Medycyna alternatywna: jak walczyć z problemami ze skórą?

0
637

O pięknej skórze i doskonałej cerze marzy niemal każda z nas. Problemy dermatologiczne oraz poważniejsze schorzenia sprawiają jednak, że nasza skóra swym wyglądem znacznie odbiega od ideału. Leczenie dermatologiczne w wielu przypadkach staje się niezbędne, podobnie jak korzystanie z drogich, specjalistycznych kosmetyków. Nie każda z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jak znacznym stopniu może nam pomóc medycyna alternatywna. I tu skóra stała się przedmiotem żywego zainteresowania, a liczne terapie naturalne mogą okazać się cennym wsparciem tradycyjnego leczenia. Co każda z nas powinna wiedzieć na temat dolegliwości skórnych oraz najważniejszych metodach walki z nimi?

Skóra: niezwykły narząd
Dlaczego skóra powinna być nie tylko piękna, ale i zdrowa? Bo to niezwykły narząd, który ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Często zapominamy o tym, że skóra to narząd spełniający wiele ważnych funkcji, dzięki czemu nasz organizm może funkcjonować w prawidłowy sposób. Zarówno naskórek, jak i skóra właściwa muszą podołać wielu ciężkim zadaniom. To skóra odbiera bodźce zewnętrzne, to skóra chroni ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki skórze nasze ciało może utrzymać odpowiednią temperaturę oraz kontrolować utratę wilgoci. Zdrowa skóra ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Brak problemów związanych z jej funkcjonowaniem sprawia jednocześnie, że możemy cieszyć się pięknym wyglądem. Ten narząd jest jednak wyjątkowo podatny na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, co skutkuje licznymi problemami skórnymi. Defekty związane z wyglądem skóry bywają też często efektem problemów z ogólnym stanem zdrowia, a często to właśnie wysypki czy przebarwienia są pierwszym symptomem poważnej, rozwijającej się w ukryciu choroby. Jakie objawy powinny wzbudzać nasz niepokój?

Skóra i najczęstsze problemy związane z jej stanem
Gdy skóra przestaje funkcjonować w prawidłowy sposób lub też zbyt długo narażona jest na kontakt ze szkodliwymi dla niej czynnikami, zaczynają się dość poważne problemy związane z jej wyglądem. Są wśród nich zarówno dolegliwości trudne do pokonania, jak i „drobne” defekty kosmetyczne, z którymi można uporać się w dość prosty sposób. Jednym z najczęściej występujących problemów jest trądzik, będący efektem stanu zapalnego rozwijającego się wokół meszków włosowych. To problem typowy dla nastolatków i jeden z „symboli” dojrzewania. Cera trądzikowa staje się jednak wyjątkowo dokuczliwa dla osób dorosłych, którym (mimo braku zagrożenia dla zdrowia) trądzik sprawia wiele problemów. Innym problemem, z którym nasza skóra musi się borykać dość często, jest ropień. Jego pojawienie się jest efektem występowania zmian zapalnych, do których dochodzi pod skórą. Nacięcie i zdrenowanie guzka wypełnionego ropą staje się w tym przypadku jedynym rozwiązaniem problemu, jaki może zaoferować tradycyjna medycyna. Sporym problemem, z którym można się obecnie rozprawić dość szybko, jest też niegroźna opryszczka. Groźniejsze są już wysypki oraz świąd, będący jednym z najbardziej powszechnych objawów stanu zapalnego. I tu jednak medycyna radzi sobie doskonale, a możliwości rozwiązywania tego typu problemów jest wiele. Nie brak jednak schorzeń skóry, które nie tylko sprawiają wiele problemów natury estetycznej, ale są też objawami znacznych problemów ze zdrowiem.

Czyraki są problemem poważnym, a i walka z nimi staje się trudniejsza. Są to guzki, które pojawiają się wokół meszków włosowych. Ich pojawienie się jest skutkiem działalności bakterii, które mogą poważnie zaszkodzić naszej skórze. Można je usuwać, jednak często pozostają po nich przykre pamiątki w postaci blizn. Kolejną przypadłością, której pokonanie może sprawiać więcej problemów, są infekcje grzybicze. Warto pamiętać, że grzybica może zaatakować nie tylko nasze stopy, ale i całe ciało. Osłabienie organizmu spowodowane choroba lub dłuższą kuracją antybiotykami jest jednym z tych czynników, które takiej infekcji wyjątkowo sprzyjają. Obok grzybicy poważnym schorzeniem skóry często okazuje się drożdżyca. Drożdżaki, które zazwyczaj atakują układ pokarmowy oraz pochwę, mogą stać się poważnym zagrożeniem i dla naszej skóry. Szczególnie narażone są na ten problem osoby mające cukrzycę, AIDS lub inne kłopoty zdrowotne, wiążące się ze znacznym osłabieniem odporności.

