Na Szlaku Mennonitów

0
722

Żuławy Wiślane to wspaniała kraina, na terenie której czeka na turystów wiele ciekawych atrakcji. Mennonici stanowią tu grupę, której śladami wędruje się wyjątkowo przyjemnie. Osobom zainteresowanym tę tematykę pomaga Szlak Mennonitów, dzięki któremu można na nowo odkrywać Żuławy Wiślane i ich najcenniejsze skarby. Jakie ciekawe miejsca można odwiedzić podczas takiej wycieczki?

Większość ciekawostek, z którymi można się spotkać w czasie wycieczki po Żuławach, wiąże się z panującymi tu warunkami oraz z ukształtowaniem powierzchni. Groble oraz kanały są tu najważniejszymi i najbardziej charakterystycznymi elementami krajobrazu. To dzięki nim możliwe stało się życie oraz prowadzenie gospodarki na tym podmokłym terenie. Szlak Mennonitów pozwala nam jednocześnie poznać tak liczne i tak ciekawe ślady przeszłości i oryginalnej kultury dawnych mieszkańców tego regionu, którzy pojawili się na terenie Żuław w XVI wieku. Byli to Mennonici – osadnicy pochodzący z Holandii, którym udało się pokonać wodę i przystosować tutejszą ziemię do potrzeb rolnictwa. Dziś w delcie Wisły można poznawać ich kulturę – tak fascynującą i tajemniczą zarazem.

Kim byli ci fascynujący osadnicy z Holandii? Byli oni protestantami, którzy stworzyli jeden z głównych nurtów anabaptyzmu. Ich ideologia sprawiała, że często stawali się obiektem prześladowań. Byli oni przeciwnikami obejmowania wysokich urzędów, noszenia broni oraz służby wojskowej. Stąd też w Holandii spoglądano na nich niezbyt przychylnie, traktując ich nawet jako wrogów państwa. Gdy w XVI wieku w Holandii rozpoczęły się ich prześladowania, menonici postanowili poszukać schronienia w bardziej tolerancyjnej Polsce. Nazwani tu Olędrami, stali się ważną grupą ludności. Ważną, bo to dzięki nim udało się zagospodarować deltę Wisły i tereny Żuław. To oni uregulowali deltę Wisły, tworzyli groble i kanały. Oni też budowali wiatraki, które są dziś bezcennymi zabytkami techniki. Żuławy Wiślane mogą się też pochwalić licznymi wałami przeciwpowodziowymi oraz jazami. Są tu również piękne akwedukty, mosty zwodzone oraz stacje pomp.

Gdzie szukać najciekawszych atrakcji? Jakie miejscowości można odwiedzić w czasie wycieczki tak ciekawą trasą, jaką jest Szlak Mennonitów?

Jednym z takich miejsc, związanych dawniej z osadnictwem mennonitów, jest Sobieszewo. Zachowały się tu ciekawe, XVIII-wieczne nagrobki, przypominające o dawnych mieszkańcach wsi. Ze śladami Olędrów zetknąć można się również w miejscowości Świbno. Tutaj można zobaczyć wspaniały Przekop Wisły – jedną z ciekawszych atrakcji, jakimi mogą się poszczycić Żuławy Wiślane. Przekop ten powstał w XIX wieku i od tego czasu stał się jedną ze skuteczniejszych metod na ochronę przed powodzią. To Mikoszewo, będące obecnie popularnym letniskiem, to kolejna miejscowość, przez którą prowadzi szlak. Warto się tu zatrzymać na dłużej podczas wycieczki i zapoznać się z perełkami tutejszej architektury.

Piękne domy podcieniowe stanowią tu wspaniałą kolekcję, interesującym zabytkiem jest też karczma. Pobyt w tej miejscowości bez wątpienia może się okazać wspaniałym doświadczeniem. Jednak te najcenniejsze zabytki dawnej, żuławskiej architektury można zobaczyć w dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowościach, czyli w Drewnicy oraz w Żóławkach. Tu czekają na nas takie perełki dawnego budownictwa, jak wiatraki – koźlaki oraz słynne domy gburskie, podcieniowe zagrody oraz słynne zagrody holenderskie. A przecież to jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakimi mogą nas oczarować Żuławy. Ciekawe zespoły żuławskich domów zobaczyć można też w Nowej Kościelnicy oraz w Jezierniku. Wiele domów drewnianych o konstrukcji ryglowej będą mogli zobaczyć też ci turyści, którzy w czasie swej wycieczki po Żuławach dotrą do wsi Lubiszewo. Koniecznie trzeba też odwiedzić Wikrowo Wielkie. Historyczna zabudowa oraz cmentarz są tu najcenniejszymi atrakcjami, którym z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi.

Na terenie Żuław zachowała się jeszcze inna, wyjątkowa atrakcja. To dwa olęderskie domy modlitwy, będące niezwykle cennymi zabytkami. Można je zobaczyć m. in. w miejscowości Jezioro, która uchodzi za najbardziej mennonicką miejscowość na ziemiach polskich. Turystów mogą też oczarować Markusy – osada znana z pięknych domów olęderskich oraz ze sporej nekropolii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here