Medycyna alternatywna kontra wzdęcia

0
618

Wzdęcia są dość powszechną przypadłością, a powiększający się brzuch dla wielu osób staje się przyczyną braku pewności siebie, gorszego nastroju oraz kiepskiego samopoczucia. W jaki sposób można sobie radzić z taką przypadłością? Oto kilka sprawdzonych metod, za pomocą których radzi sobie ze wzdęciami medycyna alternatywna.

Czym są wzdęcia?
Wzdęcia to nic innego, jak zaburzenia związane z pracą układu pokarmowego, wskutek których dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się gazów jelitowych. Skutkuje to takimi dolegliwościami, jak poczucie ciężkości oraz powiększenie obwodu brzucha. Choć problem ten nie jest zbyt groźny, dla wielu osób, ze względu na częstotliwość występowania oraz swą uciążliwość, wzdęcia stają się wielkim utrapieniem. Jakie metody walki ze wzdęciami zaleca zatem medycyna? Podstawa to określenie przyczyn problemu oraz podjęcie odpowiedniej metody walki z nim.

Skąd biorą się problemy ze wzdęciami?
Przyczyn kłopotów ze wzdęciami może być wiele. Często okazuje się, że za rozwój tej uciążliwej dolegliwości odpowiada sam pacjent. Nieprawidłowa dieta, jedzenie w pośpiechu oraz zbyt obfite posiłki – oto lista „grzechów głównych”. Takie zachowanie sprzyja problemom ze wzdęciami, jednak nie tylko błędy żywieniowe mogą być winne. Wiadomo przecież, że wzdęcia bardzo często pojawiają się wraz z innymi chorobami nękającymi ludzki układ pokarmowy. Zaburzenia związane z pracą jelit oraz wrzody to dolegliwości, w przypadku których wzdęcia są problemem bardzo częstym. Wiadomo również, że osoby mające problemy z regularnym wypróżnianiem się są w większym stopniu narażone na problemy z chorobami układu pokarmowego. Sprawia to jednocześnie, że zaparcia często łączą się ze wzdęciami, co jeszcze bardziej utrudnia życie wielu osobom. W jaki sposób można sobie radzić w tym problemem?

Medycyna kontra wzdęcia: jakie metody leczenia można zastosować?
Ponieważ wzdęcia są przypadłością częstą i bardzo uciążliwą, medycyna już dawno poświeciła im sporo uwagi. W przypadku medycyny tradycyjnej, podstawą leczenia stają się leki. Są to przede wszystkim substancje mające działać rozkurczowo. Często medycyna tradycyjna stawia na leczenie chirurgiczne, które w przypadku poważniejszych schorzeń może się okazać rozwiązaniem niezbędnym. A jak pomóc może medycyna alternatywna?

W przypadku terapii traktowanych jako naturalne uzupełnienie dla tradycyjnego leczenia, podstawę stanowi odpowiednia dieta. Zaleca się zatem unikanie takich sytuacji, jak przejadanie się czy objadanie zbyt ciężkostrawnymi przekąskami. W trosce o swe zdrowie warto tak zaplanować posiłki, by jeść kilka razy dziennie. Wtedy porcje są mniejsze, a regularność spożywania takich posiłków sprawia, że układ pokarmowy pracuje znacznie lepiej. Sprawia to, że metabolizm nie sprawia już tyle problemów. Lepsza przemiana materii oraz mniej problemów ze wzdęciami – oto podstawowe zalety związane z odpowiednim rozplanowaniem swych posiłków.

Dieta jest ważna, jednak nie tylko ona jest wykorzystywana w walce ze wzdęciami. W gronie tych terapii, po które chętnie sięga medycyna alternatywna, znajduje się też hydroterapia. Ciepła kąpiel może okazać się nie tylko skutecznym, ale i bardzo przyjemnym sposobem na walkę z tak uciążliwą przypadłością, jaką są wzdęcia. W niektórych przypadkach zalecanym rozwiązaniem są też delikatne lewatywy, które można przeprowadzić w domu. Gotowe zestawy dostępne są w wielu aptekach, a efekty ich działania mogą przynieść wspaniałe rezultaty.

Cennymi sojusznikami w walce z gazami jelitowymi są także zioła. Skutecznością wykazuje się tu m. in. rumianek, który skutecznie rozluźnia nasz układ pokarmowy. Rozkurczowym działaniem wyróżnia się również mięta pieprzowa – kolejny lek naturalny, z którego mocy medycyna alternatywna korzysta bardzo chętnie. Innym lekiem, który doskonale wpływa na prace układu pokarmowego, okazuje się gorzknik kanadyjski. To kolejne zioło, dzięki któremu wzdęcia mogą stać się problemem łatwym do pokonania.

Wzdęcia są uciążliwym problemem, nie brak jednak skutecznych metod na ich pokonanie. Warto pamiętać, jak ważna jest odpowiednia dieta oraz odpowiednie planowanie posiłków. To podstawa, bez której o zdrowiu i dobrej formie można tylko pomarzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here