Mniej znane oblicze Jury: co warto zobaczyć?

0
693

Piękna i pełna cennych skarbów Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Wycieczki odwiedzają ją chętnie, a wędrówka słynnym Szlakiem Orlich Gniazd jest jedną z jej największych atrakcji. Potężne zamczyska, malownicze dolinki i ostańce skalne, jaskinie oraz pełen cudów Ojcowski Park Narodowy są symbolami Jury. Nie brak tu jednak i takich miejsc, które turyści odwiedzają rzadziej, a którym uwaga z pewnością się należy. Jakie obiekty, mimo niewielkiego rozgłosu, zasługują na zainteresowanie? Jakie miejsca warto uwzględnić w programie swej wycieczki po Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej?

Wysocice: perła romańskiej architektury
Wieś Wysocice może się pochwalić wyjątkowo cennym skarbem. To romański kościółek, który powstał na przełomie XII i XIII wieku. Zbudowany z kamiennych ciosów jest jednym z najważniejszych zabytków na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zachwyca jego bryła oraz skromne wyposażenie, zadziwia również piękny portal, którego wyjątkową ozdobą są unikalne płaskorzeźby.

Imbramowice: z wizytą u Norbertanek
Klasztor oraz świątynia w Imbramowicach to jedna z najważniejszych atrakcji w Dolinie Dłubni. Wieś ta, od początku związana z klasztorem, zachwyca malowniczym położeniem i piękną okolicą. Sam zespół klasztorny jest jej najcenniejszą ozdobą. Barokowe zabudowania powstały w miejscu, w którym już w XII wieku istniał kościół oraz klasztor Norbertanek. Do dziś opiekują się tym obiektem zakonnice, które stosują się do bardzo surowych zasad życia zakonnego. Chętnie jednak udostępniają turystom kościół, a choć same ukrywają się przed wzrokiem gości, pozwalają im na zwiedzenie i kościoła, i przyklasztornych ogrodów.

Bydlin: tajemnicze ruiny
Niewielki Bydlin intryguje znajdującymi się tu ruinami. Dziś trudno ustalić, jaka funkcja była najważniejsza w dziejach istniejącej tu budowli. Wiadomo, że obiekt ten był i zamkiem, i kościołem, a dodatkowo przez pewien czas służył jako zbór ariański. Dziś zachowały się tylko jej ruiny – niezbyt malownicze, za to intrygujące swą historią i tajemniczością.

Żarki: sanktuarium i zabytki żydowskie
Żarki, piękne miasteczko leżące w pobliżu Myszkowa, zadziwić mogą wspaniałym kirkutem, dawną synagogą oraz maryjnym sanktuarium w Leśniowie. To ostatnie znane jest doskonale, a na szczególną opiekę mogą w nim liczyć rodziny. Mniej znane są już zabytki związane z Żydami, którzy przed II wojną światową stanowili sporą grupę wśród mieszkańców miasta. Zachowała się po nich synagoga, służąca obecnie jako dom kultury oraz kirkut. Ten wspaniały cmentarz może się pochwalić wspaniałymi macewami, wśród których można ujrzeć około 400 dość dobrze zachowanych nagrobków ozdobionych typowymi dla Żydów symbolami.

Złoty Potok: niezwykły pałac
Położony w wyjątkowo malowniczej Dolinie Wiercicy Złoty Potok zaintrygował już jednego z największych twórców polskiego romantyzmu. To właśnie Zygmunt Krasiński jest twórcą nazw większości stawów, źródeł i skał w tej okolicy. Cenną pamiątką związaną z tym poetą jest muzeum prezentujące pamiątki związane z jego pobytem w Złotym Potoku. Mieści się ono w dworku, który był własnością ojca poety – Wincentego Krasińskiego. Drugim zabytkiem, niestety opuszczonym i niszczejącym, jest pałac Raczyńskich. Sąsiaduje on z dworkiem. Całość otoczona jest pięknym parkiem, po którym można spacerować w ciszy i pięknym otoczeniu.

Chętnie odwiedzana Jura może się pochwalić coraz lepszym zagospodarowaniem turystycznym. Noclegi można tu znaleźć nie tylko w domach wycieczkowych, ale również w coraz liczniejszych gospodarstwach agroturystycznych. Gęstą sieć szlaków pieszych uzupełniają szlaki rowerowe oraz konne, przez co jurajskie tereny stały się istnym rajem dla miłośników turystyki aktywnej. Tu każdy może miło spędzić czas, a piękne otoczenie zapewnia udany wypoczynek na Jurze o każdej porze roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here