Lanckorona. Miasteczko niezwykłe

0
1480

Sąsiaduje ze słynną Kalwarią Zebrzydowską, a jej malownicze położenie przyczyniło się do rozwoju turystyki na jej terenie. Choć nie posiada praw miejskich, trudno mówić o niej inaczej, jak o miasteczku. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na obszarze Beskidu Makowskiego, a jej zabytki mogą zachwycić każdego. Lanckorona jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych polskich miasteczek, które wyróżnia się i unikalną zabudową, i wyjątkowo malowniczym otoczeniem. Co warto wiedzieć o tym miasteczku? Na co mogą liczyć odwiedzający Lanckoronę turyści?

Miasto o niezwykłej historii
Lanckorona to miejsce, w którym z wielką historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Choć w 1933 roku miejscowość ta utraciła prawa miejskie, dawniej odgrywała bardzo ważną rolę w okolicy. Historia Lanckorony rozpoczyna się w XII wieku, kiedy to była ona zwykłą wsią królewską. Szybko doceniono jednak jej piękno i dogodne położenie, dzięki czemu już w czasach Kazimierza Wielkiego Lanckorona uzyskała prawa miejskie. Choć miasto nigdy nie rozrosło się, pełniło ważną rolę. Przez wieki było własnością rycerską oraz miastem znanym z handlu i rzemiosła. Znane były lanckorońskie jarmarki oraz targi, na które ściągały tłumy.

Lanckorony nie ominęły ważne wydarzenia historyczne i zawieruchy wojenne. W połowie XVII wieku miasto poważnie ucierpiało z powodu najazdu Szwedów, jednak najtragiczniejsze wydarzenia miały tu miejsce w latach konfederacji barskiej (1768-1772). W pobliżu miasta dochodziło do krwawych starć, a miejscowa ludność do dnia dzisiejszego opowiada o bohaterskich czynach Kazimierza Pułaskiego oraz Maurycego Beniowskiego.

W XIX wieku Lanckorona jako miasto zaczęła tracić na znaczeniu, a w 1933 roku ostatecznie utraciła prawa miejskie. Mimo licznych przeciwności losu i trudnej historii do dnia dzisiejszego na jej terenie zachowało się wiele cennych zabytków. To dzięki nim we współczesnej Lanckoronie świetnie rozwija się turystyka, a jako letnisko miasteczko to radzi sobie doskonale.
Zabytki Lanckorony

Lanckorona może zachwycić już samym układem urbanistycznym. Obszerny, pochyły rynek otoczony drewnianymi domami pochodzącymi głównie z połowy XIX wieku robią ogromne wrażenie na goszczących w tej miejscowości turystach. W pobliżu rynku ujrzeć można kolejny ważny zabytek. Jest nim kościół parafialny św. Jana Chrzciciela. Jego najstarszymi elementami są gotyckie mury, pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Swój obecny charakter świątynia uzyskała jednak pod koniec XIX wieku, a jej charakter można określić jako niezwykłe połączenie wpływów renesansu ze stylem barokowym.

Z wizytą na Lanckorońskiej Górze
Goszcząc w tym pięknym miasteczku koniecznie trzeba wybrać się na spacer na Lanckorońską Górę. Po drodze można nie tylko podziwiać widoki (piękna panorama Kalwarii Zebrzydowskiej), ale i cieszyć się możliwością przyjemnego spaceru wśród pięknych drzew. Na Lanckorońskiej Górze czeka natomiast na turystów kolejna atrakcja i cenny zabytek. To ruiny zamku, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego. Budowla ta przeszła do historii głównie jako jedno z najważniejszych miejsc oporu konfederatów barskich. Dziś jego uporządkowane ruiny są jedną z największych atrakcji w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej i przypominają o długiej historii Lanckorony.

Lanckorona dla turystów
Warto pamiętać o tym, że Lanckorona to nie tylko ważne z punktu historii i architektury miejsce. To jednocześnie popularne letnisko, w którym można wypocząć w wyjątkowo kuszącej scenerii. Panujący tu spokój zapewnia idealne warunki do wypoczynku, a wyjątkowe atrakcje czekające w okolicy miasteczka skutecznie chronią przed nudą. Sama Lanckorona to miasteczko niezwykłe, któremu atrakcyjności i niepowtarzalnego uroku z pewnością odmówić nie można.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here