Najciekawsze muzea w Atenach.

0
911

Ateny mogą zaskoczyć ogromną ilością bezcennych zabytków, z powodu których stolica Grecji odwiedzana jest przez wycieczki z całego świata. Choć atrakcji na terenie miasta nie brakuje, warto poświęcić nieco czasu na wizytę w miejscowych placówkach muzealnych. Ateńskie muzea mogą zaskoczyć swymi zbiorami niejednego. Które z nich warto odwiedzić?

Ateny mogą pochwalić się przede wszystkim bezcennymi zbiorami sztuki. Miłośnicy El Greca oraz malarstwa epoki romantyzmu koniecznie powinni zajrzeć do ateńskiej Galerii Narodowej. Inną, bardzo ważną placówką, jest Muzeum Sztuki Cykladzkiej i Starożytnej Grecji. Warto też uwzględnić w programie swej wycieczki zwiedzanie Muzeum Benakisa, którego dumą jest imponująca kolekcja biżuterii pochodzącej z Bizancjum oraz Azji. Ciekawe ikony oraz inne eksponaty związane ze sztuką Bizancjum można natomiast ujrzeć w Muzeum Bizantyjskim.

Dla turystów – historyków obowiązkowym punktem w programie wycieczki do Grecji jest bez wątpienia wizyta w ateńskim Narodowym Muzeum Archeologicznym. Można tu ujrzeć wiele wspaniałych eksponatów, w tym skarby pochodzące w królewskich grobów odkrytych w Mykenach. To właśnie tu można na własne oczy ujrzeć złotą maskę Agamemnona oraz fragmenty ocalałych fresków, pochodzących z pałacu w Tyrynsie.

Cenne zbiory prezentowane są również w Narodowym Muzeum Historycznym. Nie brak tu dawnej broni, choć największą uwagę przyciągają eksponaty oraz obrazy związane z walką mieszkańców Grecji o niepodległość. Wielu wrażeń może dostarczyć również wizyta w Muzeum Miasta Ateny. To prawdziwa gratka dla tych, których interesuje XIX-wieczna historia Aten i proces jej wielkiej odbudowy. Nie brak wśród zbiorów cennych pamiątek historycznych oraz ciekawych dzieł sztuki. Innym, ciekawym muzeum, jest Muzeum Folklorystyczne, w którym można podziwiać przede wszystkim piękne hafty oraz wyroby wykonane w tradycyjny sposób przez mieszkańców tak licznych wysp greckich.

Znajdujące się na terenie Aten placówki muzealne z pewnością mogą pozytywnie zaskoczyć swymi zbiorami. Nie brak w nich cennych dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych, dzięki którym można lepiej poznać dzieje i kulturę nie tylko tego wyjątkowego miasta, ale i całej Grecji. Z pewnością wizytę w ich murach warto włączyć do programu swej wycieczki i skorzystać z możliwości zobaczenia tak cennych i ważnych dla Greków pamiątek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here