Majorka. Wyspa atrakcyjna dla każdego.

0
841

Jest wyspa, o której marzą miłośnicy podróży i wypoczynku na najwyższym poziomie. Kusi ona pięknym wybrzeżem, pełnym malowniczych zatoczek i piaszczystych plaż. To Majorka – turystyczny raj, pełen słońca i wyjątkowych atrakcji. Największa ze wszystkich wysp archipelagu znanego jako Baleary swą wyjątkową karierę w turystycznej branży rozpoczęła już w XIX wieku, jednak dopiero po II wojnie światowej stała się miejscem znanym i cenionym na całym świecie. Skąd taka popularność tej hiszpańskiej wyspy? Dlaczego stała się ona marzeniem niejednego podróżnika?

Wyspa wielu możliwości
Majorka jest wyspą, na której każdy znajdzie dla siebie idealną formę spędzania wolnego czasu. Otoczona wodami Morza Śródziemnego jest przede wszystkim idealnym miejscem dla amatorów plażowania i uprawiania sportów wodnych. Plaże i zatoki zajmują ważne miejsce w jej krajobrazie i stanowią największą atrakcję wyspy. Mylne jest jednak przekonanie, że wypoczynek na Majorce oznacza tylko i wyłącznie leniuchowanie nad wodą. Pasma górskie, przecinające wyspę, nie są może zbyt wysokie, za to terenów idealnych na piesze wędrówki czy też wycieczki rowerowe jest na ich terenie sporo. Majorka to również piękne miasta oraz zaciszne wioski, w których można nie tylko wczuć się w wyspiarski klimat, ale ujrzeć sporo ciekawych zabytków.
Majorka zaskakuje swym bogactwem i różnorodnością, a turystyka przybiera tu różne oblicza. Są modne kurorty dla elit tego świata, są i zaciszne miejscowości, w których znajdą dla siebie wiele atrakcji nawet ci mniej zamożni turyści. Chętnie odwiedzana daje możliwość wypoczynku oraz poznawania najpiękniejszych miejsc na wyspie. Dobra komunikacja ułatwia poruszanie się po jej obszarze, a śródziemnomorski klimat sprawia, że o pogodę nie trzeba się martwić. Jak zatem można wypocząć na Majorce?

Z wizytą w stolicy Majorki
Miasto Palma z pewnością zasługuje na uwagę turystów z kilku względów. Po pierwsze – to największe i najważniejsze miasto na wyspie, po drugie – można tu ujrzeć wiele ciekawych budowli oraz poznać historię Majorki dzięki działającym tu placówkom muzealnym. Spacer po Palmie z pewnością może dostarczyć wielu mocnych wrażeń i stać się miłym urozmaiceniem dla miłośników plażowania.
Jednym z ciekawszych obiektów na terenie Palmy są Łaźnie Arabskie. Można je ujrzeć w miejscu, w którym w okresie wczesnego średniowiecza istniało arabskie miasteczko, którego kres przypada na czasy osadnictwa hiszpańskiego na wyspie. Same łaźnie powstały z X wieku i są obecnie nie tylko najbardziej orientalnym, ale i najstarszym zabytkiem miasta. Nieco młodszym obiektem jest wznoszący się nad Palmą zamek, znany pod nazwą Castell de Bellver. To budowla z początków XIV wieku, dumnie wznosząca się nad Palmą i miejską zatoką. Widoki z zamkowego wzgórza są rewelacyjne, a i sam zamek prezentuje się wspaniale.
Ma też Palma wyjątkowy obiekt, uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych na wyspie. To potężna katedra La Seu, której budowę rozpoczęto w 1230 roku. Na jej zwiedzenie trzeba poświecić sporo czasu. Piękne wyposażenie kościoła oraz kilkanaście ciekawie urządzonych kaplic bocznych robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Tu można najlepiej poczuć i hiszpańską dumę, i potęgę Palmy jako miasta czerpiącego spore zyski z położenia w pobliżu morskich szlaków handlowych.
Będąc w Palmie koniecznie trzeba zajrzeć do jej placówek muzealnych. Na specjalną uwagę zasługuje tu Muzeum Krekovicia, w którym prezentowane są prace współczesnego artysty pochodzącego z Chorwacji. Dzięki jego pracom można poznać zarówno życie mieszkańców dawnej Ameryki, jak i Hiszpanii. Warto też odwiedzić miejscowe Muzeum Diecezjalne, w którym znalazła dla siebie miejsce ciekawa kolekcja arabskiej ceramiki oraz zbiór dawnych monet. Są i stare egzemplarze Biblii, obrazy o sakralnej tematyce, jak i unikalne przedmioty liturgiczne. Kolejna bardzo ważna placówka to Muzeum Majorki. Można tu poznać dzieje wyspy od czasów, gdy rządzili na niej Arabowie, nie brak tu również cennych przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych. To muzeum to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat wyspy i jej dawnych mieszkańców, którą z pewnością warto odwiedzić.
Palma może się jednocześnie pochwalić wspaniałym wybrzeżem. W pobliżu miasta można znaleźć zarówno wygodne plaże, jak i malownicze porty. Jednym z nich jest Port de Pesca, zarezerwowany dla miejscowych rybaków. Kusi również bardziej elitarna i turystyczna przystań, znana jako Club de Mar. Tu cumują głównie wycieczkowe statki oraz eleganckie jachty, a wiele stacjonujących tu jednostek swą formą przypomina pływające rezydencje.

