Meble i zwierzęta – jak zawrzeć rozejm?

0
772

Na początku warto uświadomić sobie, że zwierzęta i dzieci to czynniki niekoniecznie sprzyjające temu, by zachować nasze meble w idealnym stanie – chyba, że wykażemy się odrobiną rozsądku. O ile dzieci lepiej pozostawić w kompetencjach rodziców, o tyle każdy właściciel psa lub kota może, przy odrobinie wysiłku, być o ukochane meble spokojny.

Dlaczego naszym domowym pupilom zdarza się niszczyć? Przyczyny zazwyczaj nie wykraczają poza kilka standardowych przypadków. Nasze meble bywają zagrożone przez:
.
– nudę
– naturalne instynkty
– lęk separacyjny
– niedostateczną dbałość o higienę zwierzaka

Nuda to zmora naszych zwierząt. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie zapewniamy im wystarczających bodźców. Psy i koty potrzebują do szczęścia nie tylko jedzenie, ciepłego legowiska i głaskania, ale też wyzwań fizycznych i umysłowych. Wyobraźmy sobie, że nasze życie ogranicza się do jedzenia, spania i spaceru dookoła bloku. Dlatego znudzony futrzak sam zapewnia sobie rozrywkę – a, że bywa nią prucie nitek z dywanu… Dlatego ocal swoje meble i pobaw się z kotem lub psem, zapewnij mu stymulację intelektualną ucząc go nowych sztuczek i zmęcz go na porządnym spacerze, lub w zabawie.

Naturalne instynkty – gryzienie, drapania i kopanie. Sytuacja podobna do poprzedniej. Wystarczy zapewnić zwierzakom odpowiednie zabawki, szarpaki, drapaczki itd., a nasze meble powinny przetrwać bez uszczerbku. Nagradzajmy go za pożądaną aktywność i postarajmy się, żeby niepożądana nie była dla naszego pupila atrakcyjna. O wiele łatwiej wygasić niepożądane zachowania u zwierzaka, który się nie nudzi.

Meble cierpią najbardziej, gdy pozostawiony w domu pies postanawia odreagować swoje lęki na obiciu kanapy lub nodze stołu. Zwalczanie leku separacyjnego to zajęcie wymagające wysiłku, ale nasz pupil i nasze meble chyba na to zasługują. Pomocne mogą być akcesoria, takie jak klatka kennelowa (łatwiej uspokoić się psu, który nie ma za wiele przestrzeni – bazuje to na atawistycznym zachowaniu zwierząt żyjących w jamach, norach itd.), kong, lizawka. Żucie i lizanie to czynności, które są dla psowatych odpowiednikiem kubka melisy – dlatego z braku innych opcji, pies może przeżuć szczególnie zachęcające meble. W internecie jest mnóstwo publikacji pokazujących, jak skutecznie, w niestresujący dla psa sposób wprowadzić do użycia klatkę kennelową i jak przeformułować codzienne rytuały, by nasze wyjście z domu było dla psa bodźcem do drzemki zamiast do pożerania taboretów.

Ostatnia przyczyna jest zupełnie banalna – dbajmy o dobrą karmę, by uniknąć problemów żołądkowych, podawajmy psu gotowaną marchew, która pozwoli wyregulować pracę około-odbytowych, sprzątajmy w kociej kuwecie, aby nasz uroczy kociaczek nie postanowił załatwić się na naszą desingerska poduszkę. Linienie to zmora wielbicieli dywanów – w tym przypadku mogą pomóc: odpowiednia szczotka/ zgrzebło i suplementy diety. Zwierzęta nieprzeznaczone do hodowli powinny być sterylizowane i kastrowane – unikniemy w ten sposób zabrudzeń związanych z cieczką i znaczeniem terenu.

Przy odrobinie wysiłku nasze meble mogą pozostań nienaruszone – nawet, jeśli wypełnimy pokój owczarkami i delikatnymi antykami. Warto zadbać o komfort psychiczny i fizyczny domowych pupili – skorzystają na tym wszyscy: i właściciele, i zwierzaki i meble

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here