Najcenniejsze skarby Opolszczyzny

0
1369

Odkryta stosunkowo niedawno przez turystów Opolszczyzna może się pochwalić wspaniałymi atrakcjami. Piękne miasta, zabytkowe pałacyki i wiekowe świątynie można tu spotkać niemal na każdym kroku. Zafascynowane pięknem tego regionu wycieczki coraz chętniej zaglądają zarówno do Opola, jak i leżących w jego pobliżu miejscowości. Co warto zobaczyć w tej części Polski?

Opole: stolica polskiej piosenki
W tym rozśpiewanym mieście z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Opole może oczarować swym klimatem oraz wspaniałą architekturą. Malowniczy rynek otoczony okazałymi kamienicami, piękny ratusz oraz malownicze tereny nad Młynówką to symbole miasta. W czasie wizyty w tym mieście koniecznie trzeba wybrać się na teren Opolskiej Wenecji, koniecznie trzeba też zwiedzić Wieżę Piastowską. Jest ona jedyną pamiątką po zamku, który jeszcze przez II wojną światową był najcenniejszym zabytkiem miasta. Na uwagę zasługują również zabytki sakralne. Zespół klasztorny Franciszkanów zachwyca gotycką kaplicą św. Anny oraz nagrobkami lokalnych książąt. Znajdująca się w pobliżu katedra, będąca ciekawym przykładem architektury sakralnej w przełomu XIII i XIV wieku, przyciąga z kolei cudownym obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Jest też Opole miastem znanym z pięknych placówek muzealnych. Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Diecezjalne oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Warto też odwiedzić Bierkowice – dzielnicę Opola, której najcenniejszym skarbem jest Muzeum Wsi Opolskiej. Ten ogromny skansen może się poszczycić wyjątkową kolekcją ludowego budownictwa, znany jest też z ciekawych imprez folklorystycznych. Ci, którzy zarezerwują sobie noclegi w Opolu, będą też mogli zwiedzić najbliższą okolicę miasta. Co warto uwzględnić w programie takiej wycieczki?

Na Górze Świętej Anny
Góra Świętej Anny jest często odwiedzana przez pielgrzymki, a tutejsze sanktuarium należy do najbardziej znanych w Polsce. Piękna bazylika i kalwaria są najbardziej znanymi atrakcjami tej miejscowości. To jednocześnie miejsce, w którym można lepiej poznać dzieje Śląska, a w szczególności dzieje Powstań Śląskich. Wszak na Górze Świętej Anny czeka słynny Pomnik Czynu Powstańczego, a jedną z nowszych atrakcji jest Muzeum Czynu Powstańczego.

Wokół Jeziora Turawskiego
Jedną z ciekawszych miejscowości na terenie Opolszczyzny jest Turawa, która swą sławę zawdzięcza idealnym warunkom do wypoczynku i rekreacji. Pobliskie Jezioro Turawskie to zbiornik, który powstał w latach 30. XX wieku na Małej Panwi. To dzięki niemu Turawa zaczęła się rozwijać jako popularne letnisko. Dziś wędrówkę wokół Jeziora Turawskiego ułatwiają liczne szlaki turystyczne: piesze i rowerowe, a okoliczne lasy są idealnym terenem dla amatorów pieszych wędrówek. Jezioro Turawskie przyciąga też ornitologów, którzy mogą tu obserwować liczne gatunki ptactwa wodnego.

Kraina niezwykłych zamków
Opolszczyzna może się też pochwalić takimi zabytkami, jakimi są wspaniałe zamki. W Niemodlinie, w Białej oraz w wielu innych miejscowościach można podziwiać dawne rezydencje książąt i lokalnych władców. Miejscem wyjątkowym jest jednak Moszna, znana z bajkowego zamku ozdobionego licznymi wieżami. Nazywany „wizją pijanego cukiernika” zamek jest jednym z ciekawszych przykładów pomysłowości architektów tworzących w XIX wieku, a zarazem jedną z najważniejszych atrakcji Opolszczyzny.

Skarby drewnianej architektury
Olesno oraz Bierdzany to miejscowości, w których można ujrzeć wspaniałe przykłady drewnianej architektury sakralnej. Ciekawą świątynią mogą się również pochwalić Czarnowąsy, znane z kościoła św. Anny. Z budownictwem drewnianym można się również spotkać w takich miejscowościach, jak Wędrynia czy Laskowice.

Opolszczyzna jest regionem idealnym dla miłośników sielskich pejzaży i cennych zabytków. Atrakcji nie zabraknie tu ani dla dużych, ani dla tych najmłodszych turystów. Wycieczki po tym obszarze mogą z pewnością dostarczyć wielu wrażeń, a podróż przez najpiękniejsze tereny województwa opolskiego z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here