Masz stronę – zarabiaj na własnym portalu!

0
2538

Zarabianie w Internecie to już niemal mityczny temat, czy jest ono w ogóle możliwe ?

Owszem, ale tylko wtedy kiedy wiemy jak się do niego odpowiednio zabrać i nie wierzymy w magiczne oferty gwarantujące podejrzanie łatwy i wysoki zysk. Osobiście jestem zdania, że najlepszy sposób to posiadanie własnej witryny www lub bloga. Wielu osobom wydaje się, że posiadanie tych dwóch rzeczy kosztuje, nic bardziej mylnego. Istnieje bardzo wiele portali oferujący nam możliwość założenia osobistej strony lub bloga bezpłatnie, nie będę teraz przytaczał konkretnych adresów, ale wystarczy dosłownie chwila, by znaleźć je za pomocą wyszukiwarki.

Prowadzenie strony www wiąże się z kosztami, jakie trzeba z tego tytułu ponosić. Opłacenie serwera czy przedłużenia domeny to nierzadko spore sumy, zwłaszcza gdy witryna ma duży ruch i zjada mnóstwo transferu. Dlatego wielu webmasterów oraz osób administrujących stronami szuka sposobu, w jaki sposób mogłoby na nich zarabiać – przynajmniej zaś w takim stopniu, aby móc spokojnie pokryć koszty związane z tymi wydatkami.

Jak, więc zarabiać w Internecie za pomocą własnego portalu ? Najprostszym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie na, nim reklam, to bardzo dobre rozwiązanie zapewniające w miarę stabilny i dobry zysk. Jest jednak jedno, ale na naszą stronę muszą wchodzić ludzie, bez wyświetleń nie dostaniemy ani grosza, również mały ruch na naszej witrynie praktycznie nic nam nie da. Najlepsze rozwiązanie to stworzenie serwisu o czymś, na czym się znamy, robienie czegoś na siłę i w pojedynkę przynosi raczej marny efekt.

System reklamowy AdSense

Najpopularniejszy, najbardziej renomowany, wypłacalny a przy tym wiarygodny – system Google AdSense to czołówka dzisiejszej branży e-reklamowej. Nic dziwnego: reklamy AdSense można zamieścić zarówno na standardowych stronach www, jak i na blogach. W systemie akceptowane są witryny wysokiej jakości, zadbane i aktualizowane, dlatego też nie brakuje w nim wydawców chętnych na płacenie wysokich stawek za wyświetlanie swoich reklam i klikanie w nie przez internautów.
AdSense to marka firmowana znakiem Google, dlatego każdy reklamodawca ma pewność, że to system rzetelny i sprawdzony oraz przede wszystkim zawsze wypłacalny – o ile oczywiście użytkownik nie łamie regulaminu i jego konto nie jest z tego powodu banowane. Ogromną zaletą AdSense jest uniwersalność – reklamy wyświetlane są w formie poziomych lub pionowych boksów o różnej wielkości, dzięki czemu można je swobodnie dopasować do zawartości strony w taki sposób, aby wtapiały się w tło.

Reklama CPM

Mimo że sama nazwa CPM (cost per mille) oznacza ogólny koszt związany z wyświetleniem banera na danej stronie www, to bardzo często nazwy tej używa się również do ogólnego zdefiniowana tej formy reklamowej.
Reklama CPM to więc nic innego jak reklama banerowa wyświetlana na stronach www, gdzie liczy się nie kliknięcie na baner czy link, ale samo jego wyświetlenie. W tym wypadku wydawca (właściciel strony) otrzymuje wynagrodzenie w chwili, gdy baner zostanie wyświetlony po raz tysięcy (i za każdy kolejny tysiąc). Taka forma reklam na stronach i blogach sprawdza się głównie w przypadku witryn o dużym i stałym ruchu.

Reklama w postaci artykułów sponsorowanych

Reklamą niewymagającą instalowania żadnych skryptów jest artykuł sponsorowany – tekst o charakterze marketingowym, zachwalający konkretną usługę, firmę lub produkt, który następnie umieszcza się na tematycznych stronach www. Im witryna ma większy ruch i większą ilość unikalnych odwiedzin, tym większe stawki są w stanie zaproponować reklamodawcy za umieszczenie takiego tekstu.

Inne formy reklamy

W zależności od tematyki i rodzaju strony właściciel witryny może również korzystać z innych form reklamy – pre-roll (wyświetlanie krótkich filmików promocyjnych, stosowane na stronach o tematyce filmów, seriali, kina i telewizji), reklama banerowa czasowa (umieszczenie banera reklamowego na górze strony na określony czas, niezależnie od ilości kliknięć czy wyświetleń), reklama CPC (działa na takiej samej zasadzie jak AdSense, pieniądze wypłacalne są za kliknięcie w reklamę – baner, link, button) czy reklama PPA (pay per action), gdzie z kolei płaci się za wykonanie jakiejś akcji (kupienie produktu, wypełnienie ankiety, zostawienie swoich danych kontaktowych).

Jeśli jednak pomimo wszelkich starań ruch na stornie dalej jest mizerny a zysków z wyświetlania reklam prawie nie widać, możemy spróbować kolejnego sposobu na zarabianie w Internecie. Drugie rozwiązanie to programy partnerskie, zamiast za wyświetlenia czy kliknięcia użytkownika w baner reklamowy, pieniądze otrzymujemy za konkretne akcje. Przykładowo, współpracujemy z jakimś sklepem lub bankiem, nasi użytkownicy kupują dany produkt czy usługę, a my otrzymujemy z tego tytułu procę. To dużo efektywniejsza metoda, jeśli nasz portal nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ale musimy dobrze promować naszych partnerów, tak, by nasi użytkownicy się do nich przekonali.

Trzeci według mnie najgorszy sposób, to proszenie użytkowników o tak zwane „datki”, na przykład na utrzymanie serwera czy rozwój strony. Przy tej metodzie wszystko zależy do dobrej woli, zasobności portfela i tego czy odwiedzający nas ludzie robią to w sposób ciągły, przecież raczej nikt, kto wchodzi na naszą stronę raz czy dwa razy w roku nas nie za sponsoruje.

Czwarta możliwość cechuje się umiarkowaną opłacalnością i jest możliwa tylko, jeśli nasz portal wyga rejestracji, użytkownicy zakładając konto podają nam swój adres e-mail, każdy nowy członek naszej społeczności to nowy kontakt do naszej bazy, którą możemy potem sprzedać lub wykorzystać do wysyłania wiadomości zawierających treści reklamowe naszych partnerów. Sposób ten wymaga największej cierpliwości lista użytkowników rośnie z reguły powoli, ale, gdy będzie już spora na przykład po 3-4 latach to uzyskamy całkiem przyjemny profit.

Podsumowując, zarabianie w Internecie za pomocą własnego portalu jest możliwe, ale wymaga dużo pracy i zaangażowania, zanim osiągniemy realny zysk. Jeśli nie chcemy czegoś robić lub praca nad przychodzi nam z wielkim trudem lepiej się, za to nie brać takie pomysły z reguły się nie udają, a potrafią przynieść sporo nerwów i zniechęcenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here