Najpiękniejsze miasta w Czechach: które z nich koniecznie trzeba zobaczyć?

0
812

Niewielka odległość, wspaniała historia oraz piękno architektury – oto główne czynniki, dzięki którym Czechy stały się krajem bardzo chętnie odwiedzanym przez polskich turystów. Wycieczki objazdowe po tym kraju pozwalają na zapoznanie się z jego historią oraz na zwiedzenie jego najpiękniejszych zakątków. Które czeskie miasta są najchętniej uwzględniane w ofertach przedstawianych przez biura podróży? W których miastach warto zatrzymać się na dłużej w czasie wycieczki po Czechach?

Czeska stolica: miasto pełne skarbów

Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Czechach jest stolica kraju. Praga to wspaniałe skarby architektury i unikalne dzielnice, na terenie których turyści mogą w ciekawy sposób odkrywać historię kraju. Mała Strana, Wyszehrad oraz Stare Miasto mogą oczarować swymi zabytkami. Największym uznaniem cieszy się tu jednak Most Karola – najbardziej charakterystyczny zabytek w Czechach, który koniecznie trzeba zobaczyć w czasie pobytu w Pradze. Złota Uliczka oraz praskie ZOO to kolejne ważne atrakcje, które cieszą się wielkim uznaniem turystów. Wspaniałą przygodą, szczególnie dla miłośników historii, może się również okazać wizyta na Hradczanach. To tu czeka wspaniały zamek królewski oraz katedra św. Wita –jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków sakralnych w całym kraju. Praga nie jest jednak jedynym miastem, które może oczarować swym pięknem i historyczną zabudową. Gdzie jeszcze warto się wybrać w czasie wycieczki po sąsiednich Czechach?

Czeski Krumlov: miasto pełne skarbów

Czeski Krumlov należy do tych miast, które każdego roku odwiedzają tłumy turystów. Większym zainteresowaniem może się pochwalić jedynie Praga, choć zdaniem wielu Czeski Krumlov może się okazać znacznie atrakcyjniejszym celem wycieczki niż stolica. Jakie czynniki wpływają na tak wielką popularność tego miasta? Historyczny układ urbanistyczny oraz ciekawe budowle średniowieczne i renesansowe są największą dumą miasta. Czeka tu również wspaniały zamek, którego historia sięga XIII wieku. Czeski Krumlov zachwyca też wspaniałymi zabytkami sztuki sakralnej. Wspaniale prezentuje się tutejszy klasztor Minorytów, wielu wrażeń może też dostarczyć zwiedzenie kościoła św. Wita z połowy XIV wieku. Wspaniały ratusz, fontanny i zegary słoneczne to kolejne atrakcje, z którymi można się spotkać w czasie spaceru po mieście. Na miłośników motoryzacji czeka tu również ciekawa placówka – Muzeum Motocykli, którego zbiory z pewnością zasługują na uwagę.

Czeskie Budziejowice: miejskie atrakcje dla każdego
Położone w południowej części kraju miasto znane jest z ciekawej i godnej bliższego poznania zabudowy. Czeskie Budziejowice, które już w okresie średniowiecza odgrywały ważną rolę w krajowej gospodarce, mogą się pochwalić ciekawymi zabytkami. Renesansowy ratusz oraz kościół św. Mikołaja z II połowy XIII wieku to ciekawe obiekty, które zadziwiają turystów swym pięknem. Czarna Wieża oraz klasztor dominikański to kolejne atrakcje miasta. Warto tu również przyjrzeć się zachowanym fragmentom dawnych murów obronnych oraz zwiedzić ciekawe i pełne niezwykłych eksponatów Muzeum Motocykli.

Kutna Hora: co warto zobaczyć w tym mieście?

W czasie wycieczki po czeskich miastach, warto też zatrzymać się w Kurnej Horze. Bliskość Pragi sprawia, że i ona znalazła się na liście najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. Czym może się pochwalić Kutna Hora? Jej najcenniejszym skarbem jest świątynia, która znalazła się na słynnej liście UNESCO. To katedra św. Barbary – jedna z najpiękniejszych budowli gotyckich w Czechach. Zachwycić może tu również barokowy zespół klasztorny Jezuitów oraz kościół Wszystkich Świętych – cmentarna kaplica, której najciekawszą ozdobą jest kielich wykonany z ludzkich kości. Kutna Hora może się również pochwalić gotyckimi kamienicami. W gronie tych najciekawszych znajduje się Dom Kamienny- jedna z najpiękniejszych kamienic średniowiecznych w Czechach oraz gotycki pałac mieszczański z I połowy XV wieku, w którego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Srebra.

Hradec Kralove i jego skarby
Hradec Kralove, miasto mogące się pochwalić sięgającą X wieku historią, jest dziś najważniejszym ośrodkiem miejskim we wschodniej części kraju. Swego czasu był on miejscem, w którym spędzały resztę życia królewskie wdowy. Dziś, dzięki wspaniałym zabytkom, jest atrakcyjnym celem turystycznych wypraw. Hradec Kralove to przede wszystkim wspaniała starówka, na terenie której wyróżnia się gotycka katedra św. Ducha oraz renesansowa Biała Wieża. Wspaniały ratusz oraz barokowy pałac biskupi to kolejne zabytki, które warto poznać lepiej. To miasto może się również pochwalić ciekawym zabytkiem drewnianej architektury, jakim jest pochodzący z XVI wieku kościółek św. Mikołaja. Został on przeniesiony na teren miasta w latach 30. XX wieku i szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji na jego terenie.

Karlowe Wary: perła w gronie czeskich uzdrowisk

Karlowe Wary to wspaniałe uzdrowisko, znane z malowniczej okolicy i pięknej architektury. Swą sławę zawdzięcza leczniczym źródłom oraz tak ważnej imprezie kulturalnej, jaką jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Nie brak tu również ciekawych obiektów, które w czasie wycieczki po kurorcie z pewnością warto zobaczyć. Piękne kolumnady w centrum uzdrowiska oraz barokowy kościół św. Marii Magdaleny to najbardziej znane obiekty na jego terenie. Karlowe Wary mogą się również pochwalić ciekawą cerkwią z XIX wieku oraz kościołem św. Urbana z XIII stulecia. Na uwagę zasługuje również Wieża Zamkowa z XVII wieku oraz zbudowana w 1914 roku wieża widokowa.

Czeskie miasta mają swój niepowtarzalny urok, a znajdujące się na ich terenie zabytki mogą oczarować każdego. Praga, Czeski Krumlow czy Kutna Hora to tylko te najciekawsze ośrodki miejskie, których piękno polskie biura podróży doceniły w ostatnim czasie. Miejsc, które warto odwiedzić w czasie wycieczki po tym kraju jest jednak znacznie więcej. To dzięki nim Czechy, niegdyś pomijane, stają się atrakcyjnym kierunkiem turystycznych wyjazdów dla miłośników wspaniałej architektury i historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here