Alcudia i Stare Miasto
Alcudia jest drugim po Palmie miastem, którego podczas wizyty na Majorce nie można pominąć. Jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji w północno – wschodniej części wyspy, a na szczególną uwagę zasługuje jej najstarsza część. Stare Miasto przypomina najlepiej o tym, że dawniej to właśnie Alcudia pełniła rolę wyspiarskiej stolicy i to na jej obszarze koncentrowało się życie gospodarcze i polityczne wyspy. Można tu do dnia dzisiejszego zobaczyć fragmenty dawnych murów miejskich z okazałymi bramami, a o okresie rzymskim przypominają liczne pamiątki z antycznych czasów. Jedną z najcenniejszych jest rzymski teatr, choć wiele ciekawych eksponatów można ujrzeć również w miejscowym muzeum.

W świecie modnych kurortów
Najpiękniejsze kąpieliska i najpopularniejsze wśród turystów miejscowości wypoczynkowe znaleźć można w niewielkiej odległości od Palmy, w zachodniej części wyspy. Wystarczy z tego miasta skierować się na zachód, by trafić do świata idealnego dla miłośników wypoczynku i plażowania. Jedną z ważniejszych miejscowości, położoną zarazem najbliżej Palmy, jest Cala Major. W tym kurorcie powstały zarówno prywatne wille, jak i hotele mające służyć turystom z całego świata. Inną popularną miejscowością o typowo turystycznym charakterze jest tu Camp de Mar, znana z klifowego wybrzeża i uroczej plaży.
Wielką karierę w turystycznej branży zrobiła też Palma Nova, znana z pięknej plaży i gęstej sieci hoteli. Ze względu na panujące tu warunki i doskonałe zagospodarowanie jest ona wyjątkowo chętnie odwiedzana przez całe rodziny. Drugim wyjątkowo gwarnym kurortem jest pobliski Magaluf, mający jako letnisko wyjątkowo długą historię.
Na wschodnim wybrzeży wyspy do najbardziej obleganych miejscowości turystycznych należą Cala Millor oraz Cala Rajada. Znacznie spokojniejsza jest tu Cala Sant Vicenc, która jako miejscowość wypoczynkowa przyciąga przede wszystkim artystów.

