Magurski Park Narodowy dla turystów

0
2618

Beskid Niski, którego nie skaziła masowa turystyka, jest idealnym pasmem górskim dla miłośników ciszy, spokoju i dzikiej przyrody. W górach, w których turystyka dopiero się rozwija, czekają na gości wyjątkowe atrakcje turystyczne. Cmentarze z czasów I wojny światowej, piękne cerkwie drewniane będące pamiątkami po Łemkach oraz wspaniały świat przyrody – oto walory, dzięki którym Beskid Niski zyskał sympatię miłośników gór. Piesze wycieczki po terenie tego pasma mogą sprawić wiele przyjemności. Ci, którzy chcą dotrzeć do najwspanialszych zakątków tej grupy górskiej, z pewnością powinni swe wycieczki zaplanować w taki sposób, by przemierzyć tutejszy park narodowy. Choć niewielki, może zachwycić swym bogactwem. Jakie atrakcje turystyczne czekają na tych, którzy odwiedzą Magurski Park Narodowy?

Magurski Park Narodowy to przede wszystkim piękne lasy. Zajmują one aż 90% powierzchni parku. W czasie wędrówek po parku można zatem delektować się widokiem wspaniałej buczyny karpackiej. To właśnie buczyny są najbardziej charakterystycznym zbiorowiskiem roślinnym, jakim może się pochwalić Beskid Niski. Jodły, jawory oraz świerki są równie często spotykane na terenie tego parku. W czasie wycieczki po parku warto też zwrócić uwagę na tutejsze łąki oraz rośliny występujące w runie leśnym. Wrzosowiska i piękne murawy są równie atrakcyjne, jak lasy bukowe. Zadziwić też może ich różnorodność. Wiadomo już, że na terenie Magurskiego Parku Narodowego spotkać można ponad 750 gatunków roślin, wśród których nie brak gatunków rzadkich i zasługujących na szczególną ochronę. Modrzyk górski, kozłek trójlistkowy czy ciemiężyca zielona – oto rośliny, które są uznawane za największe przyrodnicze osobliwości na terenie parku. Warto też zwrócić uwagę na te gatunki roślin, które są dość typowe dla Wschodnich Karpat. Smotrawa okazała czy sałatnica leśna to przyrodnicze perełki Magurskiego Parku Narodowego. Beskid Niski to jednak nie tylko unikalna roślinność. To również bogaty świat zwierząt. Na terenie parku narodowego żyje wiele wspaniałych gatunków zwierząt, wśród których około 200 to gatunki objęte ścisłą ochroną. Bobry, żbiki oraz rysie są bez wątpienia najważniejszymi i najbardziej intrygującymi mieszkańcami parku, choć dziki i wilki również mają tu godną reprezentację.

Miłośnicy ptaków również cenią sobie tereny Magurskiego Parku Narodowego, które doskonale sprawdza się jako ostoja dla ptaków drapieżnych. Można tu spotkać orła przedniego i puchacza, choć najważniejszą rolę odgrywa tu orlik krzykliwy. Ten interesujący ptak stał się nawet symbolem Magurskiego Parku Narodowego. Dość skąpo prezentowane są na terenie parku gady, co jednak rekompensuje bogaty świat płazów. Tu największe zainteresowanie wzbudzają traszki górska i karpacka, ważnym mieszkańcem parku jest też salamandra plamista. W czasie wycieczki po Beskidzie Niskim warto też zwrócić uwagę na owady oraz na płynące w pobliżu szlaków turystycznych potoki. W ich wodach również można spotkać wiele osobliwości. Piekielnice oraz strzelba potokowa to gatunki ryb, które są coraz rzadziej spotykane w naszym kraju. Tu, w Beskidzie Niskim, są jeszcze dość licznie reprezentowane, a objęcie ich ochroną daje im szansę na przetrwanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here