Medycyna alternatywna a zaburzenia łaknienia

0
558

Zaburzenia łaknienia są częsta przypadłością, szczególnie wśród kobiet. Dlaczego? Bo w ich przypadku dążenie do zachowania idealnej figury staje się nieraz ważniejsze niż zdrowie. Efektem jest stosowanie drastycznych diet, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaburzenia łaknienia mogą się też wiązać z innymi czynnikami. Co warto wiedzieć na ich temat? W jaki sposób w walce z nimi może się wykazać medycyna alternatywna?

Jakie zaburzenia łaknienia są najczęściej spotykane?
Współczesna medycyna zna wiele przypadków tego typu zaburzeń. Mogą mieć one różne przyczyny i formy. Wiele z nich wynika ze złych nawyków żywieniowych oraz z problemów związanych z akceptacją swego ciała. Błędne podejście do diet oraz zbyt niska ocena siebie samego to problemy, które pojawiają się w przypadku takich zaburzeń najczęściej.

Dotyczy to przede wszystkim bulimii oraz anoreksji – dwóch problemów, które wiążą się ze zbyt krytycznym spojrzeniem na własne ciało. Są to najpowszechniej występujące choroby, których źródłem okazują się zbyt rygorystyczne programy odchudzające. Zmniejszony apetyt, nawet jeśli nie wiąże się z dietami, może być niepokojącym sygnałem. Często towarzyszy on depresji oraz chorobom nowotworowym, zatem ignorowanie tego problemu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niebezpiecznym sygnałem jest też nadmierny apetyt, który może wskazywać m. in. na problemy z cukrzycą lub też świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Zaburzenia łaknienia: w jaki sposób można z nimi walczyć?
Leczenie zaburzeń łaknienia wymaga przede wszystkim dostosowania metody do potrzeb pacjenta. Jednym pomoże psychoterapia, inni muszą rozwiązać problemy związane z tą chorobą, której skutkiem są zaburzenia łaknienia. W wielu przypadkach cenną pomocą dla osób mających problemy z łaknieniem okazuje się medycyna alternatywna. Proponuje ona przede wszystkim korzystanie z tych metod, dzięki którym można skutecznie zwalczać stres. To on często bywa przyczyną problemów z układem pokarmowym, może być też jedną z głównych przyczyn kłopotów z apetytem.

W przypadku bulimii oraz anoreksji medytacja może się okazać cenną pomocniczką psychoterapii, podobnie zresztą jak terapia grupowa. Przy problemach z apetytem pomocne mogą się tez okazać zioła, a w szczególności dziurawiec oraz gorzknik kanadyjski. Wśród tych roślin leczniczych, które pomagają wzbudzić apetyt, ważne miejsce zajmuje też traganek.

Dieta a zaburzenia łaknienia
Na nasz apetyt wpływ ma m. in. dieta. To, jak wygląda nasza dieta, bywa też efektem naszego podejścia do jedzenia. Nie powinno zatem dziwić to, że lekarze zauważyli bardzo silny związek pomiędzy niedoborami poszczególnych składników odżywczych a zaburzeniami łaknienia. Niedobory magnezu mogą zatem sprzyjać anoreksji lub bulimii, podobne rezultaty może też przynieść brak odpowiedniej ilości cynku w diecie. By uniknąć problemów z łaknieniem, warto pamiętać też o ogromnej roli witamin z grupy B. i ich braki mogą stać się przyczyną zmniejszonego apetytu, a tym samym – dalszych niedoborów witamin oraz minerałów.

Zaburzenia łaknienia mogą mieć wiele przyczyn. Stres oraz dążenie do uzyskania perfekcyjnego wyglądu są tu jednak najczęściej pojawiającymi się przyczynami kłopotów ze zdrowiem. Nadmierny apetyt lub brak łaknienia to problemy, które mogą nieść ze sobą wiele zagrożeń. Nie można ich lekceważyć, a podjęte w porę leczenie jest wyjątkowo ważne. Medycyna alternatywna może okazać się tu niezwykle pomocna, szczególnie w chwili, gdy głównym problemem jest brak apetytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here