyjna kultura. Dni Folkloru są najlepszą okazją, by się o tym przekonać. Ostrołęka może się pochwalić również ciekawymi zabytkami. Jednym z tych najważniejszych jest zespół klasztorny należący niegdyś do Bernardynów. Ten ciekawy przykład barokowej architektury może się poszczycić ciekawym kościołem św. Antoniego Padewskiego. Wzniesiony w II połowie XVII wieku zachwyca swym wnętrzem. Pokryte polichromią ściany z pewnością zasługują na uwagę. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe zabudowania klasztorne z XVII stulecia oraz nieco młodszą, założoną w XVIII wieku kalwarię.
Ostrołęka znana jest też z wyjątkowo atrakcyjnej placówki. To Muzeum Kultury Kurpiowskiej, w którego zbiorach znalazła się ciekawa kolekcja strojów ludowych. Nie brak tu również zabytków przypominających o słynnej bitwie pod Ostrołęką oraz przedmiotów odkrytych w trakcie prowadzonych w okolicy prac archeologicznych.

Wokół Ostrołęki: z wizytą w kurpiowskich wsiach
To, co najciekawsze na Kurpiach, znajduje się w okolicach Ostrołęki. To malownicze wsie, kuszące sielskim klimatem i cennymi zabytkami. W czasie wycieczki po tym regionie koniecznie trzeba odwiedzić wieś Kadzidło. Tu, w centralnej części Puszczy Zielonej, znajduje się wyjątkowa atrakcja turystyczna. Jest nią niewielki skansen znany jako „Zagroda Kurpiowska”, w którym można zapoznać się nie tylko z ludową architekturą, ale i z kolekcją dawnych strojów oraz mebli. Ciekawie prezentuje się również zgromadzona w tym miejscu kolekcja narzędzi rolniczych oraz sieci rybackich. Kurpiowskimi chatami może się również pochwalić Myszyniec, z kolei drewniana świątynia z XIX wieku jest najcenniejszym zabytkiem wsi Łyse. W jego wnętrzu można ujrzeć kolekcję obrazów, wykonanych przez lokalnych artystów. Inną atrakcją na Kurpiach jest rodzinna miejscowość Norwida. To wieś Głuche, która może oczarować drewnianym dworkiem oraz wspaniałym parkiem krajobrazowym.

Spotkania z kurpiowską kulturą
Kurpie to nie tylko malownicze miejscowości, ale przede wszystkim wyjątkowa kultura i wciąż żywa tradycja. Liczne imprezy i festyny sprawiają, że każdy turysta może wczuć się w klimat tego regionu i poznać jego najważniejsze obyczaje. Kadzidło znane jest z takich imprez, jak Wesele Kurpiowskie, w Myszyńcu organizowany jest z kolei wielki festyn miodobrania. We wsi Łysne można podziwiać tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej, których integralną częścią jest Konkurs Palmy Kurpiowskiej. Wszystkie te wydarzenia cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów, dla których udział w nich to nie tylko lekcja miejscowej kultury, ale i dobra zabawa.

Coraz chętniej odwiedzane przez turystów Kurpie mogą się pochwalić coraz lepszym zapleczem turystycznym. Sprawnie działająca komunikacja ułatwia organizację niejednej ciekawej wycieczki po tej krainie, a w licznych restauracjach serwowane są lokalne przysmaki. O noclegi również jest tu coraz łatwiej. Najlepszymi warunkami kusi Ostrołęka, która już dawno stała się główną bazą dla turystów zaglądających na Kurpie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here