Najpiękniejsze regiony Gruzji: Abchazja

0
1133

Malownicza i kusząca oryginalnymi zabytkami Gruzja to kraj, który sprzyja nie tylko miłośnikom pieszych wędrówek i historii. Dostęp do wybrzeży Morza Czarnego sprawia, że na terenie tego kraju można też wspaniale wypocząć nad morzem, a wczasy na gruzińskich plażach mogą się okazać świetną alternatywą dla osób pragnących uniknąć gwaru wielkich kurortów. W gronie tych krain, którymi Gruzja może oczarować i miłośników plażowania, i amatorów wędrówek śladami przeszłości, wyróżnia się Abchazja. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tej krainie?

Abchazja: perła Zakaukazia
Piękne krajobrazy, ciekawe zabytki oraz naturalne walory wypoczynkowe sprawiły, że Abchazja zyskała opinię jednej z najpiękniejszych krain Zakaukazia. Turyści znajdą tu wszystko: potężne góry, fantastyczne zabytki oraz malownicze wybrzeża czarnomorskie. Na terenie krainy, znanej z osadnictwa rozwijającego się już tysiąc lat p. n.e., nie brak i unikalnych pamiątek historycznych. Wędrujący po Abchazji turyści mają szansę na poczucie wspaniałej atmosfery tego rejonu, który swego czasu miał ogromne znaczenie. Warto przecież pamiętać, że swego czasu Abchazja cieszyła się niepodległością. Podbijana przez Turków, Rosjan i Gruzinów, do dziś jest jednym z najważniejszych obszarów na terenie Zakaukazia, a dynamiczny rozwój turystki zmienia jej oblicze. Jakimi atrakcjami może oczarować ta kraina?

Suchumi: turystyczna stolica Abchazji
Miastem, które cieszy się największym zainteresowaniem turystów odwiedzających tę część Gruzji, jest Suchumi. Ten nadmorski ośrodek może zaoferować zarówno bardzo dobre warunki do wypoczynku, jak i moc atrakcji dla każdego miłośnika zabytkowych budowli. Zamek z X wieku oraz młodszy o 500 lat fort turecki to miejsca, które w czasie wycieczki po mieście koniecznie trzeba odwiedzić. Prawosławny sobór z początków XX wieku oraz pochodzący z XII stulecia kamienny most to kolejne perełki architektoniczne, na które warto zwrócić uwagę. To duże miasto może pochwalić się nie tylko ciekawą zabudową, ale i rewelacyjną zielenią. Piękne parki dają możliwość odpoczynku na łonie natury, a wielką atrakcją dla każdego miłośnika przyrody może się okazać wizyta w założonym w połowie XIX wieku Ogrodzie Botanicznym. Ponieważ w Suchumi można znaleźć bez większych problemów noclegi, każdy turysta może planować ciekawe wycieczki z tego miasta. Gdzie warto się wybrać?

Gagra i jej atrakcje
Gagra to kolejna miejscowość, której warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie wycieczki po Abchazji. To jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych, a bliskość rosyjskiej granicy wpływa na wyjątkową atmosferę panującą w tym miejscu. Turyści mogą tu liczyć na bardzo dobre warunki do wypoczynku, a możliwość kąpieli w ciepłym morzu jest dla wielu najlepszą zachętą do spędzenia urlopu w tej właśnie miejscowości. Po burzliwych starciach z początku lat 90. XX wieku, kiedy to między Abchazją a Gruzją toczyły się walki o status Abchazji, pozostało niewiele śladów. Dziś to popularne letnisko – idealne dla spragnionych wypoczynku. Wielkim skarbem jest tutejszy Park Nadmorski, który w połączeniu z pięknymi plażami stanowi główny cel turystycznych wypraw na teren Gagry. Te właśnie czynniki sprawiły, że nadczarnomorska miejscowość zaliczana jest obecnie do najsłynniejszych kurortów w Gruzji.

Nowy Afon i okolice
Nowy Afon to kolejne miasto, które stało się dumą Abchazji. Znany przede wszystkim z prawosławnego monastyru założonego w II połowie XIX wieku, przyciąga też licznymi atrakcjami w swej najbliższej okolicy. Kusi zatem wspaniała Jaskinia Nowoafońska, zaliczana do grona największych jaskiń na świecie. Jest to obiekt, który można zwiedzać w dość nietypowy sposób. Jaki? Specjalna kolejka ułatwia turystom odkrywanie piękna tego podziemnego królestwa, dzięki czemu zwiedzanie jaskini staje się jeszcze ciekawszą przygodą. Cennym zabytkiem w pobliżu miasta jest też twierdza Anakopia. Ta potężna, malownicza ruina przyciąga m. in. odrestaurowaną wieżą obserwacyjną z XI wieku, z której turyści mogą podziwiać okolicę z unikalnej perspektywy.

Nad jeziorem Rica
Jezioro Rica to miejsce malownicze, idealnie nadające się do wypoczynku. Chętnie spędzał tu wczasy Breżniew, innym znanym letnikiem odpoczywającym w tym miejscu był Józef Stalin. Dlaczego to jezioro tak przyciągnęło ich uwagę? Otoczone kaukaskimi szczytami, już w okresie międzywojennym stało się popularnym miejscem wypoczynku. Powstające tu dacze nie pozbawiły na szczęście jeziora i jego okolicy przyrodniczej wartości. Dzięki krokom podejmowanym od lat 30. XX wieku w celu ochrony przyrodniczych walorów jeziora, w dalszym ciągu przyciąga ono amatorów natury.

O tym warto pamiętać!
Wybierając się na tereny Abchazji warto pamiętać o tym, że region ten pozostaje pod silnym wpływem kultury rosyjskiej. To pamiątka z czasów, gdy Abchazja cieszyła się opinią najlepszego w Związku Radzieckim regionu wypoczynkowego. W czasie wizyty na jej terenie przydatne mogą się zatem okazać i ruble, i dobra znajomość języka rosyjskiego. Warto też pamiętać, że choć współczesna Abchazja pozostaje w granicach Gruzji, jest to republika autonomiczna, której niepodległość uznała m. in. Rosja. Wiąże się to z kolejną sprawą, o której muszą pamiętać turyści – pozyskaniem wizy.

Mimo konieczności uzyskania wizy oraz skomplikowanej sytuacji współczesnej Abchazji, ten region Zakaukazia z pewnością warto odwiedzić. Piękne widoki i moc atrakcji – oto walory, którymi autonomiczna republika może oczarować każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here