Najpiękniejsze miasta Turcji: gdzie warto się wybrać?

0
2088

Turcja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów, który może się pochwalić wspaniałą tradycją, cennymi zabytkami oraz wspaniałymi wybrzeżami. Wczasy na terenie Riwiery Tureckiej to propozycja, którą biura podróży coraz częściej kusza turystów. Równie popularne są wycieczki objazdowe po tym kraju, a udział w takiej imprezie to szansa na ujrzenie najpiękniejszych miast tureckich. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Stambuł i jego skarby
Dla wielu turystów Stambuł to nie tylko najpiękniejsze, ale i najważniejsze miasto w Turcji. Z jednej strony jest to stare miasto pełne wspaniałych zabytków, z drugiej – to nowoczesna, tętniąca życiem metropolia. Mimo, iż Turcja to kraj islamski, w Stambule można poczuć nie tylko europejski klimat, ale i wielkie otwarcie jego mieszkańców na świat. Tolerancja wobec gości z Europy sprawia, że można się tu czuć bezpiecznie. Można też w ciekawy sposób odkrywać piękno i bogactwo tureckiej kultury. Gdzie koniecznie trzeba się wybrać w czasie pobytu w Stambule? Spacer po Starym Mieście to podstawa dla każdego turysty. Hagia Sophia, czyli bizantyjski kościół Świętej Mądrości Bożej, jest tu najcenniejszym zabytkiem. Zachwyca również Hipodrom ze słynnym obeliskiem faraona Totmesa oraz kolumną Wężową sprowadzoną tu z Delf. Zwiedzenie Pałacu Topkai to kolejna propozycja, z której warto skorzystać podczas wizyty na Starym Mieście. To najcenniejszy zabytek islamskiej architektury, jednak nie jedyny obiekt godny uwagi w muzułmańskiej części Stambułu. Wielki Bazar to kolejne wspaniałe miejsce, które przyciąga turystów szukających wyjątkowych pamiątek z wycieczki po Turcji. Zachwyci też Błękitny Meczet – najpiękniejszy meczet w Stambule, który od XVII wieku odgrywa istotną rolę na religijnej mapie miasta. Warto też zwiedzić Muzeum Dywanów i Kilimów, w którym można zapoznać się z najciekawszymi przykładami sztuki tureckiej. Złoty Róg, jako najpiękniejsza zatoka w mieście, również zasługuje na uwagę. Kusi też Nowe Miasto, które przyciąga ciekawą, choć znacznie bardziej współczesną architekturą. Ciekawa wieża widokowa z XIV wieku kontrastuje ze współczesną zabudową Nowego Miasta. Przyciąga ono wieżowcami i biurowcami, nowoczesnymi galeriami sztuki oraz najlepszymi w całym mieście restauracjami i hotelami. Tu można poczuć się niczym w typowym mieście zachodniej Europy, choć przecież dzielnice bizantyjskie i islamskie są w odległości kilku kroków. Inną atrakcją, z której warto skorzystać podczas wizyty w Stambule, są wycieczkowe rejsu po Bosforze. Ta cieśnina, oddzielająca Azję od Europy, może się pochwalić wspaniałymi atrakcjami. Jedną z tych najważniejszych jest Most Bosforski, zapewniający połączenie między azjatycką a europejską częścią miasta.

Ankara: w cieniu Stambułu
Choć to Ankara jest stolicą Turcji, turyści na jej teren zaglądają znacznie rzadziej niż do Stambułu. Nie oznacza to jednak, że to miasto nie może zachwycić swą zabudową oraz atrakcjami. Tutejsza cytadela to wspaniały zabytek, któremu z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej. Zachwycić może także Muzeum Cywilizacji Anatolijskich oraz Muzeum Etnograficzne. To dzięki nim miasto, od blisko stu lat pełniące rolę tureckiej stolicy, może okazać się atrakcyjnym celem wycieczki. Pobyt tu można urozmaicić sobie wizytą w galerii, znane i cenione są również tutejsze restauracje.

