Medycyna alternatywna a zdrowe stawy

0
727

Zdrowe stawy to podstawa dla każdej osoby, która chce się cieszyć sprawnością i dobrą formą do późnej starości. Niestety z wiekiem to właśnie stawy zaczynają nam sprawiać najwięcej problemów. Bóle, uczucie sztywności oraz drętwienie to problemy, z którymi musi się zmierzyć wielu pacjentów na całym świecie. W jaki sposób może im pomóc medycyna alternatywna? Jakie leczenie może przynieść poprawę stanu zdrowia?

Dlaczego stawy bolą?
Stawy służą nam dzielnie przez całe życie. To dzięki nim możemy się poruszać i wykonywać tysiące czynności każdego dnia. Im starszy nasz organizm, tym więcej problemów ze stawami. Drobne błędy i codzienne zaniechania sprawiają jednak, że stawy mogą szybciej tracić swą dobrą formę. Do najczęściej pojawiających się problemów zalicza się stany zapalne stawów, których charakterystyczną cechą są obrzęki. Częste są też podrażnienia, które także mogą sprawić wiele problemów z poruszaniem się. Wyjątkowo dokuczliwe są jednak te zmiany, do których dochodzi z wiekiem lub też wskutek degeneracji stawów spowodowanej niewłaściwym stylem życia lub urazem. Uszkodzona chrząstka stawowa staje się w tym momencie źródłem wielu problemów i silnego bólu, który odbiera radość życia i sprawia, że wykonywanie prostych czynności staje się wielkim wyzwaniem.
Jak chronić stawy przed tak poważnymi dolegliwościami? Jakie leczenie każdy z nas powinien podjąć, by ograniczyć problemy z narządami ruchu?

W walce o zdrowe stawy: jakie metody leczenia oferuje tradycyjna medycyna?
Leczenie chorób związanych ze stawami zajmuje ważne miejsce we współczesnej medycynie. Wiele uwagi poświęca się rehabilitacji oraz tym zabiegom chirurgicznym, które mogą pomóc w przypadku urazów lub problemów związanych z budową stawów. Ważną rolę w tradycyjnej medycynie zajmują też leki przeciwbólowe oraz te, których celem jest ograniczenie stanu zapalnego. Można też korzystać z terapii uzupełniających, które mogą wspierać zarówno leczenie, jak i skuteczność działań profilaktycznych.

Medycyna alternatywna w walce o zdrowe stawy

Medycyna alternatywna to szereg terapii, które mogą pomóc w walce z bólem oraz pomóc w utrzymaniu większej sprawności fizycznej. Wiele uwagi poświęca się tu ćwiczeniom. Wiadomo, że brak ruchu może być dla stawów równie niebezpieczny, jak nadmierne treningi czy zbyt forsowna praca fizyczna. W walce z bólem oraz stanami zapalnymi wykorzystywana jest też hydroterapia. W walce z uczuciem sztywności stawów pomocne okazują się ćwiczenia na basenie. Stany zapalne przebiegają łagodniej w chwili, gdy pacjenci stosują zimne i gorące kąpiele lub okłady. Zimne kompresy pozwalają z kolei na prowadzenie skuteczniejszej walki z obrzękami.
Ból oraz obrzęki stawów można tez zwalczać za pomocą ziół. W gronie tych roślin leczniczych, po które w przypadku problemów ze stawami medycyna alternatywna sięga najchętniej, znajduje się imbir. To jedna z tych roślin leczniczych, której skuteczność polega na zwalczaniu stanu zapalnego. Bóle stawów pozwala z kolei złagodzić arnika, będąca częstym składnikiem maści przeznaczonych do walki z bólami stawów. Okłady ze skrzypem polnym są kolejnym sposobem na złagodzenie stanu zapalnego, z którego mogą korzystać pacjenci.

Dieta a zdrowie stawów
To, co jemy, ma ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Nic dziwnego, że w walce o zdrowe stawy ważną rolę odgrywa też dieta, której medycyna alternatywna poświęca wiele uwagi. Dla stawów i ich zdrowia ważne jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Każdy dodatkowy kilogram to zbędne obciążenie dla stawów. Stawom szkodzić też może nadmiar kawy i alkoholu, poważnym zagrożeniem są też dla nich papierosy. Niebezpieczna może być też dieta, w której wieprzowina oraz czerwone mięso odgrywają zbyt wielką rolę. Warto sięgać po nie w rozważny sposób, pamiętając o ich negatywnym wpływie na stawy. Produktem, który stać się może cennym wsparciem zdrowej diety, będzie z kolei olej z wiesiołka. Na stawy dobrze wpływają też witaminy z grupy B oraz selen.

O zdrowe stawy warto zadbać w chwili, gdy nie sprawiają one jeszcze żadnych problemów. Im później rozpoczęte zostanie leczenie, tym większe straty spowodowane degeneracją chrząstki stawowej lub rozwijającym się stanem zapalnym. Zdrowe i mocne stawy nie muszą być marzeniem, a ich ochronę pozwalają zwiększyć odpowiednie składniki diety oraz systematyczne, choć niezbyt forsowne ćwiczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here