Miejskie atrakcje: najcenniejsze zabytki Gdańska

0
2139
Gdańsk
Gdańsk

Jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a jego zabytki przyciągają wycieczki nie tylko z Polski. Gdańsk to wyjątkowe miejsce, w którym każdy znajdzie dla siebie wiele atrakcji. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w tym mieście? Które z zabytków Gdańska zasługują na szczególną uwagę? Oto najważniejsze z licznych atrakcji Gdańska.

Brama Wyżynna w Gdańsku
Brama Wyżynna w Gdańsku

Gdańsk to przede wszystkim słynna Droga Królewska, która – jako najbardziej reprezentacyjna część miasta – cieszy się największym zainteresowaniem turystów. Odcinek między Bramą Wyżynną a Zieloną Bramą może swym pięknem zaskoczyć każdego. Gotyckie budowle obronne sąsiadują z reprezentacyjnymi gmachami, wśród których nie brak obiektów znanych i cenionych w całej Europie. Z pewnością można do nich zaliczyć Wielką Zbrojownię, będącą wspaniałym przykładem późnego renesansu w gdańskiej architekturze.
Jednym z symboli Gdańska, a zarazem jednym z najcenniejszych przykładów gotyckiej architektury tego miasta jest Dwór Bractwa św. Jerzego z końca XV wieku. Warto też zwiedzić Dom Uphagena, w którym mieści się obecnie Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Wśród cennych skarbów gdańskiej architektury świeckiej znalazł się również ratusz – jedna z najpiękniejszych budowli tego typu w Polsce, której budowę rozpoczęto już w XIV wieku. Obecnie w tej imponującej siedzibie władz miejskich mieści się godne polecenia Muzeum Historii Miasta Gdańska. Fontanna Neptuna oraz Dwór Artusa to kolejne gdańskie symbole, obok których nie można przejść obojętnie. Dom Ławników oraz Złota Kamieniczka to kolejne atrakcje, które czekają na zwiedzających w centrum Gdańska. Z budowli sakralnych wyróżnia się Kościół Mariacki, będący największą gotycką świątynią na ziemiach polskich. Mniejszym, za to zachwycającym swym pięknym wnętrzem kościołem, do którego warto zajrzeć w czasie pobytu w Gdańsku, jest gotycki kościół św. Mikołaja. Na uwagę zasługuje również kościół św. Brygidy, o którym (za sprawą zbierających się w nim działaczy „Solidarności”) zrobiło się głośno w latach 80. XX wieku. Pomnik księdza Popiełuszki oraz epitafium katyńskie – oto odwołania do najnowszej historii Polski, które można ujrzeć w tym cennym zabytku z XIV stulecia.

Słynny Gdański żuraw
Słynny Gdański żuraw

Wielką atrakcją jest też Długie Pobrzeże z gotyckimi bramami wodnymi oraz słynnym żurawiem. Ta pochodząca z połowy XV wieku jest dziś nie tylko jednym z symboli Gdańska, ale również jednym z najważniejszych obiektów wchodzących w skład Centralnego Muzeum Morskiego. Ta placówka, jako jedna z największych placówek muzealnych o tematyce marynistycznej, sama w sobie stanowi nie lada atrakcję. Warto też poszerzyć program wycieczki o wizytę na przylądku Westerplatte, na którym czeka doskonale znany pomnik Obrońców wybrzeża, cmentarz wojenny oraz ruiny mieszczących się tu niegdyś koszar. Wizyta w tym miejscu może stać się wyjątkową lekcją historii, z której każdy z nas powinien skorzystać.

Hotel Mercure w Gdańsku
Hotel Mercure w Gdańsku

Sam Gdańsk, w którym bez problemów można znaleźć noclegi w hotelach, domach wycieczkowych oraz szkolnych schroniskach, znany jest też jako doskonała baza wypadowa dla tych, którzy chcą zwiedzić inne atrakcje Trójmiasta. Dzięki sprawnie działającej komunikacji można stąd urządzać wycieczki do Sopotu oraz Gdyni, można też skorzystać z możliwości wypoczynku na pobliskich plażach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here