Najciekawsze zakątki Barcelony

1
1912

Barcelona jest miastem położonym w północno-wschodniej części Hiszpanii, w które w zapierający dech w piersiach sposób ukazuje połączenie tradycji wielokulturowej i nowoczesności. Potocznie nazywana stolicą Katalonii, Barcelona cieszy się wśród turystów ogromnym zainteresowanie. Głównie znana z licznych ośrodków kultury i sztuki, jest jednocześnie siedzibą znanego klubu sportowego założonego w 1899 roku, w skład którego wliczyć możemy znany na całym świecie zespól piłkarski FC Barcelona. Stadion na którym gra drużyna jest jedną z większych atrakcji miasta. Jeden z największych w Europie, obiekt sportowy może jednorazowo pomieścić na swoich trybunach do stu tysięcy widzów.

Obowiązkowo udając się do Barcelony należy zajrzeć do dzielnicy Barri Gotic. Znajdują się tam najstarsze zabytki Barcelony. Na miejscu niegdyś rzymskiego forum aktualnie w pełnej krasie prezentuje się ratusz oraz siedziba rządów Katalonii. Kawałek dalej natrafimy na pałac muzyki katalońskiej oraz pałac królewski, który początkowo był rezydencją hrabiów stalicy Katalonii. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku, następnie przez wiele lat zamieszkiwali go między innymi następcy Wilfreda. To również w tym pałacu zdawane były monarchom relacje przez samego Krzysztofa Kolumba ze znanych przez wszystkich podróży do Nowego Świata.

Oczywiście niepodważalnie najcenniejszym zabytkiem jest katedra, której budowa również rozpoczęła się w wieku XIII -Sagrada Familia. Niewiele osób wie jednak, że początkowo na miejscu tej znanej budowli mieściła się świątynia rzymska a następnie meczet. Zwiedzając wnętrze budowli Starego Miasta naszym oczom ukaże się przepiękny styl gotyku katalońskiego, który charakteryzuje się przede wszystkim strzelistością budowli, ostrymi łukami oraz licznymi zdobieniami w postaci niezwykłych witraży naściennych. Budowla to w niesamowity wręcz sposób łączy w sobie piękno wizualne w całej swojej postaci lecz również kryje za swoimi murami wiele niezwykłych i tajemniczych historii. Patronką Barcelony jest św. Eulalia, męczennica z czasów rzymskich. Jej krypta znajduje się w Sagradzie Familii, ponadto, to właśnie jej poświęcony jest relief z białego marmuru ukazujący sceny z życia, tortur i śmierci Świętej. Zwiedzając katedrę napotkać możemy stado gęsi. Może okazać się to niecodziennym zjawiskiem jednak warto wiedzieć, że to właśnie te zwierzęta są symbolem patronki miasta. Jak głosi legenda, kiedy gęsi przestaną zamieszkiwać świątynie nastąpi koniec świata. Sagrada Familia jest również miejscem w upamiętniającym na swój sposób podróże do Nowego Świata, albowiem to właśnie w tej kaplicy sakrament chrztu świętego przyjęli Indianie, którzy przybyli do Katalonii z Krzysztofem Kolumbem.

Ulica „awiniońska” jest kolejnym obowiązkowym przystankiem podczas zwiedzania miasta. Znana uliczka Starego Miasta – Carrer d’Avinvo w pełni poświęcona jest jednemu z wybitnych malarzy i jego dziłu. Mowa oczywiście o Pablo Picassie i obrazie Panny Awiniońskie, ukazującym panie lekkich obyczajów, zamieszkujący domy znajdujące się w tej dzielnicy. W Barcelonie znajduje się również muzeum poświęcone artyście, w którym obejrzeć można jego działa : rysunki, obrazy oraz ceramikę. Muzeum to mieści się prze Carrer Montcada leżącej również w części Starego Miasta. Warto jednak poświęcić chwilę czasu na zwiedzenie samej ulicy. Mieszczą się przy niej najlepiej zachowane w Barcelonie budynki z okresu średniowiecza, w tym bazylika Santa Maria del Mar, która podobnie jak wcześniej wspomniana Sagrada Familia, prezentuje styl gotyku katalońskiego. Budowlę to podziwiać można jedynie z zewnątrz. Podczas wojny domowej jej wnętrze spłonęło i do dnia dzisiejszego nie zostało odrestaurowane. Jak mówią sami Katalończycy odnowienie wnętrza nie jest niezbędne. Wypalenia dodały kaplicy dodatkowej surowości, prezentując cały urok stylu gotyckiego.

