Marokańskie miasta: które z nich warto odwiedzić?

0
739

Dla wielu turystów Maroko to przede wszystkim piękne wybrzeża, pustynne krajobrazy oraz miasta, które swą wyjątkową architekturą oraz wspaniałą atmosferą mogą oczarować każdego. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym kraju?

Rabat: z wizytą w stolicy kraju

Jako stolica kraju i miasto mogące się pochwalić niezwykłymi perełkami dawnej architektury, Rabat zasłużył sobie na zainteresowanie turystów. Turyści z całego świata chętnie zaglądają na teren tego miasta. Na jakie atrakcje mogą liczyć w trakcie takiej wycieczki? Pięknych budowli i ciekawych zabytków w tym mieście jest sporo. Zachwycić tu może i piękna medina, i wspaniałe meczety. Warto zwrócić uwagę na takie zabytki, jak Brama Wiatrów oraz Wieża Hassana. Turyści chętnie odwiedzają i tutejszą kazbę, która może się pochwalić wspaniałymi ogrodami oraz ciekawą placówką muzealną. Na miłośników historii czeka z kolei ciekawe Muzeum Archeologiczne, w którym można w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości Maroka.

Tanger: brama do Maroka

Dla wielu turystów Tanger jest pierwszym miastem, które odwiedzają w czasie swych wypraw po terenie Maroka. Może on zadziwić swą różnorodnością oraz niezwykłymi perełkami dawnej architektury. Dla turystów głównym celem wycieczki po tym mieście jest medina – arabska starówka, na terenie której znajdują się największe atrakcje tego miasta. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu dawny pałac sułtański, w którym mieści się obecnie Muzeum Sztuki Marokańskiej. Piękne dywany oraz wspaniała kolekcja ceramiki to najważniejsze kolekcje, które można ujrzeć w tej placówce muzealnej. To jedno z najbardziej atrakcyjnych dla turystów miejsc, którymi może się pochwalić Tanger.
Nie tylko medina wzbudza zainteresowanie w tym mieście. Uwagę przyciągają tu i liczne pamiątki z czasów kolonialnych. Wpływy brytyjskiej i francuskiej architektury są tu doskonale widoczne. To one przypominają o przeszłości miasta i podkreślają jego wyjątkową różnorodność. Dodatkowym walorem są piękne plaże czekające w pobliżu. Dzięki nim Tanger stał się miejscem atrakcyjnym dla turystów, którzy chcą wypoczynek połączyć z odkrywaniem piękna tego niezwykłego miasta.

Fez: średniowieczne miasto i jego skarby

Liczne zabytki, historyczne dzielnice oraz wspaniałe placówki muzealne – oto walory, dzięki którym Fez stał się miastem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez wycieczki. Tutejsze grobowce sułtańskie oraz piękne meczety mogą oczarować każdego. Zachwyca też pałac królewski, który powstał jeszcze w czasach średniowiecza jako siedziba sułtanów. Z marokańskim rzemiosłem można się zapoznać w tutejszym Muzeum Batha, które dodatkowo przyciąga pięknymi ogrodami znajdującymi się przy pałacu – siedzibie muzeum. Fez może oczarować również swą mediną, na teren której prowadzą wspaniałe bramy. Jedną z tych najpiękniejszych jest powstała w XIX wieku Bad Bu Dżelud, ozdobiona kolorowymi płytkami. Medresa Bu Inanina to kolejna perełka starego miasta, której warto poświęcić więcej uwagi. Koniecznie trzeba się też wybrać do sanktuarium Mulaja Idrisa II – założyciela miasta, którego postać do dziś jest tu otoczona wyjątkowym szacunkiem. Wielką atrakcją jest w tym mieście również Wielki Meczet, który swą obecną formę zyskał w XIII wieku.

