Minoga: niewielka wieś pełna atrakcji

0
2954

21Bliskość Krakowa, położenie w odległości kilku kilometrów od granicy z Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz piękna okolica to walory, dzięki którym jurajska wieś Minoga stała się miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jej terenie?
1
Minoga to miejscowość ciekawa zarówno dla miłośników historii, jak i osób stawiających na aktywny wypoczynek. Położona nad potokiem Minożka, jest świetnym punktem wypadowym na jurajskie szlaki. Ciekawe wycieczki można urządzać zarówno po pobliskim OPN, jak i po niezwykle malowniczym Dłubniańskim Parku Krajobrazowym. We wsi nie brak też ciekawych pamiątek z dawnych czasów. Już w XVII wieku ozdobą tej wsi stał się dwór, w pobliżu którego w połowie XIX wieku powstała nowsza rezydencja. Dziś to ona jest największą atrakcją w Minodze i najcenniejszą pamiątką po rodzinie Wężyków. Czeka tu wielka atrakcja i dla tych, którzy lubią podziwiać piękno przyrody. Tutejsza aleja kasztanowców to wyjątkowo ciekawy pomnik przyrody i miejsce, które swym urokiem może zachwycić każdego.

( kupie zdjęcie alei kasztanowców w minodze – zakładka kontakt)dwor minoga

Zespół parkowo-pałacowy w Minodze
Wzniesiony w połowie XIX wieku przez ród Wężyków pałac wraz z otaczającym go parkiem stanowi wyjątkową atrakcję. Jako własność prywatna, stał się on w ostatnich latach eleganckim ośrodkiem konferencyjnym. Najważniejszym mieszkańcem pałacu był Franciszek Wężyk, którego grób można ujrzeć w pobliskim kościele parafialnym. W swych utworach poetyckich sławił on zarówno piękno Minogi, jak i pobliskiej doliny Prądnika. Po II wojnie światowej pałac stał się własnością państwa. Służył różnym celom, a częste zmiany przeznaczenia oraz brak należytej troski sprawił, że cenny zabytek powoli popadał w ruinę. Dopiero w ostatnich latach pałac trafił w ręce prywatne, a podjęte prace przywróciły mu wspaniały wygląd. Dziś jest on najcenniejszym skarbem Minogi oraz świetnym przykładem troski o zabytki.

Minoga_kosciol

Kościół parafialny: perełka sakralnej architektury
Barokowy kościół Narodzenia NMP z I połowy XVIII wieku również zasługuje na uwagę. Wiadomo, że kościół w Minodze istniał już w XIV wieku, a najstarsza świątynia była obiektem drewnianym. Obecny kościół wzniesiono w latach 30. XVIII wieku właśnie w miejscu drewnianego, zniszczonego przez pożar kościółka. Ciekawy portal oraz piękna fasada są wielkimi ozdobami tej świątyni. Ciekawie prezentuje się również wnętrze, w którym szczególną uwagę przyciąga ołtarz główny. Można w nim ujrzeć ciekawy obraz Matki Boskiej oraz figury przedstawiające doktorów kościoła. Wielką ozdobą jest nagrobek Franciszka Wężyka, wykonany z czarnego marmuru. W kościelnej krypcie spoczywają z kolei inni panowie wsi, zgodnie z dawnym zwyczajem chowani w wyjątkowo godny sposób.

kosciol minoga wnetrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here