Edirne: najwspanialsze miasto Tracji
Na terenie Tracji, krainy o typowo europejskim charakterze, zachwycić mogą przede wszystkim wspaniałe meczety. W czasie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić Stary Meczet z początków XV wieku oraz meczet Selima z II połowy XVI wieku. To miasto może się również pochwalić ciekawymi muzeami, w których prezentowane są przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz ciekawe zabytki sztuki tureckiej i islamskiej. W pobliżu centrum miasta można też zobaczyć ciekawy kompleks budowli z II połowy XV wieku, wzniesiony dla Bajazyta II. Czeka tu i meczet, i inne budynki o wielkim znaczeniu: medresa, szpital oraz szkoła medyczna. Całość robi ogromne wrażenie i z pewnością zasługuje na lepsze poznanie.

Bursa: miasto meczetów
W zabudowie Bursy, najpiękniejszej miejscowości na wybrzeżu Morza Marmara, wyróżniają się meczety. Takich zabytków jest tu ponad 120, a każdy z nich może zachwycić swą formą i wspaniałymi dekoracjami. Do tych najważniejszych zalicza się meczet Murada I z II połowy XIV wieku oraz wzniesiony w początkach XV stulecia meczet Murada II. Osmańskie domy oraz nekropolie założycieli osmańskiego imperium to kolejne ciekawe obiekty, które warto zobaczyć w czasie wizyty w tym mieście.

Bodrum: najpopularniejszy kurort Turcji Egejskiej
W czasie wędrówki po tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego warto odwiedzić miasto, które stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Turcji. To Bodrum – baza idealna dla żeglarzy, miłośników plażowania oraz morskich kąpieli. Czeka tu również wiele ciekawych zabytków, w tym słynne mauzoleum w Halikarnesie. Dumą miasta jest jednak zabytek z przełomu XIV i XV wieku. To potężny zamek, zbudowany przez Joannitów. Jego majestatyczna sylwetka przyciąga uwagę już z daleka. Nie tylko potężne mury i piękne położenie zachęcają turystów do zwiedzenia tego obiektu. Zamek w Bodrum przyciąga również jako siedziba jednej z najciekawszych placówek muzealnych w Turcji. Jest nią Muzeum Archeologii Podwodnej, w którym można ujrzeć wiele cennych zabytków pochodzących z zatopionych przed wiekami okrętów. Dawne zbroje oraz lochy krzyżowców to kolejne atrakcje, dzięki którym zwiedzenie zamku każdemu turyście sprawi wiele radości.

Antalya: udany wypoczynek nad Morzem Śródziemnym

O ile nad wodami Morza Egejskiego liderem w turystyce jest Bodrum, to mianem najpopularniejszego kurortu nad Morzem Śródziemnym cieszy się pełna słońca, plaż i ciekawych zabytków Antalya. Potężna twierdza wznosząca się nad miastem i wspaniała Wieża Zegarowa strzegąca wejścia na teren starówki są tu najchętniej odwiedzanymi zabytkami. Warto też zwrócić uwagę na tzw. Żłobkowany Minaret z początków XIII wieku – jedną z najstarszych budowli seldżuckich w tej części kraju. Warto odwiedzić również tutejsze muzeum archeologiczne oraz skorzystać z możliwości odbycia wycieczki po okolicy miasta. Pobliskie lasy są rajem dla miłośników przyrody, a ciekawe jaskinie i malownicze wodospady czynią spacer po leśnych obszarach wielką atrakcją dla każdego turysty.

Modne kurorty i miasta o historycznym charakterze – takimi skarbami może się pochwalić Turcja. Wycieczki po tym kraju dla każdego miłośnika podróży mogą się okazać wspaniałą przygodą oraz wyjątkową lekcją historii. W tym kraju, którego walory biura podróży dostrzegły już dawno, nudzić się nie można. Moc wrażeń i pięknych wspomnień to największe zalety podróży do tego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here