Z wizytą w Marrakeszu
Marrakesz to kolejne miasto, które na turystycznej mapie kraju zajmuje bardzo ważne miejsce. Wycieczki zaglądają tu chętnie, a czekające tu na nich zabytki mają ogromną wartość. To miasto może oczarować swym egzotycznym charakterem oraz niezwykłym połączeniem arabskiej i afrykańskiej kultury. W gronie budowli, których nie można pominąć w czasie wycieczki po tym mieście, znajduje się meczet Kutubijja, którego minaret stanowi najlepszą wizytówkę miasta. Ważnym obiektem są tu również grobowce Sadytów, które można zwiedzić w czasie wyprawy na teren tutejszej kazby. Ruiny pałacu królewskiego z XVI wieku oraz tradycyjne sklepiki połączone z domami to kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w czasie zwiedzania tego miasta. Marrakesz jest też miastem znanym z wyjątkowych ogrodów, które stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji w wyjątkowej scenerii.

Fascynująca Casablanka

To ważny ośrodek gospodarczy i jedno z najważniejszych miast w Afryce Północnej. To jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, jakim może się pochwalić Maroko. Casablanka z pewnością zasługuje na uwagę, a znajdujące się na jej terenie budowle mogą wprawić w zachwyt każdego turystę. Co warto tu zobaczyć? Potężny fort z XVIII wieku, liczne wille utrzymane w stylu kolonialnym oraz Pałac Sprawiedliwości to ciekawe budowle, którym warto poświęcić nieco uwagi w czasie wycieczki po tym mieście. Symbolem i najbardziej znanym obiektem jest tu jednak meczet Hassana II z lat 80. XX wieku. Otoczony wodą meczet należy do nielicznych obiektów tego typu, który mogą zwiedzać osoby nie będące wyznawcami islamu.

Meknes: miasto królów
Meknes, miasto związane z postacią znanego z okrucieństwa Mulaja Ismaila, należy do grona najpiękniejszych w Maroku ośrodków miejskich. W okolice tego miasta na uwagę zasługuje sanktuarium w Mulaj Idris, wspaniale prezentuje się również rzymski bastion Volubilis. Samo Meknes, jako miasto pełniące niegdyś rolę sułtańskiej stolicy, może oczarować. Oprócz nowoczesnej dzielnicy czekają tu niezwykłe zabytki. Tym najbardziej znanym jest grobowiec Mulaja Ismaila, równie wielką atrakcją jest tutejszy kompleks pałacowy. Na terenie mediny czekają kolejne cenne skarby, jak medresa czy Muzeum Sztuki Marokańskiej. Piękne place oraz targowiska sprawiają, że spacer po tym mieście jest niezwykłą okazją do zapoznania się z kulturą marokańską oraz architekturą islamu.

Agadir: miasto dla spragnionych wypoczynku
Agadir to ważny ośrodek turystyczny, który może się pochwalić wspaniałym zagospodarowaniem oraz pięknymi plażami. Ten najsłynniejszy marokański kurort to jedno z najwspanialszych miejsc na wczasy w Afryce Północnej. Szeroka oferta czeka tu na miłośników sportów wodnych, choć i osoby zainteresowane ciekawymi zabytkami znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Na uwagę zasługuje tutejsza kazba, zachwycić też mogą miejscowe placówki muzealne. Można się w nich zapoznać z marokańską sztuką i kulturą, a prezentowane w nich dzieła sztuki robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Pobliski ogród zoologiczny oraz malownicze, tradycyjne miasteczka w pobliżu Agadiru sprawiają, że ten kurort stał się najważniejszym ośrodkiem wypoczynkowym na terenie Maroka.

Maroko to coraz modniejszy kierunek wakacyjnych wypraw. Biura podróży coraz chętniej urządzają wczasy lub wycieczki objazdowe po tym wspaniałym kraju. Najpiękniejsze miasta Maroka pojawiają się dość często w tych ofertach. Z pewnością warto poświęcić trochę czasu na ich zwiedzenie i bliższe zapoznanie się z ich zabytkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here