Stany zapalne skóry to kolejny problem. Szczególnie uciążliwe jest przewlekłe zapalenie skóry, które wiąże się z powstawaniem strupów, łuszczeniem się skóry oraz z jej uporczywym swędzeniem. Dolegliwość ta znana jest też jako egzema, czyli wyprysk. Wyprysk kontaktowy to jedna z najczęściej występujących form zapalenia skóry, choć i inne schorzenia są dość częstym zjawiskiem. W ich gronie znajduje się m. in. atopowe zapalenie skóry oraz wyprysk łojotokowy. Każda z tych dolegliwości wymaga odpowiedniego leczenia, które pozwoli odzyskać skórze dobrą formę i atrakcyjny wygląd.

Guzki oraz torbiele są kolejną przypadłością, na którą narażona jest nasza skóra. Torbiele, czyli twarde guzki wypełnione płynem, nie tylko brzydko wyglądają, ale często są też przyczyną bólu. Wycinanie takich guzków jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, z takiej opcji najchętniej też korzystają pacjenci. Znacznie poważniejsza jest sytuacja w przypadku guzów. Zanieczyszczone środowisko, problemy związane z dziurą ozonową oraz wiele czynników związanych z życiem w XXI wieku sprawia, że zmiany nowotworowe coraz częściej atakują naszą skórę. Zbyt częste przebywanie na słońcu jest jedną z podstawowych przyczyn raka skóry, jednak wiele zmian nowotworowych może się rozwijać pod wpływem innych czynników. Staranna obserwacja skóry jest zatem ważna dla każdego z nas, podobnie zresztą jak zgłaszanie niepokojących objawów lekarzowi. To on powinien zadecydować o tym, jakie leczenie można podjąć w danym przypadku. On też może zalecić jedną z terapii uzupełniających, z których korzysta medycyna alternatywna. Jakie metody są tu polecane najczęściej?

Medycyna alternatywna w walce o zdrową skórę
Zdrowa skóra może być efektem wielu działań oraz czynników, m. in. odpowiednio skomponowanej diety. Menu pełne warzyw i owoców to moc witamin, które korzystnie wpływają na wygląd skóry. Cynk, magnez oraz selen to kolejne składniki, których w zdrowej diecie brakować nie może. Cukry oraz tłuszcze mają z kolei niekorzystny wpływ na wygląd skóry i sprawiają, że staje się ona bardziej podatna na takie problemy, jak trądzik czy łojotok. W walce o piękny wygląd pomocne są też zioła, które często są cennym wsparciem w czasie leczenia poważnych chorób skóry. Goździk i pokrzywa mogą pomóc zatem w przypadku stanów zapalnych, z kolei herbatki z łopianu wykazują się spora skutecznością w walce z trądzikiem. Przy trądziku z powodzeniem są też stosowane maseczki z czarnego bzu oraz nagietka.
W gronie innych metod, z których w walce o piękną skórę chętnie korzysta medycyna alternatywna, znajdują się m. in. liczne metody walki ze stresem. Wiadomo, że jest on jednym z czynników wpływających negatywnie na wygląd skóry, a jego nadmiar sprzyja m. in. problemom z trądzikiem. Medytacja, wypoczynek oraz inne techniki pomagające pokonać stres mogą przynieść zatem nie tylko poprawę samopoczucia, ale i wyglądu.
Wiele sukcesów przynosi też umiejętne stosowanie olejków eterycznych. Aromaterapia pomaga m. in. w walce z trądzikiem, w przypadku którego najlepszym rozwiązaniem jest wcieranie w miejsca objęte trądzikiem olejku cytrynowego i jałowcowego. Eukaliptus oraz krzew herbaciany to olejki, które można z kolei wykorzystać do walki z opryszczką. Olejek z krzewu herbacianego oraz lawendy to duet, z którego mocy można skorzystać przy problemach z grzybicą, natomiast lawenda i rumianek pomagają przy wypryskach oraz stanach zapalnych skóry.

Zdrowa i piękna skóra nie musi być marzeniem. Medycyna alternatywna zna wiele prostych i tanich metod walki o jej dobrą formę, które mogą skutecznie wspierać tradycyjne leczenie schorzeń skórnych. Odpowiednia dieta oraz stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia to czynniki, o których w trosce o własne piękno nie powinnyśmy zapominać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here