Najciekawsze zakątki wyspy
Ci, którzy chcą ujrzeć w czasie pobytu na Majorce miejsca piękne, a zarazem mało znane, mają i taką możliwość. Z pewnością warto udać się na wycieczkę do opuszczonego klasztoru w Sa Trapa, znanego nie tylko z imponujących zabudowań, ale i wyjątkowo malowniczej okolicy. Koniecznie trzeba na tej wyspie odwiedzić jej najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy, jakim stał się klasztor w Lluc. Pątnicy przybywali tu już w XIII wieku, a dziś ten olbrzymi kompleks klasztorny jest nie tylko celem pielgrzymek, ale i wycieczek pragnących na własne oczy ujrzeć to niezwykłe miejsce.
Z klasztorem związana jest również Valldemossa, znana przede wszystkim jako miejsce, w którym wypoczywał sam Fryderyk Chopin wraz z George Sand. Ten ciekawy klasztor, urządzony w dawnym pałacu królewskim, jest dziś jednym z najciekawszych i najważniejszych zabytków na wyspie. W jego pobliżu można ujrzeć i inne atrakcje, w tym wzniesiony w początkach XIV wieku pałac króla Sancza.
Inną ciekawą miejscowością jest leżąca w odległości 20 km od Palmy Binisalem. To tu produkowane są najlepsze na wyspie wina, a tutejsze winnice cieszą się ogromną sławą na całym świecie. Warto też zajrzeć do miasteczka Costitx, które znane jest przede wszystkim z wyjątkowo cennych znalezisk archeologicznych. Z wielką historią można się również spotkać w średniowiecznym mieście Arta, znanym również z Sanktuarium św. Salvadora oraz pełnego cennych eksponatów muzeum archeologicznego.
Ci, którzy chcą poczuć górską atmosferę Majorki, mogą odwiedzić jej najpiękniejsze miejscowości położone w górach. Jedną z nich jest Deia, drugą – Fornalutx. W tej wiosce można poczuć się niczym wędrowiec, który odbywa podróż w czasie. Skromna zabudowa, w której wyróżnia się kościół z XVII wieku, niewielkie domki z kamienia oraz pobliskie gaje cytrusowe sprawiają, że to miejsce może zachwycić swą atmosferę. Warto odwiedzić także najmniejszą wioskę na wyspie, która nosi nazwę Orient. Na stałe mieszka tu zaledwie około 20 osób. Malownicza, cicha i spokojna często jest celem wycieczek z pobliskiej Palmy. Wiele atrakcji czeka na turystów również w mieście Soller, znanym z pięknego Ogrodu Botanicznego oraz pełnego cennych zbiorów Muzeum Historii Naturalnej.
Miłośnicy historii koniecznie powinni udać się również do miejscowości Capdepera, znanej z produkcji przedmiotów z wikliny i potężnego zamku wzniesionego na wzgórzu nad miastem. To ciekawa budowla z XIV wieku, która miała dawniej zapewniać mieszkańcom ochronę przed tak częstymi w tym rejonie atakami piratów.

Wyspiarskie atrakcje
Majorka to nie tylko plaże i modne kurorty. To liczne atrakcje turystyczne i wspaniałe twory natury. Będąc w rejonie Palmy warto odwiedzić Jaskinie Genovy, które można zwiedzać wraz z miejscowym przewodnikiem. Piękne jaskinie można również podziwiać w Campanet – starym mieście, do którego turyści zaglądają bardzo rzadko. A szkoda, bo urządzona w tutejszych jaskiniach trasa podziemna jest jednym z najlepszych sposobów na poznanie podziemnego piękna Majorki. Trasa ta liczy sobie 1300 metrów, a w trakcie podróży przez podziemny labirynt można podziwiać ciekawą szatę naciekową. Ciekawą jaskinią jest również są Calobra, powstała w skale wpadającej do morza. Można ją ujrzeć w pobliżu Escorcy, można tu również dotrzeć dzięki łodzi wycieczkowej wyruszającej w rejsy z pobliskiego Port de Soller. Największą sławę zdobyły jednak jaskinie w Arta, odkryte pod koniec XIX wieku.
Częstym celem wycieczek na Majorce jest Alfabia, której światową sławę przyniosły tutejsze ogrody. Od Palmy Alfabię dzieli zaledwie kilkanaście kilometrów, zatem wycieczka w to miejsce nie stanowi większego problemu. A z pewnością warto, bo tutejsze ogrody arabskie zaskakują swym pięknem i unikalną formą. Można tu ujrzeć zarówno historyczne zabudowania, jak i wspaniałe okazy drzew i krzewów. Palmy, begonie i róże jerychońskie – to wszystko czeka na turystów na terenie ogrodów, w których miło można spędzić czas w wyjątkowej scenerii.
Nie brak też miejsc, w których na dobrej zabawie mogą spędzić czas całe rodziny. Jedną z takich atrakcji jest oceanarium w Cala d’en Blanses, w odległości zaledwie 10 km od Palmy. Tu można podziwiać delfiny w czasie zabawy, można też ujrzeć lwy morskie i stado rekinów. Czeka również piękne akwarium i terrarium, a dodatkową atrakcją są pokazy poławiania pereł.
Miłośnicy pięknych roślin powinni natomiast odwiedzić Botanicactus, czyli położony w odległości około 50 km od Palmy ogród botaniczny, uznawany za największy tego typu ogród w całej Europie. Na jego terenie można ujrzeć aż 400 gatunków kaktusów, które robią ogromne wrażenie swymi kształtami i rozmiarami.

Majorka to wyspa atrakcyjna dla każdego. Tu historia, nowoczesność i możliwość komfortowego wypoczynku na plaży łączą się w spójną całość. Piękne budowle i malownicze krajobrazy z pewnością zasługują na uwagę. Wyspę można poznawać zarówno w czasie objazdowych wycieczek, jak i wycieczkowych rejsów promem. Nie brak tu również ciekawych tras pieszych oraz rowerowych, które z pewnością docenią bardziej aktywni turyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here