Łuszczyca: w jaki sposób można z nią walczyć?

0
732

Jest poważnym problemem, który odbija się na naszym samopoczuciu oraz na wyglądzie zewnętrznym. Łuszczyca to przypadłość, która wymaga profesjonalnego leczenia. Bywa ono trudne i żmudne. Czy odpowiednia dieta może się okazać dobrym wsparciem dla tradycyjnej terapii? Po jakie produkty warto sięgać w przypadku problemów z tą chorobą?

Czym właściwie jest łuszczyca?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest łuszczyca i skąd biorą się takie problemy. Łuszczyca to z jednej strony problemy zbliżone do łupieżu, przy czym jasny „śnieżyk” na ubraniach jest tu cechą najbardziej charakterystyczną. W przypadku łuszczycy płatki skóry opadające na kark i ramiona są jednak znacznie większe, a dodatkowym problemem są pojawiające się na skórze plamy. Łuszczyca, która najwięcej problemów stwarza w przypadku skóry głowy, może zaatakować każdą część ludzkiego ciała. Im szerszy zasięg tej choroby, tym trudniejsza staje się walka z nią. Nie ułatwia tego pewna tajemniczość łuszczycy, a w szczególności dane na jej temat. Wynika z nich, że w wielu przypadkach nieznane są przyczyny rozwoju choroby. Wiadomo, że nie jest to choroba zakaźna, jednak spory wpływ na jej rozwój mogą mieć czynniki genetyczne. Wiadomo też, że wśród czynników sprzyjających jej pojawieniu się ważne miejsce zajmuje stres.
Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Cechą typową są tu zmiany skórne, które przybierają postać połyskujących plam o różowatym zabarwieniu. Mogą się one pojawiać w różnych częściach ciała. Bardzo często łuszczyca atakuje łokcie i kolana, jej ofiara pada też skóra głowy oraz pośladków. Łuszczyca może się też pojawić w rejonie narządów płciowych oraz pleców czy brzucha. Bez względu na to, w jakim miejscu pojawi się ten problem, należy podjęć z nim walkę. Przecież łuszczyca to nie tylko problemy związane z estetycznym wyglądem, ale i inne dolegliwości związane z chorobą. Wielu pacjentom dokucza uporczywe swędzenie, znane są też przypadki, gdy łuszczyca wiązała się z silnymi bólami stawów.

Jak walczyć z łuszczycą?
Ta choroba należy do problemów, z którymi walka jest trudna i zazwyczaj nie przynosi stałych efektów. Terapie pozwalają na łagodzenie dolegliwości oraz na hamowanie postępu choroby, jednak w obecnej chwili całkowita i stała likwidacja zmian wywołanych przez łuszczycę nie jest możliwa. Wśród terapii oraz leków, z których mogą obecnie korzystać pacjenci dotknięci tym problemem, ważne miejsce zajmują maści oraz specjalistyczne kremy. Często stosowane jest też leczenie promieniami nadfioletowymi lub syntetyczną witaminą A. Słońce oraz przebywanie w cieple to kolejne elementy, które mogą skutecznie wspierać leczenie łuszczycy. Wielką popularnością wśród chorych na tę przypadłość cieszą się też wyjazdy do krajów leżących w rejonie Morza Śródziemnego oraz nad Morze Martwe. Skórze dotkniętej przez łuszczycę pomóc może również dieta, która może okazać się cennym wsparciem dla tradycyjnej terapii.

Co jeść przy łuszczycy?
Łuszczyca, podobnie jak każda inna choroba skóry, może pozostawać w ścisłym związku z tym, co jemy. Dieta wprawdzie nie jest w stanie pokonać tej choroby, może jednak w znacznym stopniu ułatwiać jej leczenie. Po jakie produkty powinni zatem sięgać ci, którym łuszczyca w tak wielkim stopniu utrudnia życie?
Dieta chorych na łuszczycę powinna uwzględniać obecność ryb, które mogą dostarczyć sporych ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Mają one bardzo dobry wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka, ich zbawienne działanie odczuć też może ludzka skóra. Tuńczyk, halibut oraz makrela to ryby, które polecane są w szczególności. W jaki sposób kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w walce z łuszczycą? Wiadomo, że chronią one skórę przed postępem stanów zapalnych, a tym samym mogą pomagać w walce z chorobami o charakterze dermatologicznym.

Stosowanie maści, korzystanie z profesjonalnych terapii oraz dieta, w której ryby oraz inne produkty będące źródłem kwasów omega-3 zajmą ważne miejsce, to podstawa dla każdego pacjenta walczącego z łuszczycą. Nie jest to walka łatwa, jednak jej podjęcie w odpowiednim momencie może w znacznym stopniu złagodzić przebieg choroby. Warto ją podjąć i cieszyć się ze wszystkich, nawet tych najdrobniejszych postępów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here