Lokaty terminowe

0
722

Niestety, wiele badań opinii publicznej donosi, że my Polacy jako naród nie umiemy oszczędzać swoich pieniędzy. Część z nas (z pewnych badań wynika, że aż dwie trzecie badanych) nie odkłada żadnych oszczędności wydając pieniądze na bieżąco, a tylko drobny odsetek osób zadeklarowało, że ma odłożoną pewną sumę pieniędzy jako oszczędności na czarną godzinę. Dziać się tak może między innymi z powodu tego, że Polacy nie zarabiają aż tyle aby móc odkładać określone sumy lub też nie są ufni produktom finansowym pozwalającym oszczędzać zarobione pieniądze, jednocześnie stopniowo zwiększając ich ilość. Oczywiście pieniądze będą musiały „poleżeć” pewien okres w banku, abyśmy osiągnęli jakikolwiek zysk, nie bez powodu przecież istnieje powiedzenie „Czas to pieniądz” czy też „Pieniądz rodzi pieniądz”. W oszczędzaniu pieniędzy mogą nam pomóc produkty finansowe oferowane przez banki takie jak chociażby rachunki oszczędnościowe czy lokaty bankowe.

Czym są lokaty bankowe?

Mówiąc krótko, lokata terminowa to swego rodzaju umowa pomiędzy osobą, a konkretnym bankiem, dotycząca ulokowania środków finansowych na koncie bankowym, na określony czas. Po upływie określonego w umowie terminu bank zobowiązuje się do zwrotu środków finansowych oraz wypłacenia odsetek, które należą się klientowi.
Lokaty terminowe dzielą się ze względu na kilka aspektów, które wymienimy poniżej. Lokaty te możemy podzielić ze względu na:
o Okres ich trwania – pod tym względem lokat jest mnóstwo, znajdziemy zarówno miesięczne, kwartalne, roczne czy też półroczne lokaty, ale również kilkuletnie lub kilkudniowe.
o Stopy procentowe – w lokatach terminowych możemy wyróżnić stałe, zmienne oraz progresywne stopy procentowe. Zasada jest jedna, im dłuższy okres lokaty oraz im wyższa zdeponowana suma tym większe oprocentowanie możemy uzyskać. Istnieje także oprocentowanie progowe, które jest chytrym posunięciem banków. Polega to mnie więcej na tym, że dla każdego przedziału pieniężnego istnieje inne oprocentowanie.
o Sposób naliczania odsetek (kapitalizacja odsetek) – kapitalizacja odsetek czyli dodanie należnych odsetek do lokaty może odbywać się codziennie, co tydzień, co miesiąc lub co kwartał.

Jak wybrać lokatę terminową, na co zwrócić uwagę?

Za założenie lokaty w bank na określony czas dostaniemy należne dla nas odsetki, ale jak wybrać najlepszą lokatę terminową, która sprosta naszym oczekiwaniom? Istnieje kilka aspektów na, które powinniśmy zwracać szczególną uwagę zakładając lokatę terminową.

Na początku trzeba powiedzieć, że najważniejszym aspektem lokaty terminowej jest jej oprocentowanie. Oprocentowanie jest powiązane z okresem deponowania oraz wysokością kwoty zdeponowanej. Kolejny aspekt to minimalna kwota wpłaty jaką określił bank. Mówiąc jaśniej bank określa ile minimalnie musimy zdeponować pieniędzy jeżeli chcemy korzystać z konkretnej lokaty terminowej.

W przypadku gdy posiadamy większą kwotę pieniężną, którą chcemy zdeponować warto dowiedzieć się czy bank jest skory do negocjacji na temat wysokości oprocentowania lokaty terminowej. Warto również poruszyć kwestię tego, co bank robi z odsetkami, czy dolicza je do konta lokaty terminowej czy też przesyła na wskazany przez klienta numer rachunku bankowego. Nie zapominajmy także dowiedzieć się wszystkiego na temat jakichkolwiek opłat, które będziemy musieli ponieść za założenie lokaty oraz jej prowadzenie, aby nie było w późniejszym czasie sytuacji zdziwienia kiedy bank wypłaci nam mniej niż powinniśmy dostać (według naszego zdania).
Wady i zalety lokaty terminowej.

Lokaty w bankach posiadają zarówno wady jak i zalety. Zalety lokat terminowych to przede wszystkim:

o Podstawową zaletą w dzisiejszych czasach to niewielki kapitał jaki jest potrzebny aby otworzyć lokatę terminową w banku (przeważnie minimum to tysiąc złotych).
o Drugą zaletą jest świadomość określonego zysku, którego jesteśmy w stu procentach pewni (tylko w lokatach, które mają stałe, niezmienne oprocentowanie).
o Do założenia lokaty nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza i nie wymaga to od nas śledzenia sytuacji na rynku, zakładamy lokatę z konkretnym zyskiem (w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem) i czekamy, aż będziemy mogli pobrać nasze pieniądze.
o Możliwość założenia lokaty przez Internet, nie wychodząc z domu (w wybranych bankach).
Natomiast do wad lokaty terminowej zaliczamy między innymi:
o Najczęściej wymienianą wadą lokat terminowych jest konieczność zamrożenia wpłaconej kwoty na konkretny okres czasu.
o W przypadku gdy zerwiemy lokatę przed terminem, należy uwzględnić to, że możemy utracić znaczną część odsetek.
o Lokaty to ciągle niski zysk w porównaniu do innych produktów finansowych w które możemy zainwestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here