Najpiękniejsze krainy Szwecji. Dalarna

0
3017

Jest jedną z najpiękniejszych krain na terenie Skandynawii, a popularne określenie „serce Szwecji” wiele mówi o jej charakterze oraz znaczeniu. Dalarna to idealny kierunek wycieczki dla tych, dla których Szwecja to przede wszystkim piękne krajobrazy oraz malownicze jeziora. To one wyróżniają się w miejscowym krajobrazie, choć i pięknych miast jest tu sporo. Jakimi atrakcjami może się pochwalić ta niezwykła kraina?

Z wizytą w Borlange
Borlange jest nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków metalurgicznych w Szwecji, ale i największym miastem na terenie Dalarny. Turyści zaglądają tu głównie ze względu na ciekawe placówki muzealne oraz doskonałe zagospodarowanie turystyczne. Można tu znaleźć tanie noclegi, a sprawnie działająca komunikacja sprawia, że każdy miłośnik podróży może bez większych problemów urządzać ciekawe wycieczki w rejonie miasta. Gdzie warto się wybrać? Na terenie Borlange warto zobaczyć wspaniałą kolekcję skał, którą przyciąga Muzeum Geologiczne. Miłośników astronomii może z kolei zainteresować miejscowe planetarium oraz powiązane z nim Muzeum Przyszłości. W najbliższej okolicy miasta też nie brakuje atrakcji. Ciekawym celem wycieczki może się okazać miasteczko Ornas Ornasstugan. Jest ono znane jako miejsce, w którym ukrywał się przyszły król Szwecji Gustaw Waza, zatem wśród odwiedzających tę miejscowość turystów prym wiodą miłośnicy historii. Drugą atrakcją w okolicy Borlange jest miasteczko Langshyttan, na terenie którego czeka na gości unikalna atrakcja. To Dalarnas Indianmuseum – jedyne w całej Europie miejsce, w którym każdy z nas może w ciekawy sposób zapoznać się z kulturą Czejenów – Indian pochodzących z terenów Ameryki Północnej.

Falun: nie tylko sporty zimowe
Falun to przede wszystkim miasto ważne dla miłośników sportów zimowych, jednak nie tylko im warto poświecić tu nieco więcej uwagi. W tym górniczym mieście, znanym od wieków dzięki kopalniom miedzi, czeka też wiele atrakcji związanych z tą gałęzią gospodarki. Kto chce poznać podziemne atrakcje Szwecji, ten może wybrać się na wycieczkę do jednej z dwóch kopalń, które zostały udostępnione turystom. Na terenie kopalni Falu Gruva czeka nie tylko trasa turystyczna, ale i ciekawe muzeum, poświęcone miedzi i jej wydobyciu. Takie atrakcje mogą sprawić, że Szwecja zacznie się kojarzyć nie tylko z rybackimi osadami, ale też z wielkim przemysłem mającym na terenie Falun długą tradycję. W gronie nowszych atrakcji tego miasta znajdują się natomiast trasy biegowe dla narciarzy oraz skocznie narciarskie, znane m. in. z zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata.

Sala: miasto srebrem kuszące
Sala to kolejny ważny ośrodek górniczy, przy czym tu najważniejszą dziedziną gospodarki okazuje się górnictwo srebra. To dzięki niemu Sala już w okresie średniowiecza była znanym ośrodkiem górniczym, a przez pewien czas cieszyła się nawet mianem „szwedzkiego skarbca”. Dziś ważne miejsce zajmuje tu nie tylko wydobycie srebra, ale i turystyka. Zabytkowa kopalnia srebra jest tu jedną z najważniejszych atrakcji, na uwagę zasługuje też placówka muzealna poświęcona tej dziedzinie lokalnej gospodarki.

Jezioro Siljan: pamiątka po uderzeniu meteorytu
Pamiątką po uderzeniu potężnego meteorytu stał się największy w Europie krater. Ma on 75 km średnicy i jest jedną z największych ciekawostek w centralnej części Dalarny. Ta niezwykła dziura intryguje też tym, iż znaczną jej część zajęło jedno z najciekawszych jezior w Szwecji. To Jezioro Siljan, nad brzegami którego czeka wiele wspaniałych osad oraz miasteczek, w których kultura ludowa do dziś zajmuje bardzo ważne miejsce.

Dalarna to ciekawa kraina, która może się okazać niezwykle atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Szwecja zachwyca tu pięknymi krajobrazami oraz idealnymi warunkami do aktywnego wypoczynku, zatem to miłośnicy pieszych wędrówek oraz rowerowych wypraw mogą tu liczyć na najlepsze warunki. Warto jednak pamiętać, że i na mniej aktywnych gości czeka tu sporo atrakcji, dzięki czemu Dalarna jest regionem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here