Najpiękniejsze miejscowości na Jurze. Złoty Potok

0
3015

1Malownicza okolica, w której wyróżniają się i piękne ostańce skalne, i wspaniałe stawy hodowlane, to największe walory Złotego Potoku. Jest on jedną z najpiękniejszych miejscowości, jakimi może się pochwalić Jura oraz punktem początkowym niejednej wycieczki po okolicy. Gęsta sieć szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, sprzyjają rozwojowi turystyki w rejonie tej miejscowości. Sam Złoty Potok jest miejscem wyjątkowo kuszącym dla tych, dla których Jura to kraina idealna na beztroski wypoczynek w pięknym otoczeniu. Co każdy z nas powinien zobaczyć w czasie wycieczki do tej miejscowości? Jakimi atrakcjami może nas oczarować Złoty Potok?

Historia miejscowości sięga XIII wieku. Początkowo znana jako „Potok”, była własnością wielu rodów. Od połowy XIX wieku jej właścicielem stał się Wincenty Krasiński – ojciec poety Zygmunta, któremu miejscowość zawdzięcza swą nową nazwę – Złoty Potok. Poeta zachwycił się rejonem Złotego Potoku, jednak los sprawił, iż nie zagościł tu na dłużej. Po tragicznej śmierci córki Elżbiety, która spoczywa w kościele w Złotym Potoku, opuścił te strony. Po śmierci Wincentego, a później Zygmunta, majątek stał się własnością Marii z Krasińskich oraz jej męża – hrabiego Raczyńskiego. Z rodem Raczyńskich również wiąże się wiele cennych pamiątek, przy czym ta najważniejszą jest okazały pałac w miejscowym parku. Złoty Potok oraz tutejszy park są jednocześnie miejscami związanymi z postacią Jana Kiepury, którego rodzice prowadzili piekarnię w pobliskim Janowie. Miał on uczęszczać do miejscowej ochronki, prowadzonej przez hrabinę Raczyńską, a o jego obecności w tych stronach przypomina symboliczny pomnik umieszczony przy wejściu na teren parku.

3

Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po Złotym Potoku? Zabytki, którymi może się tu pochwalić Jura, są już dość dobrze znane turystom. Zabytkiem bardzo cennym jest Pałac Raczyńskich. Po wojnie pełnił on rolę techników rolniczego, później stał się siedzibą Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Z pałacem sąsiaduje dworek Krasińskich, w którym urządzono Muzeum Zygmunta Krasińskiego.

muzeum zloty potok

Wspaniale prezentuje się tutejszy park, na terenie którego znajduje się i malowniczy staw, i ciekawe gatunki drzew.

rynek zloty potok

Kto w czasie wycieczki postanowi odwiedzić rynek w Złotym Potoku, ten będzie mógł dodatkowo zwiedzić kościół parafialny św. Jana Chrzciciela.

kosciol parafialny jana chrzciciela zloty potok

 

Jego historia sięga XV wieku, a jedną z najstarszych dekoracji w kościele jest gotycki portal prowadzący do zakrystii. Kościół ten znany jest przede wszystkim jako miejsce pochówku Elżbiety – córki Zygmunta Krasińskiego, której nagrobek jest często odwiedzany przez goszczących w Złotym Potoku turystów.kosciol parafialny jana chrzciciela zloty potok wnetrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here