Barcelona w zdumiewający a zarazem bardzo prosty sposób ukazuje połączenie architektury starej i nowej, elementów artyzmu z dawnych wieków i nowego, świeżego powiewu sztuki. Sztukę tę spotkać możemy między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w której prezentowane są dzieła artystów z przełomu wieku XIX i XX. Placówka mieści się w przyległej do Barri Gotic, Parc de la Ciutadella. Obiekt ten powstał po zburzeniu dawnej cytadeli, która wybudowana została za panowania Filipa V, założyciela hiszpańskiej dynastii Burbonów. Twierdza ta pełniła również funkcję więzienia dla zbuntowanych i nieposłusznych mieszkańców miasta. Cytadela nie cieszyła się wśród Katalończyków dobrą opinią, dlatego przy pierwszej nadarzającej się okazji została zburzona a na jej miejscu wybudowany został park. Jednymi z pozostałości po starożytnej budowli jest neogotycki łuk triumfalny, wzniesiony na obrzeżach parku oraz dawny arsenał, który obecnie znajduje się w parlamencie Katalonii. Jest to najpopularniejszy park w Barcelonie ze względu na to, że skupia w jednym miejscu placówki edukacyjne o różnorodnej tematyce, na przykład muzeum geologiczne, przyrodnicze, ogród zoologiczny. Maskotką ZOO jest goryl albinos o imieniu Floquet de Neu, co w polskim tłumaczeniu oznacza Płatek Śniegi, zaś przy wejściu do ogrodu wita nas rzeźba Damy z parasolkę będące jednym z głównych symboli miasta. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej można zaś podziwiać dzieła takich sławnych artystów jak Pablo Picasso i Salvador Dali.

W 1992 roku Barcelona była gospodarzem igrzysk olimpijski. Z tego tytułu władze miasta podjęły się przebudowy nabrzeża. W pobliżu Port Olimpic powstały dwa bliźniacze budynki o wysokości 44 pięter, które stały się symbolem nowoczesnej Barcelony. Po przebudowie dzielnicy rybackiej, ta zyskała nowe życie i stała się z jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejsc, ze względu na organizowane tam festyny promujące sztukę i folklor kataloński. Nieopodal, zaś na placu Placa de la Barceloneta, pod barokowym kościołem św. Miguela można udać się na bazar. Nabrzeże jest skupiskiem wielu tutejszych atrakcji, kusi ofertami wycieczek, seansów filmowych, sklepików z pamiątkami, największego oceanarium w Europie oraz licznymi, klimatycznymi lokalami, w których można się zrelaksować i spróbować najpopularniejszej hiszpańskiej przekąski – tapas. Kawałek dalej wita nas port Vell z deptakiem Moll de Fusta, który sięga przez dawną komorę celną aż do La Rambla. Trasa to jest dumą Katalończyków, i nie ma się co dziwić, jej urok przekona każdego turysta do zatrzymania się tu choćby na chwilę.

Zwiedzając drugą stronę nabrzeża natrafimy na Montjuic, które w polskim tłumaczeniu oznacza Wzgórze Żydów. Ze wzniesienia prezentuje nam się zapierający dech w piersiach widok port i część miasta. Wzgórza nie trzeba zdobywać na piechotę, w celu ułatwienia turystom trasy wybudowana została specjalne kolejka, która startuje od podnóży wzniesienie, kończąc na jego szczycie.

Początek głównej ulicy w Barcelonie zaczyna się od pomnika Krzysztofa Kolumba. Monument przygotowany został specjalnie z okazji wystawy światowej, w ramach, której przypomniano o jego powrocie z podróży do Nowego Świata. Ulica Las Ramblas jest dziś tętniącym życiem deptakiem, którego trasa prowadzi od nabrzeża aż do Placa deCatalunya. Spacerując deptakiem i mijając wiele małych uliczek natknąć się możemy na dzieło Gaudiego – Palau Guell, zaś po jego przeciwnej stronie naszym oczom ukaże się Placa Reial, budowla utrzymana we włoskim stylu, która powstała w połowie XIX wieku. W połowie drogi bruk ulicy zacznie zmieniać się w cieszącą oczy mozaikę autorstwa Joana Miro gdzie tuż obok stoi nowoczesny budynek w stylu art- deco udekorowany postacią smoka i licznymi parasolami. Lam Rablas zamyka fontanna Font de Canaletes. Wśród Katalończyków panuje opinia, że każda osoba, która napije się wody w fontanny metaforycznie od tej pory uważana jest za Barcelończyka.

Niepodważalnie Barcelona jest miastem o tysiącu twarzach i obliczach. Najbardziej wymagający turysta znajdzie tu coś dla siebie. Podróż do Barcelony jest jak podróż po dwóch równoległych światach gdzie spotkamy zarówno doskonale zachowaną sztukę średniowiecznego gotyku przeplatającą się z nowoczesnymi trendami w dzisiejszej sztuce i architekturze. Stolica Katalonii powinna znaleźć się na szczycie listy miejsc, które powinien obowiązkowo zwiedzić każdy turysta.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here